Zamknij

Jak to jest z tą gospodarką?

14:08, 07.08.2020 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:19, 01.03.2023
Skomentuj

Zagadnienia ekonomiczne, zwłaszcza te dotyczące skali kraju czy też całego globu, to coś, czego raczej nie rozważamy na co dzień, a przynajmniej nie tak szczegółowo. Nie ma wątpliwości, że zrozumienie wszelkich mechanizmów rządzących gospodarką wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Tym bardziej, że mówimy tutaj o wpływach wielu różnych czynników. Niemniej jednak pewne rozeznanie w tych sprawach może się w życiu przydać.

Oczywiście nikt nie wymaga od nas tego, byśmy stali się ekspertami w tej dziedzinie, aczkolwiek pozostanie na bieżąco z najważniejszymi informacjami na pewno nie zaszkodzi. Warto również śledzić wydarzenia na świecie, ponieważ mogą one w bezpośredni lub pośredni sposób wpływać na lokalne trendy.

Przy tej okazji trzeba zwrócić uwagę na niepokojące doniesienia, przede wszystkim te, które mogą zwiastować nadejście gorszych czasów pod względem ekonomicznym. Być może większość państw świata stoi przed podobnymi wyzwaniami właśnie teraz.

W takich sytuacjach nie można powiedzieć z całą stanowczością, że wszystkie sektory zachowują się jednakowo. Dostawcy dóbr i usług w różnym stopniu przygotowują się na okresy przejściowe i różnie na nie reagują. Podczas gdy możemy dość zdecydowanie mówić o negatywnych trendach w turystyce czy gastronomii, trzeba też wspomnieć o tych, którzy w obecnej sytuacji radzą sobie więcej niż przyzwoicie.

Jedną z takich branży jest na pewno cały przemysł związany z grami wideo, zwłaszcza w wersji online. Wszelkiego rodzaju gry multiplayer, wciągające strzelanki czy gry polegające na współpracy, ekscytujące gry kasynowe, bukmacher online, poker i gry karciane, a także wiele innych propozycji dla wielu z nas stanowią odskocznię od obowiązków dnia codziennego.

Ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, a także w liczbach. Mówi się, że branża gier zanotuje w 2020 znaczny wzrost. Globalny rynek ma wygenerować prawie 160 miliardów dolarów przychodu, co oznacza podwyżkę o ponad 9 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Szczególnie dobrze wygląda przemysł gier przeznaczonych na urządzenia mobilne. Dzieje się tak głównie za sprawą dużej liczby użytkowników tabletów i smartfonów, a także dzięki szerokiej ofercie i dobrej dostępności tego typu produkcji. Według szacunków Newzoo, światowy rynek gier mobilnych ma być wart niebagatelne 200 miliardów dolarów do roku 2023.

Również i nasz kraj może się na tym polu pochwalić kilkoma osiągnięciami. Według danych podanych przez agencję Reutersa, polski rynek e-sportu i gier wideo wart był w 2019 roku 664 miliony dolarów, a w ciągu czterech lat sprzedaż ma wzrosnąć do około 850 milionów.

Wydaje się zatem, że niektóre branże są bardziej odporne na niekorzystne trendy ekonomiczne, a niektóre problemy mogą je nawet napędzać. Niemniej jednak, nie samymi grami żyje gospodarka, ani krajowy budżet, który wspierają przede wszystkim osoby aktywne zawodowo oraz mali i średni przedsiębiorcy. Jeżeli w najbliższym czasie cała Europa będzie musiała zmierzyć się z pewnego rodzaju wyzwaniami, to naturalnie bardziej szczegółowo rozpatrywać będziemy przebieg wydarzeń na naszym krajowym podwórku.

Jeśli wierzyć rodzimym ekspertom od ekonomii, czy też po prostu zainteresowanym stronom tej debaty, Polska wcale nie musi mocno odczuć ewentualnych negatywnych skutków. Zdaniem Jacka Kotłowskiego, wicedyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, bezrobocie w naszym kraju nie wzrasta jakoś szczególnie niepokojąco, chociaż na bardziej szczegółowe dane w tym zakresie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na niedawnej konferencji w Narodowym Banku Polskim, poświęconej lipcowemu raportowi o inflacji, padły nawet słowa jakoby polska gospodarka miała w najmniejszym stopniu podlegać negatywnym trendom, w związku z czym, najmniej odczuć negatywne reperkusje. Wśród czynników pozwalających na stosunkowo optymistyczne nastawienie do tematu wyróżnia się: silne fundamenty naszej gospodarki i brak istotnych nierównowag w kluczowych momentach, a także zrównoważony bilans płatniczy i wysoka nadwyżka na rachunku bieżącym.

(art. sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%