Zamknij

Leasing pracowniczy - co to jest i kiedy się sprawdzi?

14:03, 08.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:04, 08.05.2024

Szukasz nowych, tymczasowych pracowników do swojej firmy? Jeśli wciąż nie udało Ci się dotrzeć do odpowiednich kandydatów, którzy sprostają obowiązkom, to zastanów się nad skorzystaniem z leasingu pracowniczego. To świetne rozwiązanie między innymi wtedy, gdy chcesz szybko pozyskać specjalistów do pracy na zastępstwo. Sprawdź, dlaczego tak wiele firm coraz częściej stawia na leasing pracowniczy!

  • Leasing pracowniczy odbywa się na podstawie przepisy regulowane w artykule 174 Kodeksu pracy i jest realizowany wyłącznie za zgodą pracownika i firmy, dla której pracuje.
  • Pracodawca może samemu porozumieć się z daną firmą w sprawie wynajmu pracownika lub zdecydować się na skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej.
  • Warto postawić na leasing pracowniczy, gdy konieczne jest szybkie pozyskanie nowych pracowników lub specjalistów do pracy tymczasowej.

Czym jest leasing pracowniczy?

Mianem leasingu pracowniczego określa się wynajęcie pracowników na ustalony okres, którzy mają realizować wyznaczone zadania. To doskonałe rozwiązanie w przypadku braków kadrowych, szczególnie gdy z ich przyczyny nie jest możliwe wykonywanie zleceń w terminie. Jeśli zaś chodzi o przepisy prawne dotyczące leasingu pracowniczego, reguluje je artykuł 174 Kodeksu pracy. Według obowiązujących zasad pracodawca za pisemną zgodą pracownika może udzielić mu bezpłatnego urlopu, podczas którego będzie wykonywał pracę u innego pracodawcy. Należy przy tym podkreślić, że okres realizowania obowiązków zawodowych powinien być dokładnie ustalony w porozumieniu zawartym między dwojgiem pracodawców. W tym przypadku pracownik zostaje zawieszony u obecnego szefa na czas zrealizowania umowy tymczasowej w drugiej firmie. Aby umowa leasingu pracowniczego była wiążąca, musi znaleźć się w niej kilka podstawowych elementów:

  • okres, w którym pracownik ma realizować obowiązki w innej firmie,
  • zakres wykonywanej pracy,
  • konkretna wysokości wynagrodzenia.

Zależy Ci na szybkim znalezieniu nowych pracowników? Wejdź na portal dlafirm.pracuj.pl/ i wykup ogłoszenie o pracę, a potem czekaj na pierwsze zgłoszenia!

Jaką formę leasingu pracowniczego wybrać?

W zależności od Twoich indywidualnych oczekiwań możesz zdecydować się na jedną z dwóch form leasingu pracowniczego. Pierwszy wariant to leasing indywidualny. W tym przypadku wypożyczenie pracownika jest organizowane przez dwie firmy we własnym zakresie, bez pomocy osób trzecich. Drugim rodzajem jest leasing za pośrednictwem agencji tymczasowej. W tym przypadku to agencja staje się podmiotem odpowiedzialnym za dopełnienie wszystkich formalności. W rezultacie pracodawca nie musi samodzielnie skompletować niezbędnych dokumentów, wszystkim zajmuje się zewnętrzna firma. Co ważne, nawet wynagrodzenie wypłaca pracownikowi agencja. W przypadku skorzystania z jej usług musisz jednak liczyć się z kosztami prowizji.

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących przeprowadzania skutecznych rozmów kwalifikacyjnych? Przeczytaj porady rekrutacyjne i przekonaj się, jak pozyskać nowych pracowników!

Kiedy warto zdecydować się na leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy, której zależy na błyskawicznym pozyskaniu pracownika na okres tymczasowy. Przykładowo, jeśli pracodawca ma zlecony większy projekt, niewielki zespół pracowników nie będzie w stanie zrealizować go w wyznaczonym terminie. Tymczasem dzięki leasingowi może szybko zwiększyć siły robocze. To także świetny wybór dla pracodawców, którzy na daną chwilę nie chcą rekrutować nowego pracownika na stałe. Na leasing pracowniczy warto się zdecydować również wtedy, gdy zatrudniona dotychczas osoba wybrała się na urlop lub przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim - dzięki tymczasowemu wypożyczeniu pracownika można zadbać o ciągłość działania firmy.

Podsumowanie

Zastanów się, czy leasing pracowniczy sprawdzi się w Twoim przypadku. Pomyśl, czy nie potrzebujesz tymczasowego wsparcie specjalistów i upewnij się, czy dotychczasowi pracownicy są w stanie zrealizować na czas wszystkie projekty. Pamiętaj, że nie musisz samemu dopełniać wszelkich formalności - możesz skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%