Zamknij
REKLAMA

500 plus - kto wnioskuje na nowy, a kto na stary okres świadczeniowy

14:44, 02.02.2022 | Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce
Skomentuj
REKLAMA

Od lutego rodzice mogą wnioskować o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku.

- Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie "500 plus" na nowo narodzone dzieci. Chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja tego roku - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Co ważne, gminy kontynuują wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 roku.

- W sytuacji, gdy środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten sam okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 roku. Niestety widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gminy - wyjaśnia rzeczniczka.

- Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy. Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać w kolejnym okresie, powinny złożyć wniosek wybierając okres od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku - dodaje Nowicka.

Natomiast rodzic, który składa wniosek w lutym 2022 roku na nowonarodzone dziecko, może złożyć od razu dwa wnioski, na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 roku i na okres trwający od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku.

Wnioski o przyznanie "500 plus" od 1 stycznia 2022 roku można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

(Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

stara sadkoskastara sadkoska

0 1

Ubolewam😭, że w styczniu 45 rozłożyłam giry przed tym skośnookim sołdatem, wskutek czego jesienią wydaliłam z siebie przyszłego hejtera. Na dodatek mordę ma szeroką po ojcu, jakby na szyi nosił wielką dópę 💩 08:43, 10.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lekarzpsychiatralekarzpsychiatra

0 0

Czyli jednak wylazł barłogu. A więc znów ciekawość, czy hejter leman😡wi👎💩 będzie się tu silnie kasztanił? Bo od jakiegoś czasu wyraźnie nadpobudliwy - musi bruzda być pod wieeeelkim ciśnieniem 🤣🤣🤣 Ten co wymyślił internet, uratował 77-letniemu jahujowi egzystencję na emeryturze. Swoją drogą - trzeba mieć nieźle narąbane nad paszczą, by sam siebie komentować: "Dobre!" - i być z tego zadowolonym 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣. To zboczenie przypisane chylącemu się ku końcówie hejterowi z Piły, którego wyjątkowość polega na tym, że jakby sobie w miejsce głowy nałożył dópe, nie byłoby żadnej różnicy. W głowie bruzda, w dópie głęboki rów. Czyli od strony praktycznej to samo.👍👍👍 18:02, 21.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cała prawda o jLcała prawda o jL

0 0

ak widać, zanosi się na dłuższy wytrysk hejtów starca z wafelskiej. Niestety współczesna psychiatria jest całkowicie bezradna wobec tego przypadku. Widać że po ostatniej sromocie musi bruzda być pod bolesnym ciśnieniem 🤣🤣🤣. A i wstyd wielki, że w takim wieku hejter💩 dopisał sobie do CV taką 💩💩💩puentę👎. Oj, boli to, boli strasznie, nawet jednobruzdowca. Ale co można oczekiwać od starca, którego wyjątkowość polega na tym, że jakby sobie w miejsce głowy nałożył dópe, nie byłoby żadnej różnicy. W głowie bruzda, w dópie głęboki rów. Czyli od strony praktycznej to samo. Wizualnie i mentalnie również. 12:20, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%