Zamknij
REKLAMA

Węgla ma być pod dostatkiem, ale co z jego ceną? Prezes URE mówi, że...

15.35, 27.11.2022 PAP Aktualizacja: 15.36, 27.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki przekonuje, że w tym roku węgla na pewno nie zabraknie. Inną sprawą jest jednak jego... cena.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Odpowiadał m.in. na pytanie, czy będziemy marzli tej zimy z powodu braku ciepła w grzejnikach?

- Myślę, że nie. Węgla nikomu nie powinno zabraknąć, inną rzeczą jest jego cena. Ciepłownictwo jest branżą w wielkim stopniu opartą w Polsce o paliwa kopalne. W dużo większym stopniu opiera się o nie ciepłownictwo niż energetyka. Dlatego potrzebna jest modernizacja nie tylko systemów energetycznych, ale i ciepłowniczych w naszym kraju

- powiedział prezes.

- Co do tej zimy myślę, że marznąć z powodu braku opału nikt nie powinien, ani podłączeni do sieci ciepłowniczych, ani ogrzewający domy sami. Mimo że, jak pokazał obecny kryzys, w Polsce korzystaliśmy w znacznym stopniu z zasobów rosyjskiego węgla, na który jest embargo, to udało się ten surowiec sprowadzić z innych krajów. Samorządy już węgiel rozprowadzają, więc sądzę, że każdy będzie mógł węgiel kupić. Cena natomiast jest zupełnie inną kwestią. Rząd wprowadził ceny maksymalne, by nie doprowadzić do absurdalnych cen - dodał.

Prezes został też zapytany o to, jak długo ciepło będzie drogie. Jego zdaniem, nie da się tego przewidzieć.

- Rząd wprowadził poziomy maksymalne cen dla węgla i gazu, prądu do określonego poziomu zużycia, by ograniczyć niekontrolowany wzrost ich cen. Jeśli jednak ma się na myśli powrót do cen sprzed obecnego kryzysu energetycznego to myślę, że do nich nie ma już raczej powrotu. Proszę pamiętać, że URE reguluje taryfy dla około 400 sieci w kraju, to nie są oczywiście wszystkie sieci w Polsce. Na to, za jaką cenę produkuje ciepło indywidualny dom, czy mała kotłownia dla kilku popegeerowskich bloków, nie mamy wpływu. Jedyne co możemy sądzić, to że z cenami gazu jesteśmy teraz +na górce+, one nie powinny już więcej rosnąć, gaz w ostatnim czasie zaczyna nawet na europejskich rynkach tanieć - powiedział dla PAPu.

Jego zdaniem, wynika to z tego, że Europa uporała się już z zapewnieniem dostaw gazu z innych źródeł, niż rosyjskie.

- Zapewne w perspektywie unormuje się też rynek węgla. Tyle tylko, że te ceny będą na pewno wyższe, niż sprzed obecnego kryzysu - zakończył.

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

Morawiecki Morawiecki

2 3

i PiS są jedynymi winnymi braku opału i za każdy zimny piec i kaloryfer tej zimy ! 😡 11:36, 27.11.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KawałKawał

1 1

Umarł Biedroń i anioł prowadzi go do nieba. Aniołowi rozpiął się sandał, więc nachylił się żeby go zapiąć. Biedroń patrzy, taki tyłek i ŁUPS go od tyłu. Za tę zniewagę zdenerwowany anioł za karę zaprowadził go do piekła. Po roku anioł wybrał się w odwiedziny. Zachodzi, a tam zimno, mróz, w kotłach nie ma ognia, szron na ścianach, diabły siedzą pochowane w kątach. Anioł pyta się jednego diabła.
- Ej, diable! Dlaczego nie gotujecie smoły? Dlaczego u was jest tak zimno? Gdzie są ognie piekielne?
- Jak jesteś taki mądry, to schyl się i podłóż do pieca.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣 12:43, 27.11.2022


mlask,mlaskmlask,mlask

0 1

he,he,heeee,mlask,mlask.. 13:09, 27.11.2022


a kto lubi Niemca,a kto lubi Niemca,

0 1

pewno ma tasiemca,heeeee,he,he,mlask,mlask...🙂 14:08, 27.11.2022


ministrantministrant

0 0

to biedronia kaczyński prowadził ? 16:58, 27.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytacz(ka)pytacz(ka)

0 2

lemanowicz - jeszcze cała noc. Co z nią zrobisz? 21:14, 28.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

2 0

I TAK TRZYMAĆ. Spekulanci ponoszą ceny i winą obarczają rząd. A jak było z cukrem ? Przytrzymali w magazynach i cena wyj.bała w kosmos. Tak samo zrobią z węglem.Przypominam tylko,że za cały kryzys energetyczny i humanitarny odpowiadają ruskie ście,rwa które teraz bombardują nie żołnierzy ale cywili i dlatego trzeba ich unicestwić i tępić jak robaki. 06:47, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%