Zamknij

Trenujesz zawodowo? Dowiedz się, jakie badania wykonywać regularnie

18:06, 19.03.2025 Aktualizacja: 18:07, 19.03.2025 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Regularne badania lekarskie służą nie tylko diagnozowaniu chorób, ale pozwalają też sportowcom optymalizować treningi i osiągać jeszcze lepsze wyniki podczas startów. Jeśli wykonujesz aktywność fizyczną na poziomie zawodowym, dobrze wiesz, że musisz stale monitorować stan zdrowia, ponieważ uprawianie sportu wyczynowego wiąże się ze zwiększonym obciążeniem organizmu. Sprawdź, jakie badania powinieneś robić cyklicznie, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego ciała i wykryć ewentualne schorzenia.

Badania podstawowe dla sportowców

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportową uprawiasz, powinieneś regularnie poddawać się badaniom podstawowym. Pozwalają one na ogólną ocenę stanu zdrowia i są też przydatne w kontekście oszacowania ryzyka kontuzji. Jakie badania podstawowe są rekomendowane w przypadku sportowców zawodowych? Są to m.in.:

  • morfologia krwi obwodowej - jest to podstawowe badanie laboratoryjne, które dostarcza informacji o składzie krwi (liczbie czerwonych i białych krwinek, płytek krwi i stężeniu hemoglobiny). Morfologia pozwala lekarzowi na wykrycie anemii, stanów zapalnych i różnych zaburzeń krzepnięcia krwi. Osoby trenujące zawodowo często zmagają się z niedoborami żelaza, co może prowadzić do anemii i obniżenia wydolności fizycznej. Na toczące się w organizmie stany zapalne wskazuje m.in. zbyt wysoka wartość leukocytów, wysoki poziom OB i CRP (białko C-reaktywne). Morfologię krwi obwodowej oraz inne badania oferuje m.in. enel-sport,
  • badanie ogólne moczu - pozwala na ocenę funkcji nerek i wykrycie np. infekcji dróg moczowych. U sportowców, szczególnie uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, może dochodzić do uszkodzenia nerek w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, dlatego powinieneś wykonywać to badanie przynajmniej raz do roku,
  • glukoza na czczo - pomiar stężenia glukozy na czczo pozwala na ocenę gospodarki węglowodanowej i wykrycie zaburzeń, takich jak np. cukrzyca. Pamiętaj, że prawidłowy poziom glikemii jest niezbędny dla efektywnego wykorzystania energii podczas wysiłku fizycznego,
  • lipidogram - to badanie pomocne w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Profil lipidowy pozwala lekarzowi poznać stężenie całkowitego cholesterolu, trójglicerydów, cholesterolu frakcji HDL, cholesterolu frakcji LDL, cholesterolu nie-HDL.

Badania z krwi możesz też rozszerzyć o stężenie elektrolitów we krwi, szczególnie jeśli masz częste skurcze mięśni, zaburzenia ciśnienia/rytmu serca (objawy te mogą być oznaką niedoborów elektrolitów w organizmie).

Badania kardiologiczne dla sportowców

Stan serca jest szczególnie ważny dla osób, które planują rozpocząć karierę sportową. Zanim zajmiesz się sportem na poważnie, musisz upewnić się, że Twój mięsień sercowy pracuje prawidłowo. Jeśli chodzi o badania kardiologiczne, które są rekomendowane w takim przypadku, są to m.in.:

  • EKG - elektrokardiogram pozwala lekarzowi wykryć nieprawidłowości pracy serca
  • testy wysiłkowe - elektrokardiograficzny test wysiłkowy to badanie, w którym specjalista ocenia pracę Twojego serca podczas wysiłku fizycznego (np.ćwiczysz na bieżni ruchomej, ergometrze),
  • badanie echokardiograficzne (echo serca) - badanie to wykrywa m.in. zaburzenia kurczliwości serca, pracę zastawek i ewentualne wady wrodzone lub nabyte.

Badania hormonalne dla sportowców

Jeśli chcesz lepiej poznać swój organizm, poza badaniami krwi i badaniami kardiologicznymi powinieneś sprawdzić też poziom hormonów, wykonując m.in.:

  • pomiar TSH - to jedno z podstawowych badań hormonalnych sportowców. Wiedz, że TSH, czyli tyreotropina reguluje pracę gruczołu tarczowego. Nieprawidłowe stężenie TSH wydzielanego przez przysadkę mózgową może być oznaką zaburzeń metabolizmu i chorób tarczycy,
  • badanie poziomu testosteronu i kortyzolu - badania te pozwalają ocenić zdolność przystosowania Twojego organizmu do trybu treningowego,
  • pomiar fT4 - badanie tyroksyny pomaga w rozpoznaniu schorzeń gruczołu tarczowego, takich jak np.: niedoczynność (obniżony poziom fT4) lub nadczynność tarczycy (wysoki poziom fT4).

Pamiętaj, że o częstotliwości przeprowadzanych badań decyduje lekarz, w zależności od Twojego stanu zdrowia, poziomu wytrenowania i celów treningowych.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%