Zamknij
REKLAMA

Czarne skrzynki w autach będą obowiązkowe. Jest data!

08:04, 28.10.2021 | Źródło: AutoKult.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, które określi zakres zbieranych przez rejestratory danych. "Czarne skrzynki" staną się obowiązkowe w nowych modelach aut już w przyszłym roku.

Co mają zbierać?

Samochodowe "czarne skrzynki" mają rejestrować m.in. prędkość pojazdu w zakresie od 0 do 250 km/h w ciągu 5 sekund przed zderzeniem, użycie hamulca i ruchy kierownicą w ciągu 5 sekund przed zderzeniem, a także stan pasów bezpieczeństwa przed zdarzeniem. 

Ponadto znajdą się tam prędkość obrotowa silnika, włączenie się układu ABS, działanie systemu stabilizacji toru jazdy i aktywacja poduszek powietrznych. 

Co więcej znajdą się tam dane na temat położenia przednich foteli, stan kontrolki systemu pomiaru ciśnienia powietrza w oponach na 3 sekundy przed zdarzeniem i stan aktywnych systemów wspomagania kierowcy.

- Dane mają być anonimizowane i przekazywane wybranym branżowym instytucjom - informuje Autokult.  

Od kiedy? 

Nowe regulacje mają wejść w życie 6 lipca 2022 r. i będą zainstalowane we wszystkich nowych modelach autach osobowych, które będą opuszczały salony samochodowe. 

Dwa lata później natomiast będzie "czarne skrzynki" będą obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowych samochodów sprzedawanych w Unii Europejskiej.

(Źródło: AutoKult.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

sylwiasylwia

1 3

Banan ma być prosty, a ślimak jest rybą. Ot tacy *%#)!& są w UE. 10:19, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pp

0 3

czuje się coraz bardziej osaczona 11:49, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

0 0

Gdyby oba samochody miały czarne skrzynki, które w poniedziałek przed południem miały wypadek na drodze 193 w Studźce, to FP napisałyby z jakiego powodu zderzyły się. 13:57, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzamanSzaman

0 1

Coraz więcej chorej kontroli w imię dobra i bezpieczeństwa obywateli. Socjalizm rozciąga swoje skrzydła na wszystko co można objąć, socjalizm jest jak nienasycony smok, wchodzi w nowe obszary życia i ciągle mu mało.
Skończy się jak zawsze, upadkiem, biedą i głodem, tak kończy socjalizm, zawsze. 08:10, 29.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%