Wejście w życie tej propozycji oznaczałoby, że obecnie minimalna stawka miesięczna w sektorze publicznym wynosiłaby 5090 zł brutto.
Jak tłumaczą związkowcy ich postulat jest odpowiedzią na postępujący odpływ fachowców z sektora publicznego. Jego wprowadzenie podwyższyłoby niski stopień zainteresowania budowaniem kariery w sektorze publicznym.
„Młodzi pracownicy nie widzą dla siebie perspektyw, a doświadczeni nie chcą dłużej pracować za stawki oscylujące wokół najniższej krajowej, czują się niedoceniani i coraz częściej przenoszą się do sektora prywatnego. W konsekwencji z sektora publicznego odpływają wysokiej klasy fachowcy i pojawia się coraz więcej wakatów na kluczowych stanowiskach” - napisano w apelu.
Związkowa Alternatywa oczekuje od rządu podjęcia natychmiastowych działań na rzecz podwyższenia standardów płacowych w sektorze publicznym i nowelizacji budżetu.
„Uważamy, że płacenie najniższej krajowej w administracji państwowej i samorządowej przyczynia się do odpływu wartościowych pracowników i drenażu talentów. Najwyższy czas, aby państwo dawało przykład odnośnie standardów rynku pracy” - podkreślono w apelu.
Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego w 2022 r. wyniosło 6536,07 zł brutto.
Najniższe wynagrodzenia w administracji lokalnej otrzymywali pracownicy starostw powiatowych. Ich przeciętna pensja w 2022 r. wynosiła 5973,72 zł.
mp/
::banner{"type":"single","source":"programmatic"}
Rozmawiali o przebudowie Andersa. Wybrano wariant
Proszę o informację kiedy państwo planujecie zrobić chodnik i drogę rowerową na ulicy kamiennej do miejscowości Zawada? Wieczorami młodzież wraca ze szkoły ulicą do domu, tragednia to kwestia czasu!
Zatroskany Pilanin
23:00, 2026-06-23
Rozmawiali o przebudowie Andersa. Wybrano wariant
Przy ulicy Andersa, Adam zgubił papersa. Ewa zrobiła mu pieluchę z drzewa. Ich matka znalazła starego dziadka. A ojciec wciąż na "bani" bananem naprawił telewizor cioci Frani. 🙃🙃🙃🙃🤣🤣🤣😂😂😂😋😋😋😋😋😋.
TomRajder
18:42, 2026-06-23
Marszałek Woźniak: Blues Express to ikona Wielkopolski!
się w cyrku nie śmieje 🙂
pato prawica
16:47, 2026-06-23
Koszmar w mieszkaniu w Pile! 60 kotów w smrodzie
Dyrektor pilskiego schroniska wypowiedziała się, że tylko kilka kotów było w złym stanie, pozostałe były zadbane i wykastrowane. Szkoda, że fundacja wcześniej nie pomyślała o tym, aby pomoc tej kobiecie :(
Inga
13:50, 2026-06-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz