Zamknij

Co to jest prowizja od kredytu i w jaki sposób nalicza się jej wysokość?

13:26, 18.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:26, 18.01.2023

Z pojęciem prowizji spotyka się każdy, kto stara się o otrzymanie kredytu. Jest to pewnego rodzaju zapłata za możliwość skorzystania z usługi finansowej. Sprawdź, czym dokładnie jest prowizja, jakie są jej rodzaje i co wpływa na jej wysokość!

Kredytobiorcy często zastanawiają się co to jest prowizja i jakie czynniki warunkują jej wysokość. Banki i instytucje finansowe często kuszą swoich klientów możliwością zaciągnięcia pożyczki bez konieczności zapłaty prowizji od udzielonego kredytu – taką ofertę nazywa się darmowym kredytem. Niestety, często okazuje się, kredytodawca rekompensuje sobie stratę pieniędzy z prowizji horrendalnie wysokim RRSO. Warto zwrócić na to szczególną uwagę przy zaciąganiu kredytu – w innym razie jego spłata może przerosnąć możliwość finansowe kredytobiorcy. Sprawdź, czym jest prowizja, w jaki sposób przepisy prawa regulują jej wysokość i co możesz zrobić w sytuacji, gdy nie radzisz sobie ze spłatą zobowiązań!

Co to jest prowizja?

Banki i firmy pożyczkowe nie są instytucjami charytatywnymi – każdorazowe skorzystanie z usług finansowych w danej placówce wiąże się z koniecznością wniesienia stosownej opłaty. W niektórych przypadkach, wysokość kosztów kredytu przekracza możliwości kredytobiorcy. W takiej sytuacji warto polegać na Biliti - pomoc w oddłużaniu i odzyskiwaniu finansowej płynności!

Jedną z opłat, która może sprawić kłopot kredytobiorcom, jest prowizja. Prowizja jest wynagrodzeniem dla banku za udzielenie pożyczki. Jej wysokość stanowi procent od określnej kwoty. Mimo, że prowizja jest jednorazową opłatą, jej wysokość może znacząco wpłynąć na koszty całego kredytu. Jest to szczególnie istotne w przypadku kredytów hipotecznych, które zwykle zaciągane są na kwoty rzędy kilkuset tysięcy złotych.

W jaki sposób nalicza się wysokość prowizji od kredytu?

Każdy bank czy firma pożyczkowa samodzielnie określa wysokość prowizji od udzielonego kredytu. Ustawa Antylichwiarska z dnia 11 marca 2016 określa maksymalną wysokość prowizji, która może zostać narzucona przez kredytodawcę – pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekroczyć 25% kwoty potencjalnego kredytu i 30% jego wartości w skali roku.

Jakie są rodzaje prowizji?

Kredytobiorcy akceptują prowizję jako nieodłączną część przedsięwzięcia jakim jest zaciągnięcie kredytu. Okazuje się jednak, że banki czy firmy pożyczkowe mogą w trakcie trwania współpracy naliczać dodatkowe opłaty, które również określa się mianem prowizji. Oprócz standardowej prowizji za udzielenie kredytu, wyróżnia się:

  • prowizję za zmianę zasad kredytowania
  • prowizję za wcześniejszą spłatę
  • prowizję za obsługę spraw formalnych związanych z kredytowaniem
  • prowizję za analizę wniosku kredytowego

Spłata kredytu Cię przerosła? Sprawdź, jak odzyskać finansową niezależność!

Naliczanie dodatkowych prowizji w trakcie trwania kredytu może być sporym zaskoczeniem dla kredytobiorcy. Stosowanie podobnych praktyk zdarza się dość często, zwłaszcza w przypadku firm lub osób udzielających tak zwanych chwilówek. Pamiętaj, że masz prawo walczyć z nieuczciwymi praktykami, a z pomocą profesjonalistów, możesz uwolnić się od zalegających długów!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%