Podstawowym daniem, z którym zetkniemy się w przypadku kuchni japońskiej, jest sushi. Dopiero później skosztujemy innych specjałów. Przez to, że sushi zyskało popularność na całym świecie, nie brakuje restauracji japońskich, które je serwują. Dzięki licznym kursom kulinarnym możemy nauczyć się przyrządzać je samodzielnie albo postawić na gotowe zestawy ze sklepu. O ile częste wizyty w restauracji wiążą się z wysokimi kosztami, o tyle domowe sushi i produkty z marketu niekoniecznie. Która opcja jest lepsza?
Przygotowanie egzotycznych i smacznych potraw jest powodem do dumy i daje dużą satysfakcję. Jeśli więc w kuchni czujemy się dobrze, to być może zaczniemy robić sushi. Wcześniej warto zapisać się na profesjonalny kurs kucharski albo dokładnie przeczytać w książkach bądź na stronach internetowych najważniejsze wskazówki i porady, od czego zacząć.
Opcja ta jest warta uwagi również przez pełną kontrolę, jaką mamy nad jakością i rodzajem składników. Mamy duże pole do manewru i bez trudu wyzwolimy swoją kreatywność, choć jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z sushi, pozostańmy przy klasycznych kombinacjach smakowych. Zawsze jednak wybieramy dobrej jakości ryby, warzywa i ryż odpowiedniej odmiany. Domowe sushi to idealna propozycja na romantyczną kolację lub spotkanie z rodziną. A jakie są wady?
Ponieważ sushi jest stosunkowo prostą potrawą, którą tworzy zaledwie kilka składników, nie wydaje się trudne. Jednak zwijanie idealnych rolek wymaga wprawy i niekoniecznie od razu będziemy usatysfakcjonowani. Poza tym wbrew pozorom jego wykonanie jest czasochłonne i musimy uzbroić się w cierpliwość, na przykład podczas wielokrotnego płukania ryżu. Do przygotowania sushi potrzebne są odpowiednie narzędzia jak mata bambusowa, ryżowar, nóż do krojenia ryb, dlatego na wstępie czeka nas pewien wydatek.
Alternatywą dla domowego sushi jest sushi z Biedronki, Dino bądź innego marketu. Wśród zalet tej opcji z pewnością możemy wymienić łatwą dostępność. Przez to, że sushi jest daniem popularnym, to znajdziemy je w większości sklepów spożywczych. Inny atut to spora różnorodność smaków w ramach jednego opakowania. Nawet jeśli kupimy zestaw dla jednej osoby, to będzie w nim co najmniej kilka smaków rolek. Atutem jest też konsystencja i smak. Stawiając na sushi z marketu, mamy pewność, że rolki są dobrze zwinięte, a składniki idealnie skomponowane. Gotowy zestaw jest świetną propozycją, kiedy chcemy zacząć swoją przygodę z przyrządzaniem sushi i zastanawiamy się, co i w jakiej ilości powinno znaleźć się we wnętrzu rolki. Nie bez znaczenia jest cena. Nie musimy inwestować w żadne narzędzia, nie wspominając, że gotowe zestawy sklepowe są zdecydowanie tańsze niż te w restauracji.
A co z minusami? Pomimo swojej różnorodności, wielu producentów koncentruje się na klasycznych smakach i właśnie takich możemy się spodziewać. Jeśli więc szukamy czegoś całkowicie innego i z nietuzinkowymi składnikami, restauracja będzie lepsza - choć to także się zmienia. W popularnych marketach możemy znaleźć coraz ciekawsze propozycje, które przypadną do gustu nawet największym fanom tego japońskiego dania. Warto więc regularnie zaglądać na półki w poszukiwaniu nowości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz