Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, rozporządzenie, które wchodzi w życie 1 września 2024 r., w większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak w obecnie obowiązującym rozporządzeniu z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.
Zgodnie z opublikowanym dokumentem, od roku szkolnego 2024/25 przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej. W latach następnych nie będzie HiT-u w kolejnych klasach i semestrach tych szkół aż do całkowitego zakończenia nauczania tego przedmiotu.
Zmiana ta skutkuje koniecznością pilnego sporządzenia przez dyrektorów szkół aneksów do arkuszy organizacji szkół ponadpodstawowych. Powinny one powstać najpóźniej do 31 maja, bo tego dnia kończy się ruch służbowy w oświacie, a nauczyciele przedmiotu Historia i Teraźniejszość powinni zostać poinformowani o ewentualnym o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy lub wypowiedzeniu umowy.
Drugą istotną zmianą wprowadzoną rozporządzeniem jest obowiązek prowadzenia w ramach godzin wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych i od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej nauki udzielania pierwszej pomocy. Obecnie udzielanie pierwszej pomocy jest częścią przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w klasach VIII szkoły podstawowej i w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.
Ponadto, rozporządzenie skraca z dwóch lat do jednego roku okres, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej. Jak podaje MEN, rozwiązanie to będzie dotyczyć uczniów, którym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym lub w szkole ponadpodstawowej.
Resort zwiększa też liczbę godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia (i odpowiednio zmniejsza tę liczbę w klasie I) oraz umożliwia dyrektorowi branżowej szkoły II stopnia zaplanowanie takiej organizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych, aby słuchacz klasy II branżowej szkoły II stopnia mógł odbywać obowiązkowe zajęcia edukacyjne w podobnym wymiarze tygodniowym w obu semestrach.
mam/
HiT napisał11:20, 31.05.2024
zakompleksiony koleś mający fobię na tle mini spódniczek,głośnej muzyki i długich włosów 🤣
czyli 16:55, 31.05.2024
taki *%#)!& mamuta jak ty
Pisowiec wywrotowiec05:53, 01.06.2024
HiT to wspanialy podrencznik. Tam jest sama prawda. Tylko bracia kaczynscy to bachaterowie. Inni to zdrajcy i agenci obcy. Tylko PIS koha polske.
Porządki na kolejce!
Rozbierają to? Super.
patataj
15:35, 2025-05-16
Pieszo z Polski do Bagdadu, w godzinę
Fajnie!
Ann
12:18, 2025-05-16
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Do panteonu znienawidzonych przez Szalbierza - wyrobnika medialnego Tygodnika Nowego - należy doliczyć śp. Mścisława Brodalę. On zaznaczył swoje istnienie w Śmiłowie tym, że defekował w swoim domu a biznesmen z pieniędzmi skarżył się na zebraniu wiejskim o dyskomforcie musu wąchania tego, co Brodala wykicha ze swojego domu do kanalizacji i w końcu oczyszczalni ścieków Stokłosy.
uzupełnienie
10:46, 2025-05-16
Instrukcja na bezkarność hejterów: metoda na idiotę
Co u idioty ze wsi zabitej kołkami i dechami? Czy Żabka i Dino dają radę dowozu wódki, piwa, win siarowanych do spożycia. Żonka spłakana i spłukana nosi kontenery z płynami?
kop w zad
18:48, 2025-05-15
0 6
czyli szul waldemar