Zamknij
REKLAMA

Są kolejne miliony złotych na drogi lokalne

10:02, 19.04.2019 | fp
REKLAMA
Skomentuj
fot. UG Białośliwie

Około 30 mln złotych - to pula środków jakie samorząd województwa wielkopolskiego ponownie przeznaczy na budowę lub modernizację dróg lokalnych. Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać gminy, związki międzygminne, powiaty lub związki powiatów. Wysokość dofinansowania jednego projektu to nawet 3 miliony złotych.

Wsparcie dotyczy budowy, przebudowy lub zmiany nawierzchni dróg gminnych, powiatowych lub wewnętrznych. Koszty dotacji obejmują m.in. budowę lub modernizację  drogi oraz  koszty zakupu sprzętu, materiałów i usług służących do realizacji projektu.

- Ogłoszony nabór jest drugim realizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego na ten typ operacji. To bardzo ważne, bo nadal mamy w Wielkopolsce miejscowości, w których brakuje dobrej jakości dróg. Dlatego tak ważne są środki na budowę dróg lokalnych, które przeznaczmy z obecnej perspektywy unijnej. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu w ponad 60%, a wysokość przyznanej dotacji może wynieść nawet 3 mln zł - powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Środki na realizację tego projektu pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”. Pula środków przeznaczona na to zadanie to 6.778.261 euro, czyli około 30 mln złotych.

Pierwszy konkurs na drogi odbył się w kwietniu 2016 r. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wpłynęło wówczas 355 wniosków o przyznanie pomocy i zawarto 150 umów o przyznaniu pomocy. W ramach pierwszego naboru rozdysponowano całą alokację środków przyznanych województwu wielkopolskiemu, wynoszącą 30 milionów euro. Większość ze 150 inwestycji, na które w 2016 roku zakontraktowano środki, została zakończona i rozliczona. W związku z tym zostały wygenerowane oszczędności umożliwiające ogłoszenie drugiego naboru wniosków.

Aplikacje zostaną ocenione w oparciu o kryteria krajowe i wojewódzkie. O wsparcie finansowe budowy lub modernizacji dróg lokalnych mogą wnioskować gminy, związki międzygminne, powiaty lub związki powiatów, pod warunkiem, że operacje będą realizowane w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców. Potencjalni beneficjenci mogą ubiegać o refundację w wysokości 63,63 procent kosztów przedsięwzięcia.  

Wnioski można składać od 6 do 20 maja br. Urzędzie  Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, w Departamencie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone