Zamknij

Senat przyjął ustawę, której celem jest zawieszenie zak

12:59, 28.10.2020 Anna Karmowska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda Aktualizacja: 19:08, 29.10.2020
Skomentuj

Senat RP przyjął ustawę, której celem jest zawieszenie zakazu handlu w niedziele. Miałoby ono obowiązywać w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 90 dni po odwołaniu tych stanów.

- Ochrona zdrowia klientów, wsparcie przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego, uwzględnienie praw pracowników oraz pomoc dla budżetu państwa, to podstawowe cele propozycji zawieszenia zakazu handlu w niedziele – mówi senator Adam Szejnfeld, autor projektu zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską.

Większość Polaków opowiada się za zniesieniem handlu w niedziele. Według ogólnopolskiego badania, wykonanego przez platformę analityczno-badawczą UCE Research, ponad 53,5% Polaków jest za powrotem niedziel handlowych, 33,7% jest odmiennego zdania, natomiast 12,8% ankietowanych ma neutralny stosunek do tego lub nie potrafi się określić. Biorąc pod uwagę natomiast poszczególne grupy wiekowe, aż 55% osób w wieku 18-25 lat jest za zniesieniem zakazu handlu w niedziele, a tylko 14% jest temu przeciwnych. Dla 29% respondentów nie jest to istotną kwestią, a 2% nie ma zdania na ten temat.

- Najważniejszym powodem, jaki przyświecał projektodawcom ustawy o zawieszeniu zakazu handlu w niedziele, było ograniczenie zagrożenia wzmożonej transmisji wirusa SARS-CoV-2 wywołującego ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19. Takie zagrożenie występuje w tworzących się kolejkach przed i w sklepach, zwłaszcza w dni poprzedzające niedziele, a więc w piątki i soboty. Ostatnie obostrzenia co do dozwolonej liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepach, dodatkowo przeniosło dotychczasowe kolejki ze sklepów także już i na parkingach oraz przed sklepy. Sytuację tę wzmaga również praktyczne wyłączenie tygodniowo dodatkowych 12 godzin handlu dla wszystkich obywateli zagwarantowanych wyłącznie dla seniorów. Dlatego, aby rozrzedzić liczbę kupujących w tym samym czasie zaproponowano wydłużenie pracy handlu do siedmiu dni w tygodniu - uzasadnia inicjatywę senator Adam Szejnfeld

Poza względem zdrowotnym projekt uwzględnia też inne potrzeby, a mianowicie między innym konieczność wsparcia przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego i recesji, jakiej żyjące obecnie w Polsce pokolenie nie zna. I nie chodzi tylko o przedsiębiorstwa handlowe, bowiem gospodarka to system naczyń połączonych.

- W łańcuchu dostaw sklep jest tylko końcowym ogniwem. Na jego rzecz pracuje mnóstwo firm z innych branż, począwszy od producentów towarów, poprzez firmy usługowe, transportowe, logistyczne, reklamowe, gastronomiczne…, itd. Wiele z tych firm przeżywa poważne problemy. Niektórym grozi bankructwo. Pobudzenie popytu wewnętrznego, wzrost obrotów w handlu i usługach niewątpliwe może się przyczynić do ograniczenia zagrożeń dla tych firm, a więc i ich pracowników. Problemy finansowe bowiem pracodawców zawsze przekładają się na sytuację płacową pracowników, a w skrajnych przypadkach skutkują niestety także utratą pracy i przechodzeniem na bezrobocie. Chcemy tego uniknąć - tłumaczy senator Szejnfeld.

Uwzględnić należy także prawa pracowników. W dzisiejszym systemie właściciele sklepów ratują się bowiem przed piętrzonymi się kolejkami wydłużaniem godzin pracy placówek handlowych w pozostałych dniach tygodnia. Wiele sklepów pracuje już do godziny 23:00-24:00, ale są już i takie, które przeszły na pracę całodobową, czyli 24h/6 dni. To na pewno nie służy pracownikom. Lepiej raczej wydłużyć tydzień pracy, a nie czas pracy na dobę.

- Projekt, wychodząc na przeciw potrzebom socjalnym i rodzinnym pracowników handlu, przewiduje wprowadzenie prawnej gwarancji co najmniej dwóch wolnych niedziel dla pracowników w czasie czterech następujących po sobie tygodni. To zwiększy kodeksowe uprawnienia pracowników handlu - podkreśla senator Szejnfeld.

Finanse publiczne, po ustrojowych i gospodarczych zmianach zapoczątkowanych w 1989 roku, nigdy wcześniej nie przeżywały tak trudnej sytuacji będącej wynikiem kryzysu gospodarczego. Polskę dotknęła recesja. Spadają przychody podatkowe państwa, w tym te pochodzące z VAT, a więc generowanych przez konsumpcję wewnętrzną. Dziura budżetowa sięga już prawie 110 mld zł, a nikt nie wie, jak będzie wyglądała w tym względzie przyszłości w krótkim i średnim okresie czasu. Notujemy radykalny spadek PKB, w tym również niespotykany spadek konsumpcji gospodarstw domowych.

- Sadzę, że wydłużenie czasu pracy handlu i wszystkich powiązanych z nim branż, może przysłużyć się do wzrostu popytu wewnętrznego, a co za tym idzie wzrostu wpływów podatkowych państwa z PIT, CIT i VAT oraz ze składek do ZUS. Dlatego propozycję zawieszenia zakazu handlu w niedziele należy postrzegać nie tylko w ważnym aspekcie zwiększenia ochrony zdrowia obywateli, pomocy przedsiębiorcom i ich pracownikom, ale też jako instrument wsparcia państwa i jego budżetu - uważa Szejnfeld.

Intencje oraz cele projektu dotyczącego zawieszenia zakazu handlu w niedziele zaprezentowano w dniu 27 października 2020 roku na konferencji prasowej senatorów Koalicji Obywatelskiej. W konferencji udział wzięli senator Marcin Bosacki - przewodniczący Grupy Senatorów Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej oraz senator Adam Szejnfeld - wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.  

Senator Marcin Bosacki skrytykował opinię rządu zaprezentowaną dzisiaj przez premiera Mateusza Morawieckiego wobec senackiego projektu omawianej na konferencji ustawy. Senator Bosacki wezwał premiera do konstruktywnego stanowiska wobec propozycji Senatu, a nie negowania go, co będzie służyło wszystkim - i obywatelom, i przedsiębiorcom, i państwu, a więc i rządowi.

(Anna Karmowska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

pilanin87246pilanin87246

11 1

>>>Senat za zawieszeniem handlu w niedziele
Panie Szejnfeld, przecież handel w niedzielę jest już dawno zawieszony! Co Pan chce jeszcze zawieszać??? 16:38, 28.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

marianmarian

2 5

Czytaj ze zrozumieniem matole. 22:28, 28.10.2020


pilanin87246pilanin87246

3 1

Panie Marianie, czytam, zaczynając od tytułu, który brzmi: "Senat za zawieszeniem handlu w niedziele". No i zastanawiam się, kto z nas jest matołem, nie rozumiejącym tego, co jest napisane. 10:23, 29.10.2020


reo

AgataAgata

2 2

Marian zastanów się co piszesz! nick"pilanin87246" zacytował tytuł artykułu. Miej pretensje do jego autora, że wprowadza w błąd 10:09, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marianmarian

3 4

To sobie przeczytajcie pierwsze zdanie pod tematem, to może zrozumiecie o co chodzi.
W tytule umknął jeden wyraz ZAKAZU. Ale widać, że do kumatych nie należycie. 17:13, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ghostekghostek

3 4

Hmm..Czesi właśnie wprowadzili zakaz handlu w niedzielę ze względu na pandemię... a oni chcą go znieść..z tego samego powodu... hehe :D:D 12:51, 30.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pilanin 2343pilanin 2343

3 2

to znaczy, że Czesi mają rację ? jakiś logiczny argument poproszę. Teza, że rozłożenie możliwości zakupów w niedzielę rozluźni inne dni jest w pełni logiczna. 14:41, 30.10.2020


pilanin761345pilanin761345

1 0

W Pile rządząca PO forsowała podwyżki opłaty śmieciowej, w Kaliszu opozycjna PO stanowczo protestowała przeciwko podwyżkom. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. 19:09, 02.11.2020


0%