Studnia głębinowa to częste rozwiązanie dostarczenia wody użytkowej do budynków jednorodzinnych. Niestety powszechnym problemem wody z własnej studni jest przekroczona zawartość wielu różnych zanieczyszczeń. W dalszej części artykułu opiszemy najbardziej popularne w Polsce metody uzdatniania wody z własnego ujęcia, a także istotne zagadnienia dotyczące tego tematu.
Laboratoryjne badania wody - podstawowy krok do czystej wody
Wyniki tego typu badań pozwolą określić skalę oraz zakres występujących w wodzie zanieczyszczeń, z których wiele jest uciążliwych lub nawet niebezpiecznych podczas eksploatacji wody z własnej studni. Ponadto tylko analiza składu wody pozwala dobrać technologię skutecznie eliminującą zanieczyszczenia z wody, oraz zapewni, że zamontowany filtr do wody ze studni będzie pracował z oczekiwaną skutecznością przez wiele lat.
Zakres laboratoryjnych badań wody dzieli się na dwie główne grupy wskaźników tj. mikrobiologiczne oraz fizykochemiczne
Mikrobiologiczne wskaźniki wody badane są w celu określenia możliwości sanitarnego wykorzystania wody. W ramach tego zakresu wykonywane są badania następujących wskaźników:
- bakterie ogólne w temp 22 st C
- enterokoki (paciorkowce kałowe)
- bakterie grupy coli
- Escherichia coli (pałeczka okrężnicy)
Fizykochemiczne wskaźniki wody badane są w celu określenia ogólnej jakości wody. W ramach tego zakresu wykonywane są badania następujących wskaźników:
- zapach
- mętność
- barwa
- indeks nadmanganianowy
- żelazo ogólne
- mangan
- twardość ogólna
- jon amonowy
- azotany
- azotyny
- odczyn pH
Wykonanie badania wody ze studni można zlecić dla laboratorium Powiatowej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, większego przedsiębiorstwa wodociągowego, a także dla prywatnych laboratoriów wykonujących badania wody
Jakie są najlepsze metody oczyszczania wody ze studni?
O metodzie oczyszczania wody z własnej studni decyduje zawartość poszczególnych zanieczyszczeń w wodzie. Dla wód z niewielką zawartością zanieczyszczeń zazwyczaj wystarcza jeden stopień filtracji. Przy wodach mocno zanieczyszczonych występuje konieczność zastosowania kilku etapów oczyszczania.
Najczęściej stosowane w Polsce rozwiązania do uzdatniania wody ze studni to:
- Filtr odżelaziający do wody, czyli tak zwany odżelaziacz wody. Tego typu filtr wody posiada ponadto zdolność usuwania z niej manganu, a także w niektórych rozwiązaniach również siarkowodoru odpowiedzialnego za pogorszenie zapachu wody. Odżelaziacze wody dzieli się na dwie podstawowe grupy ze względu na sposób ich czyszczenia. Pierwsza grupa to odżelaziacze płukane tylko wodą bez stosowania środków chemicznych. Druga grupa odżelaziaczy wykorzystuje do regeneracji środki chemiczne, z których najczęściej stosowany jest nadmanganian potasu lub ozon.
- Multifunkcyjne filtry do wody oczyszczające wodę z kilku zanieczyszczeń równocześnie. Stosowane są w celu usunięcia żelaza, manganu oraz obniżenia twardości wody. Niektóre odmiany tego typu filtrów usuwają z wody również jon amonowy oraz związki organiczne. Filtry multifunkcyjne regenerowane są solanką wytwarzaną samoczynnie w zasobniku na sól tabletkowaną, który umieszczony jest w okolicy filtra.
- Kolumny węglowe zawierające wysokiej jakości węgiel aktywny stosowane, aby usunąć z wody związki organiczne, które pogarszają jej barwę oraz zapach. Filtry z węglem aktywnym mają wysoką zdolność oczyszczania wody z różnych związków chemicznych tym również z metali ciężkich.
- Narurowe filtry sedymentacyjne na wymienne wkłady w postaci pianki, sznurka, harmonijki lub siatki. Filtr narurowy stosowany jest do zatrzymywania zanieczyszczeń nierozpuszczalnych m.in. piasku lub rdzy. Tego typu filtry wody mają zadanie wspomagające filtry główne lub przy mniej zanieczyszczonej wodzie, stosowane są jako filtry wstępne. Dla wód o wysokiej mętności wynikającej z dużej ilości zawiesiny stosowane są kolumny sedymentacyjne, które posiadają dużo większą wydajność niż filtry narurowe.
- Filtry to oczyszczania wody z azotanów zawierające jonoselektywne złoża regenerowane solanką
- Sterylizatory wody w postaci lamp UV stosowane do usuwania z wody bakterii oraz wirusów. Sterylizatory UV w przeciwieństwie do dezynfekcji chemicznej nie pogarszają zapachu oraz smaku wody.
- Filtry wody pod kuchenny zlew stosowany w celu oczyszczenia wody dedykowanej do spożycia przez domowników. Najczęściej stosowane rozwiązania filtrów tego typu to filtr osmotyczny z mineralizacją lub filtr wykorzystujący ultrafiltrację wody.
Jaki jest koszt filtrów do wody ze studni?
Na wielkość kosztów montażu filtrów wody z własnej studni poza ilością występujących w wodzie zanieczyszczeń ma wpływ ilość punktów poboru wody, czyli wielkość instalacji. W przypadku montażu tylko filtrów narurowych koszt urządzeń wyniesie kilkaset złotych. Montaż filtra multifunkcyjnego do oczyszczania wody wiąże się z kosztem kilku tysięcy złotych. W przypadku wody zawierającej duże ilości zanieczyszczeń lub instalacji budynku z dużą ilością łazienek koszt systemu do uzdatniania wody dochodzi do 20-30 tyś. zł.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zamontować filtry do wody ze studni?
Poza uwzględnieniem występujących w wodzie zanieczyszczeń bardzo ważne jest przy doborze filtrów wody uwzględnienie wyposażenia technicznego budynku. Najważniejsze elementy wymagające uwzględnienia w celu uzyskania odpowiednio długo pracującego systemu uzdatniania wody to:
- Wydajność zamontowanej pompy głębinowej - to najważniejszy czynnik mający wpływ na dobór odpowiednich filtrów wody. Zbyt słaba pompa głębinowa doprowadzi do sytuacji braku odpowiedniego płukania złóż filtrujących, co w konsekwencji doprowadzi do pogorszenia się jakości wody w kranach ze względu na oblepienie filtrów zanieczyszczeniami.
- Typ zbiornika hydroforowego ma wpływ na możliwość wstępnego napowietrzenia wody, które jest bezwzględnie wymagane w przypadku niektórych systemów oczyszczania wody. Przykładem takiego urządzenia jest odżelaziacz do wody płukany wodą bez środków chemicznych. Instalacje wyposażone w hydrofor z przeponą gumową lub pompy sterowane falownikiem utrudniają możliwość wstępnego napowietrzenia wody.
- Odbiornik ścieków odprowadzanych z budynku to kolejny czynnik, który powinien być uwzględniony przy doborze technologii uzdatniania wody. Silne utleniacze wykorzystywane do regeneracji odżelaziaczy wody tj. nadmanganian potasu lub ozon, mogą zakłócić poprawną pracę przydomowych oczyszczalni ścieków. Natomiast odprowadzanie ścieków do szamba powinno uwzględniać system oczyszczania wody, który będzie generował małą ilość popłuczyn, ponieważ w innym przypadku wpłynie to na wzrost kosztów wywozu zanieczyszczeń płynnych z szamba.
- Ilość wolnego miejsca przeznaczonego na montaż filtrów do wody ma oczywisty wpływ na dobór technologii oczyszczania wody
Jak widać na kilku powyższych przykładach dobór odpowiedniej technologii uzdatniania wody wymaga, poza uwzględnieniem zanieczyszczeń występujących w wodzie, uwzględnienia wyposażenia technicznego budynku. Dlatego, aby zamontowane filtry do wody działały z oczekiwaną skutecznością przez wiele lat warto nawiązać współpracę z lokalną firmą zajmującą się na co dzień uzdatnianiem wody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz