Zamknij
REKLAMA

Nowe obwody łowieckie w Wielkopolsce

13:17, 03.03.2021 | UMWW
Skomentuj fot. UMWW
REKLAMA

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli nowy podział na obwody łowieckie. Teren województwa wielkopolskiego będzie podzielony na 499 obwodów łowieckich w tym 389 polnych i 110 leśnych.

Prace nad podziałem Wielkopolski na nowe obwody łowieckie trwały dwa lata. Były konieczne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre zapisy z poprzedniej ustawy. W nowej uchwale Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie tylko zawarty jest opis granic nowych obwodów łowieckich, które teraz muszą mieścić się w granicach województwa (poprzednio takich ograniczeń nie było) ale także zaliczono każdy obwód do odpowiedniej kategorii - od bardzo dobrej do bardzo słabej.

- Podjęcie uchwały było niezbędne ponieważ dotychczasowy podział miał przestać obowiązywać z końcem marca 2021 roku, dlatego konieczne stało się przygotowanie nowego podziału województwa na obwody łowieckie aby zachować ciągłość realizowanych zadań i prac na ich obszarze. Radni Sejmiku Województwa przyjęli uchwałę, która najprawdopodobniej będzie jednak obowiązywała od 1 kwietnia 2022 ponieważ Sejm jest w trakcie nowelizacji ustawy ze względu na fakt, że kilka województw nie zdąży z podziałem regionów na nowe obwody łowieckie - wyjaśnia wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Łowiectwo jest ściśle związane z wykonywaniem polowania, jednak  nie tylko, ponieważ pod tym pojęciem należy rozumieć całą gospodarkę łowiecką, czyli zespół planowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną, a także ochronę środowiska naturalnego oraz kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania wielu gatunków zwierząt.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, każdy właściciel nieruchomości może złożyć oświadczenie u miejscowego starosty i w ten sposób wyłączyć swój obszar z polowań. Niestety, wtedy nie otrzyma odszkodowania za szkody łowieckie, które wypłacane są przez poszczególne koła łowieckie. W trakcie prac nad podziałem województwa na obwody łowieckie trzeba było wypracować wiele kompromisów w związku z brakiem dalszej możliwości tworzenia obwodów tzw. „transgranicznych”, czyli takich które swoim obszarem obejmowały tereny położone w dwóch województwach.

Procedurę wydzierżawiania obwodów łowieckich powierzono właściwym starostom, natomiast wnioski o dzierżawę obwodu rozpatruje właściwy zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Uchwała stanowi akt prawa miejscowego i po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego obowiązywać będzie na terytorium całego województwa.

(UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%