Zamknij

Ortoptysta – kluczowe informacje na temat zawodu

14:23, 18.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:23, 18.05.2022

Ortoptyści działają na polskim rynku od niemal 40 lat, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę czym dokładnie zajmują się ci specjaliści. O zawodzie ortoptysty warto dowiedzieć się więcej, zwłaszcza w przypadku, gdy my lub bliskie nam osoby mamy problemy ze wzrokiem. Zaletą korzystania z usług ortoptysty jest fakt, że jego działania są bezinwazyjnie (co nie oznacza, że nieskuteczne).

Wykształcenie i zakres obowiązków ortoptysty

Mianem ortoptysty określamy osobę, która ukończyła trwającą dwa lata szkołę policealną na kierunku ortoptystyka. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takie placówki działają w Polsce już od około 1979 roku. Dyplom ortoptysty można uzyskać w Krakowie, Warszawie, a także wielu innych większych miastach. Szkoły policealne tego typu oferują swoim studentom co najmniej 1600 godzin zajęć, a także praktyki zawodowe (ich ukończenie jest niezbędne do uzyskania tytułu ortoptysty).

Studenci ortoptystyki muszą zaliczyć takie przedmioty jak między innymi anatomia i fizjologia człowieka, choroby narządu wzroku, optyka, pediatria, metodologia pracy ortoptysty. Obowiązkowe przedmioty humanistyczne (jak na przykład psychologia i pedagogika) mają ułatwić absolwentom tego kierunku współpracę z pacjentami w różnym wieku (ortoptyści pracują zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi).

Żeby móc wykonywać zawód ortoptysty konieczne jest ukończenie szkoły policealnej. Jednak ze względu na fakt, że nie daje ona możliwości uzyskania tytułu naukowego magistra (a tym samym wyższego wykształcenia), wielu absolwentów decyduje się kontynuować kształcenie na kierunkach medycznych i humanistycznych.

Jakie problemy ze wzrokiem pomoże rozwiązać ortoptysta?

Ortoptysta nie jest okulistą i nie rozwiąże wszystkich naszych problemów ze wzrokiem. Jednak podejmuje on działania, które w dużej mierze uzupełniają pracę lekarza okulisty. Okulista jest w stanie wykonać zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu wzroku, z kolei ortoptysta zajmuje się leczeniem bezinwazyjnym. Specjalista ten może zalecić nam ćwiczenia, które pomogą zredukować zeza lub poprawić widzenie obuoczne. Dzięki zabiegom ortoptysty możliwa jest poprawa percepcji wzrokowej. Efekty ćwiczeń są szczególnie widoczne u najmłodszych pacjentów.

Jeżeli zdecydujemy się na terapię u ortoptysty, musimy zdawać sobie sprawę, że na jej rezultaty będziemy musieli poczekać (zdarza się, że pozytywne efekty pojawiają się po wielu miesiącach regularnej pracy).

Oprócz zlecania konkretnych ćwiczeń wzroku ortoptysta może pomóc pacjentowi w doborze okularów, soczewek kontaktowych i pryzmatów. Wykonuje on także badania akomodaci, badanie ostrości widzenia i refrakcji, badanie ruchomości gałek ocznych, badanie kąta zeza, badanie pola widzenia, dna oka, itp.

Ortoptysta – gdzie możemy spotkać tego specjalistę?

Ortoptyści znajdują zatrudnienie w wielu miejscach. Spotkamy ich między innymi w gabinetach ortoptycznych, przychodniach, gabinetach okulistycznych, poradniach leczenia zeza, szpitalach, przedszkolach dla dzieci z zezem i niedowidzeniem. Część ortoptystów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Nie musimy mieć obaw przed wizytą u ortoptysty. Pracownik ten ściśle współpracuje z lekarzem okulistą, lekarzami innych specjalności, a jeśli jest to konieczne – również z innymi specjalistami (na przykład z psychologiem). 

Wizyty u ortoptysty nie należy odkładać. Warto wybrać się do tego specjalisty z małym dzieckiem, u którego zauważamy zeza i problemy z widzeniem. Pamiętajmy, że leczenie ortoptystyczne jest najskuteczniejsze, gdy podejmie się je wcześnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%