Zamknij
REKLAMA

Wybór drukarki a koszt materiałów eksploatacyjnych – przewodnik

13:35, 25.06.2020 | materiały partnera

Zakup drukarki to tylko część kosztów wynikających z użytkowania sprzętu. Trzeba liczyć się także z ewentualnymi płatnościami za usługi serwisowe, a przede wszystkim z wydatkami związanymi z kupnem materiałów eksploatacyjnych – tuszów, tonerów i papieru. Już na etapie wyboru sprzętu należy przeanalizować, czy korzystanie z niego będzie opłacalne. Dlaczego warto to zrobić? Dlatego, że od rodzaju i modelu drukarki zależą wydatki ponoszone na zakup materiałów eksploatacyjnych.

Ceny i dostępność materiałów eksploatacyjnych – ważne już przy wyborze drukarki

Wydatki na materiały eksploatacyjne mogą nawet wielokrotnie przewyższać wartość samego sprzętu. Dzieje się tak w przypadku urządzeń z najniższej półki cenowej. Zdarza się, że producenci drukarek mocno obniżają ceny swoich urządzeń, sprzedając modele z niepełnym zestawem startowym. Po skończeniu się dołączonego wkładu nierzadko okazuje się, że oryginalny toner kosztuje ponad kilkaset złotych albo że zamienników drogiego tuszu nigdzie nie da się zdobyć. Drukarka tania w zakupie może więc okazać się droga w eksploatacji. Cena urządzenia nie powinna więc stanowić najważniejszego kryterium wyboru. Oczywiście ma ona znaczenie, lecz nie należy dać się zwieść promocjom i podejrzanie niskim wartościom na sklepowych etykietach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ceny i dostępność materiałów eksploatacyjnych oraz jakość proponowanych zamienników.

Jak sprawdzić wysokość kosztów eksploatacji danego modelu?

Aby oszacować koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych i użytkowania sprzętu, najlepiej uwzględnić parametry takie jak ceny tuszów i tonerów (łącznie z dostawą), przewidywany przez producenta drukarki koszt wydruku jednej strony w kolorze lub w wariancie monochromatycznym oraz podaną w specyfikacji maksymalną liczbę stron wydruku w ciągu miesiąca bez nadmiernego obciążenia w przypadku danego modelu. Po przeanalizowaniu wspomnianych kwestii uda się ocenić, czy wybór konkretnej drukarki rzeczywiście się opłaca. Średni koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych nie powinien przekraczać ceny nowego sprzętu.

Jakie są koszty użytkowania drukarki atramentowej?

Drukarki atramentowe kosztują mniej niż laserowe, ale wiążą się z nimi większe wydatki na materiały eksploatacyjne i konserwację. Przed wyborem określonego modelu, należy zwrócić uwagę na ceny i dostępność kompatybilnych z nim wkładów. Trzeba też zastanowić, czy bardziej opłaca się zakup pojedynczych atramentów, czy zestawu. Tusze Brother różnią się cenami w zależności od modelu urządzenia oraz wydajności wkładu. Warto porównać koszty ich zakupu, zanim podejmie się decyzję o kupnie konkretnego urządzenia drukującego.

Tusz do drukarki Brother można zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/brother-c-86_52.html. Dostępne są wkłady oryginalne i tańsze zamienniki.

Koszty eksploatacji drukarki laserowej

Zwykle drukarki laserowe okazują się droższe w zakupie niż atramentowe, za to ich eksploatacja generuje znacznie mniej kosztów. Wybierając takie modele, ostatecznie można liczyć na spore oszczędności. Tonery gwarantują trwalsze wydruki i wystarczają na dłużej. Na pracę drukarki laserowej nie wpływa liczba stron wydrukowanych dziennie. Nie zasycha w niej atrament, dlatego nie wymaga częstej i kosztochłonnej konserwacji oraz regularnego użytkowania. Tonery pozostają w ciągłej gotowości do pracy i wymienia się je rzadziej niż tusze.

Kupno zamienników – dobry sposób na obniżenie kosztów eksploatacji

Koszt materiałów eksploatacyjnych można znacznie ograniczyć, jeżeli sięga się po zamienniki oryginalnych tonerów i tuszów. Kosztują one znacznie mniej, a zapewniają satysfakcjonującą jakość wydruków. Przy wyborze drukarki warto zatem sprawdzić dostępność i ceny alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Najbezpieczniej wybierać wkłady od sprawdzonych producentów i zaufanych sprzedawców. Wówczas zamiennik tuszu Canon czy tonera innej przodującej marki drukarek będzie działał prawidłowo i rzeczywiście pozwoli zaoszczędzić na użytkowaniu sprzętu, zamiast wygenerować dodatkowe koszty związane z naprawą.

Wybierając drukarkę, warto sprawdzić, jakie wkłady do niej pasują i ile kosztuje ich zakup. Ważną wskazówką będą też informacje o szacunkowym koszcie wydruku jednej strony oraz zapewnianej wydajności materiałów eksploatacyjnych. Tonery wystarczają na więcej wydruków niż tusze, co obniża koszty eksploatacji. Z tego powodu drukarki laserowe poleca się osobom szukającym oszczędności bez rezygnowania z wygody korzystania ze sprzętu. Jeśli z kolei chce się drukować zdjęcia i grafiki dość niskim kosztem, ale w świetnej jakości, lepszym wyborem okaże się drukarka atramentowa, do której pasują tusze Brother, Epson albo Canon. Warto pamiętać, że wydatki na materiały eksploatacyjne można dodatkowo obniżyć, decydując się na stosowanie zamienników.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%