Zamknij

3 najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry

10:55, 14.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:56, 14.10.2022
www.pexels.com www.pexels.com

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dermatoza zapalna zaliczana do chorób cywilizacyjnych, która może dotknąć osoby w każdym wieku, choć jej objawy często zaczynają się w okresie dziecięcym. Jej cechą charakterystyczną jest silny świąd, zaczerwienienie i pieczenie skóry, a czasami dodatkowo wyprysk. Przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Jak łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry twarzy? Podpowiadamy.

Przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry

Przyczyny powstawania AZS do dnia dzisiejszego nie zostały w pełni rozpoznane. Mimo tego liczne źródła naukowe wskazują, że jest ono wynikiem złożonych czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Na rozwój tej przypadłości wpływ mają także mutacje genów, które odpowiadają za elementy sprzyjające rozwojowi innych dermatoz. Można jednak wyróżnić kilka czynników, które mają bardzo duży wpływ na nasilenie się objawów.

Na atopowe zapalenie skóry głowy mogą mieć wpływ alergeny, takie jak sierść zwierząt, kurz, roztocza czy nawet niektóre pokarmy. Objawy potęguje także zanieczyszczenie środowiska, aktualna wilgotność powietrza oraz wahania temperatur. Silny i chroniczny stres również negatywnie wpływa na rozwój tej choroby. Dobrze jest uważać na detergenty, w których pierzemy swoją odzież, ponieważ w niektórych preparatach zawarte są różnego rodzaju substancje drażniące. Na wystąpienie AZS bardziej narażone są także osoby żyjące w miastach, gdzie mają do czynienia z niską jakością powietrza.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne, przez co trudno je przeoczyć. Dzięki temu możemy jednak szybko zainterweniować. Jeżeli zauważmy jakiekolwiek symptomy wskazujące na obecność tej dermatozy zawsze powinniśmy udać się do dermatologa. Tylko on będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie. Najczęściej występującym objawem jest pojawienie się bardzo silnego świądu, który powoduje chęć drapania się. Towarzyszy temu znaczna suchość skóry, a także zaczerwienienie oraz rumień.

Uporczywe swędzenie skóry zmusza pacjentów do drapania się, co prowadzi do dalszych uszkodzeń naskórka. Ze względu na fakt, że chorzy na atopowe zapalenie skóry mają zwiększoną skłonność do zakażeń bakteryjnych, zmieniona chorobowo skóra jeszcze łatwiej ulega podrażnieniu i stanom zapalnym, co w efekcie nasila świąd. Mechanizm ten potrafi doprowadzić pacjentów do błędnego koła, które nie pomaga w skuteczniejszym leczeniu.

Obecność grudek oraz pęcherzyków, które często wypełnione są płynem surowiczym to kolejny symptom, którego nie należy lekceważyć. Mogą się z tworzyć ranki oraz nadżerki, które powodują duży dyskomfort oraz ból. Skóra, która została zaatakowana przez atopowe zapalenie, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Podobne wątpliwości mogą mieć osoby, które zmagają się wypryskami na tle dojrzewania. Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ,,atopowe zapalenie skóry objawy”.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%