W Placówce Terenowej KRUS w Pile podsumowano etap regionalny X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi". Jego adresatami byli uczniowie szkół podstawowych z terenów wiejskich.
Jubileuszowej edycji konkursu przyświecało hasło "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz", promujące pozytywne zachowania w pracy i zabawie dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Chodziło zarazem o popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16. roku życia w kontekście zapobiegania wypadkom i chorobom związanym z obecnością zwierząt w gospodarstwie.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 132 uczniów z pięciu wiejskich szkół podstawowych z terenu działania pilskiej placówki KRUS. Do etapu regionalnego zakwalifikowano 35 prac plastycznych w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja oceniając prace wzięła pod uwagę nie tylko walory estetyczne pracy, ale jej zgodność z tematyką, trafność jej przedstawienia, oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu. Tej ostatniej nie brakowało, o czym świadczą choćby hasła, którymi opatrzono scenki z obcowania dzieci ze zwierzętami: "Nie wszystkie baranki to przytulanki", "Byk od rana jest nie w sosie i ma wielkie muchy w nosie", "Gdyby koń o swej sile wiedział, nikt by na nim nie usiedział" (a propos zabaw na pastwiskach) czy "Każdy kwiatek zapylamy, a jak trzeba to żądlimy, przed atakiem się bronimy" (przy zabawie w pasiece).
W grupie wiekowej klas 0-III pierwsze miejsce zajął Jan Kabat ze Szkoły Podstawowej im. Wacława Popiela w Mościskach. Drugie miejsce przyznano Filipowi Maćkowiakowi ze Szkoły Podstawowej im. kmdra Bolesława Romanowskiego w Miasteczku Krajeńskim, a trzecie Patrycji Burecie ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie. Wyróżniono Hannę Macioszek, uczennicę Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Wyzwolenia Ziemi Wałeckiej w Skrzatuszu.
W starszej grupie wiekowej (klasy IV-VIII) zwyciężył Maciej Kaleta ze Szkoły Podstawowej w Skrzatuszu. Zaraz po nim nagrodzono Lenę Frątczak ze Szkoły Podstawowej w Miasteczku Krajeńskim i Julię Wojtczak ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie. Wyróżnienie otrzymała Martę Kaszuba ze szkoły w Miasteczku Krajeńskim.
Laureatów konkursu obdarowano nagrodami rzeczowymi, zakupionymi z Funduszu Prewencji i Rehabilitacji KRUS. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej reprezentować będą region pilski na etapie wojewódzkim.
Pisowski "rząd" na węgierskim uchodźstwie
tę wymoczkowatą,sepleniącą pąsową trzęsawkę skrzywdzony nie będzie ! 😡
już nikt przez
23:02, 2025-11-07
Gelos znaczy śmiech
KO zabierze
A
20:24, 2025-11-07
PSL postuluje koniec przestawiania zegarków i zmiany...
Zegarami się zajmują
K.......
20:13, 2025-11-07
Cmentarze po Wszystkich Świętych toną w śmieciach
Zieloni?
Gdzie
20:01, 2025-11-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz