Zamknij

Marnujemy co rok 5 milionów ton żywności. 75 kilogramów na każdego Polaka!

08:00, 25.10.2024 Henryk Szopiński, poseł na Sejm RP
Skomentuj

Na co dzień zabiegani, zapracowani, nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na codzienne życie, a przecież dotykają bezpośrednio naszego zdrowia, gospodarki czy środowiska naturalnego. Efektem zmian klimatu są ekstremalne zjawiska pogodowe: huragany, nawalne deszcze i długoterminowe susze.

Obecna sytuacja z niedawnymi powodziami jest doskonałym przykładem wpływu takich zmian na świat wokół nas. Z drugiej strony wiele regionów w Polsce, również w Wielkopolsce, zmaga się z niedoborem wody, co skutkuje m.in. stepowieniem pól i obniżaniem się poziomu wód gruntowych. Doświadczamy tego szczególnie w górnym biegu Noteci, „wysysanym” z wody przez odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego w okolicy Konina.

Marnowanie żywności to jedno z największych wyzwań współczesnej cywilizacji. Z najnowszego raportu Federacji Banków Żywności wynika, że corocznie do kosza trafia prawie 5 milionów ton jedzenia. 75 kilogramów na każdego mieszkańca naszego kraju! To ogromna liczba, tym bardziej, gdy pomyśli się ilu ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia.

Kluczową rolę w przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności oraz pomocy dla potrzebujących odgrywa u nas Pilski Bank Żywności, który w tym roku obchodzi okrągłe 30-lecie działalności. Jego twórcom i działaczom należy się wdzięczność za kreowane projekty społeczne i ekologiczne. Gratulując jubileuszu, poruszyłem temat niemarnowania żywności także z mównicy sejmowej. To w dzisiejszych konsumpcyjnych czasach ogromnie ważna kwestia, którą należy promować i o której należy ludzi uświadamiać.

Wielkie znaczenie dla równowagi klimatycznej ma gospodarka w obiegu zamkniętym, która polega np. na zmniejszeniu ilości odpadów przy jednoczesnym wydłużaniu ich „życia”. Dobrym tego przykładem jest system kaucyjny, którego wdrożenie jest planowane w Polsce 1 stycznia 2025 roku. Ma ono za zadanie zachęcać mieszkańców do recyklingu opakowań w formie zwrotu kaucji za oddane butelki szklane oraz z tworzyw sztucznych w sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych.

Każdy z nas może również w swoim domu wprowadzić gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez rezygnowanie z zakupu opakowań jednorazowych, selektywną zbiórkę odpadów, niemarnowanie żywności, czy zakup produktów i sprzętu o lepszej i dłuższej trwałości.

Gorąco do tego zachęcam! Zróbmy wszystko, aby zatrzymać ocieplanie się klimatu, bo skutki mogą być nieprzewidywalne i w efekcie dotkną każdego z nas.

(Henryk Szopiński, poseł na Sejm RP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

oculosoculos

0 0

Na zdjęciu widać, że nasz poseł ma lekkiego strita. 10:41, 03.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%