- To bardzo ważny dzień dla Polaków - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o zidentyfikowaniu wariantu genetycznego ciężkiego przebiegu COVID-19. To odkrycie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Projektem kierował prof. dr hab. nauk medycznych Marcin Moniuszko oraz dr hab. nauk biologicznych Mirosław Kwaśniewski.
Badanie, jak powiedział szef resortu zdriowia, zostało zlecone w kwietniu 2020 rok, czyli tuż po odkryciu koronawirusa. Na jego podstawie udało się zidentyfikować ważny czynnik ciężkiego przechodzenia COVID-19.
- Szacuje się, że posiada go nawet 14 proc. Polaków, choć ogółem w populacji europejskiej występuje z częstością około 9 proc. Zdaniem autorów odkrycia, może ono pomóc we wczesnym identyfikowaniu tych najbardziej zagrożonych pacjentów - podał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Wirtualna Polska podaje, że w badaniach wzięła udział grupa 1400 osób chorych z różnym przebiegiem COVID-19.
Jak poinformowano na konferencji prasowej szczególnie istotny dla polskiej populacji jest wariant powiązany z chromosomem 3.
- Wskazano, że jest to czwarty pod względem ważności czynnik wpływający na przebieg zakażenia. Zwrócono też uwagę na różnice między populacjami, krajami, dlatego podkreślono rolę przeprowadzania takich badań w poszczególnych krajach - podaje Wirtualna Polska.
Czynniki wpływające na ciężki przebieg zakażenia to wiek, nadwaga, płeć męska, a także wskazany czynnik genetyczny.
Minister Niedzielski dodaje, że konsekwencją odkrycia naukowców ma być stworzenie odpowiedniego testu genowego.
Quo vadis, Szymonie?
Precz z kaczyzmem ! ! !
rh
20:44, 2025-07-06
Sławomira Król szefową powiatowych ludowców
💩👎
Czereśnia
19:24, 2025-07-06
Quo vadis, Szymonie?
Hołownia wreszcie się skapnął, że jest trzecią drogą. Szkoda, że kapnął się dopiero wtedy, gdy Trzecia Droga się rozpadła.
pilanin1422
17:16, 2025-07-06
Quo vadis, Szymonie?
Niech Hołownia da sobie spokój. Rozwalił całe poparcie z 2021 roku gdzie mieli ponad 21% poparcia i wyprzedzili Platformę. Wina jest również jakości jego posłów. Nie potrafią działać...
Twój nick
16:41, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz