Zamknij
REKLAMA

Złóż zgodną z prawdą deklarację. Będą kontrole

09:15, 03.01.2020 | PRGOK
Skomentuj
REKLAMA

Zaniżanie w deklaracji liczby osób zamieszkujących nieruchomość wpływa na podwyżki opłat za odbiór odpadów.

Na terenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” przyjęto zasadę, że opłata za wywóz odpadów naliczana jest od liczby osób, które zamieszkują daną nieruchomość. Nie jesteśmy wyjątkiem, sporo gmin czy tzw. „związków śmieciowych” stosuje tę metodę.

- Moim zdaniem to najbardziej uczciwe rozwiązanie, każdy płaci za siebie - komentuje Elżbieta Sieg, zastępca przewodniczącej ZM PRGOK.

Ale nie wszyscy grają fair. Z danych, które posiada ZM PRGOK wynika, że gminy się… wyludniają. Jak to możliwe?

- Każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację, w której informuje ile osób zamieszkuje na danej posesji lub w mieszkaniu. Ale liczba ta znacząco różni się od danych z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących liczby mieszkańców gmin tworzących Związek. Średnio na terenie ZM PRGOK brakuje około 21 procent mieszkańców - wylicza Elżbieta Sieg.

W przeliczeniu to około 38 tysięcy osób, które znajdują się w danych Urzędu Statystycznego a nie ma ich w deklaracjach Związku. Wynika z tego, że część osób zaniża liczbę mieszkańców, żeby płacić mniej, inni „zapominają” zgłosić to, że w rodzinie urodziło się dziecko.

- Dochodzi do sytuacji, że w mieszkaniu są cztery osoby: rodzice i dwoje dzieci, a opłata jest ponoszona za dwie, bo dorośli „zapomnieli” zgłosić, że powiększyła im się rodzina - opowiada wiceprzewodnicząca. I dodaje, że niemal nigdy nie zdarza się, że ktoś zapomni poinformować, że z jakiś powodów mieszkańców ubyło, bo na przykład ktoś zmarł albo dziecko wyjechało do akademika czy internatu.

Tymczasem trzeba jasno stwierdzić: za tych, którzy oszukują system i sąsiadów, płacą pozostali. Kiedy śmieci w pojemnikach przybywa, a wpływy z opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów nie rosną lub nawet maleją, koszty trzeba przerzucić na tych, którzy są zarejestrowani w systemie i uczciwie płacą swoją należność. Prawo bowiem zabrania gminom dopłacania do systemu odbioru odpadów, wszystkie koszty muszą ponieść mieszkańcy. Za uczciwość są więc karani. Jakie jest rozwiązanie?

- Jeżeli mamy wiedzę, że ktoś nie płaci za śmieci, zgłaszajmy to. Nie bójmy się tego, że ktoś przyklei nam łatkę donosiciela, bo wstydzić powinni się ci, którzy nie płacą i zrzucają na innych koszty odbioru swoich śmieci. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby uszczelnić system, bo jeśli oszustów będzie przybywać, odbije się to na podwyżkach opłat - ostrzega Elżbieta Sieg.

ZM PRGOK codziennie prowadzi kontrole. Pracownicy sprawdzają czy są złożone deklaracje i czy liczba osób zamieszkujących nieruchomość zgadza się z tym, co wcześniej zadeklarowano. A w nowym roku kontrole będą odbywać się częściej.

(PRGOK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

pilanin765542pilanin765542

4 1

Trzeba mieć tupet, żeby jeszcze grozić ludziom, którzy zmuszeni są do łożenia na ich pensje. Wstydu nie macie??? Żądam od prezydenta Głowskiego natychmiastowego wystąpienia z PRGOK. 09:57, 03.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pilanin2pilanin2

3 2

do kablowania namawiają, co za chamstwo! 10:28, 03.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

0 1

jak nic nie pomaga to co innego proponujesz

16:04, 03.01.2020


NabuchodonozorNabuchodonozor

1 0

czyżby w nowym roku faktypilskie weszły na drogę asty24? zaczyna się lizodupstwo wobec włodarzy czy jak ?!?!
Wiadomo skąd są te podwyżki, bynajmniej nie przez to, że ktoś kręci i nie wpisuje mieszkańców.
CHODZI O SEGREGACJĘ, którą wymuszają normy unijne, a że tak "ekologiczna Piła" ma raptem 30% wskaźnik segregacji przy wymaganym 50%. Brak sortowni się tu kłania tylko i wyłącznie.
O tym, że Głowski jest żałośnie nieudolny nie trzeba pisać, te jego listy i apele do premiera, wstyd. Wybrał by się lepiej do Złotowa, gdzie burmistrz radzi sobie znakomicie, pewnie dlatego, że jest bezpartyjny i ma czas i ochotę na zarządzanie miastem a nie brylowanie w mediach i udział w wojenkach POwskich. 11:00, 03.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

fpfp

0 0

To jest komunikat PRGOK, a nie redakcji 16:54, 03.01.2020


felekfelek

2 0

Pierwszym i niezbędnym krokiem jest odcięcie się od pasożytniczej organizacji jaką jest PRGOK. Przypuszczam, że gdyby nie konieczność utrzymywania tylu stanowisk, stawki za śmieci spadłyby o połowę. 11:44, 03.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pppppp

3 0

Będzie ludziom wchodzić do mieszkań? Na jakiej podstawie??? Tylko spróbujcie, a zadzwonię na policję i oskarżę was o nękanie. 11:45, 03.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

0 1

to widac ze nie placisz 16:02, 03.01.2020


MoniaMonia

2 0

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://wyspakobiet.eu/monia25 17:15, 03.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA