Zamknij
REKLAMA

Idealne aranżacje poddasza

15.06, 08.04.2022 Aktualizacja: 11.20, 12.04.2022

Idealne aranżacje poddasza

Domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym nie tracą na popularności. Z powodzeniem można je wybudować na różnych działkach, także niewielkich lub wąskich, a rozmieszczona na dwóch poziomach powierzchnia użytkowa pozwala na klarowny podział stref. Zlokalizowana na parterze przestrzeń dzienna jest miejscem rodzinnego wypoczynku, pracy, spotkań z przyjaciółmi, z kolei poddasze znakomicie sprawdza się jako strefa nocna, w której każdy dysponuje swoim niezależnym miejscem do prywatnego relaksu, wyciszenia i spokojnego snu.

Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym, warto zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej. Jest ona ustalana na etapie projektowania, tak, by uzyskać optymalne proporcje pomiędzy wielkością powierzchni użytkowej a proporcjami elewacji. Jest także dostosowywana do bryły i stylu budynku. Wysokość ścianki wpływa na funkcjonalność i zagospodarowanie przestrzeni pomieszczeń na poddaszu. Wymogi MPZP dla terenu, na którym zamierzamy zbudować dom, mogą definiować m.in. rodzaj zadaszenia, a także ograniczać wysokość budynku, a tym samym wpływać na wysokość ścianki kolankowej. Warto więc przed wyborem projektu sprawdzić warunki działki, by upewnić się, że zrealizujemy na niej dom, o jakim marzy cała rodzina.

Idealna aranżacja poddasza wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni pod skosami. W zależności od wysokości ścianki kolankowej i konstrukcji dachu Inwestorzy mają różne możliwości aranżacji.

Stosowane w projektach ARCHON+ przemyślane układy pomieszczeń w strefie poddasza umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni, pozwalają na usytuowanie w nich odpowiedniego wyposażenia, a właściwie rozmieszczone przeszklenia gwarantują dobre doświetlenie. Aranżacji pomieszczeń poddasza poświęcamy zazwyczaj wiele uwagi. Ciekawych pomysłów i inspiracji w tej kwestii z pewnością dostarczą zdjęcia i filmy z realizacji oraz przygotowane do gotowych projektów wizualizacje, które Pracownia prezentuje na swojej stronie.

Ważne, aby w kreacji przestrzeni poddasza w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń o obniżonej wysokości. Pod skosem można umieścić toaletkę, biblioteczkę lub komodę. Jeżeli na poddaszu mamy duże skosy, możemy zdecydować się na ich zabudowanie, dzięki czemu zyskamy możliwość bardzo praktycznego wykorzystania ich powierzchni na różnego rodzaju schowki czy półki. Można zastosować drzwi przesuwne z odpowiednio dobranym frontami, które w estetyczny sposób osłonią przestrzeń skosów.

W zaaranżowaniu powierzchni na poddaszu pomocna z pewnością będzie wykonana na wymiar zabudowa, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod skosami i oryginalną aranżację wnętrza. Na rynku dostępnych jest też coraz więcej gotowych mebli modułowych o różnej wysokości, odpowiednich do zamontowania pod skosami poddasza.

Sypialnia rodziców jest zazwyczaj największym pomieszczeniem strefy nocnej, coraz częściej projektowanym jako komfortowy apartament z łazienką i garderobą, a także z miejscem na biurko lub toaletkę. Wyposażenie należy odpowiednio dostosować do wielkości pomieszczenia, ale warto mieć na uwadze, że i w niewielkiej sypialni można w pomysłowy sposób wykorzystać dostępną powierzchnię i wykreować w pełni funkcjonalną przestrzeń. Ważne jest odpowiednie usytuowane łóżka, które najlepiej umieścić w miejscu o standardowej wysokości, pamiętając, że łóżko małżeńskie powinno być dostępne z obu stron.

Aby nadać sypialni ulubiony styl i uzyskać estetyczną i klimatyczną całość, wystarczy dobrać odpowiednią kolorystykę i rodzaj frontów meblowych. Ciekawy efekt pozwolą uzyskać lustrzane fronty, które wizualnie dodadzą pomieszczeniu przestronności. Dysponując przy sypialni garderobą, w uporządkowany sposób zaprojektujemy tam miejsca na ubrania, pod niskim skosem można wykorzystać funkcjonalne pojemniki na kółkach.

Pokoje dzieci to miejsce do wypoczynku, zabawy i nauki, które zależnie od wieku dziecka wymagają odmiennej aranżacji, ale w każdym z nich musi znaleźć się miejsce na wygodne łóżko. W pokojach małych dzieci przestrzeń pod skosami można zabudować szafkami na zabawki, pod skosy można też wsunąć kosze na kółkach, które zapewnią utrzymanie porządku w kąciku zabaw. W pokojach większych dzieci trzeba zadbać o odpowiednio usytuowane wygodne biurko, a przestrzeń pod skosami można zabudować regałami na książki. Warto zachęcić nastolatków do uczestnictwa w aranżacji ich pokoi i wspólnie wykreować wnętrze, o jakim marzą.

Na poddaszu nie może zabraknąć wygodnej łazienki, najlepiej by była ona przestronna i naturalnie doświetlona. Aranżacja łazienki jest nie lada wyzwaniem, bo trzeba w niej zmieścić szereg niezbędnych urządzeń, które wymagają przestrzeni o odpowiedniej wysokości. Trzeba znaleźć optymalne miejsce na toaletę, umywalki, wannę i kabinę prysznicową. Skosy w łazience na poddaszu można przeznaczyć na praktyczną zabudowę z szufladami o różnej głębokości. Odpowiednie oświetlenie i lustra powiększą optycznie przestrzeń łazienki.

W poszukiwaniu odpowiedniego projektu domu oraz inspiracji i pomysłów na aranżację jego wnętrz zapraszamy na stronę ARCHON+.

REKLAMA
 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%