Zamknij
REKLAMA

Wiatraki koło Margonina kręcą się już 12 lat

10:11, 27.10.2021 | msz
Skomentuj
REKLAMA

Przedstawiciele firmy EDP Renewables Polska zaprosili dziennikarzy na zwiedzanie Farmy Wiatrowej w Margoninie, największej tego typu inwestycji w Polsce.

Pierwsze turbiny wiatrowe w rejonie Margonina rozpoczęły pracę w 2009 roku. Dzisiaj tamtejszą "zieloną" elektrownię tworzy 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW. Roczna produkcja w wysokości 270 tysięcy MWh pozwala zabezpieczyć w energię 180 tysięcy gospodarstw domowych. Od początku działalności wyprodukowano ok. 3 miliony MWh energii, na co trzeba by zużyć 375 tysięcy ton węgla.

Farma wiatrowa Margonin zajmuje obszar o wymiarach 14 x 9 kilometrów. Do jej budowy zużyto 30 tysięcy metrów sześciennych betonu i 5 tysięcy ton stali zbrojeniowej, położono 240 kilometrów kabli elektrycznych i 60 kilometrów kabli światłowodowych, wybudowano 30 kilometrów dróg i 36 tysięcy metrów kwadratowych placów. Wysokość słupa wiatraka wynosi 100 metrów, a rozpiętość śmigieł 90 metrów. Na wylanie fundamentu pod jedną wieżę zużyto 60 ton stali i 600 metrów sześciennych betonu, czyli 80 tzw. gruszek.

- Turbina nie wymaga bieżącego podglądu i uwagi człowieka. Nad bezpieczeństwem jej pracy czuwają systemy elektroniczne, które wykrywają każdą wibrację, na przykład z powodu oblodzenia łopat - wyjaśnia Łukasz Buczyński, dyrektor ds. aktywów EDP Renewables Polska.

Głównym udziałowcem EDP Renewables Polska jest EDP Energias de Portugal - światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na naszym globie.

Działalność farmy wiatrowej to przede wszystkim duże wpływy do gminnej kasy z tytułu podatków, jak i wymierny dochód dla właścicieli gruntów wydzierżawionych pod konstrukcje. Przy okazji polepszyła się także infrastruktura komunikacyjna - zmodernizowano i przebudowano drogi dojazdowe do turbin wiatrowych. Największa w Polsce farma bazująca na odnawialnych źródłach energii to niewątpliwie również element promocji gminy Margonin i spora atrakcja turystyczna.

Obecność EPD Renewables to także współpraca z lokalną społecznością: firma jest sponsorem licznych imprez, patronowała darmowym koncertom największych polskich gwiazd na plaży w Margoninie pod hasłem "Wiatrakalia", pracownicy angażują się w zajęcia edukacyjne w szkołach poświęcone energii odnawialnej.

W skali kraju EPD Renewables użytkuje obecnie dziewięć farm wiatrowych o łącznej mocy 475,5 MW (Margonin, Pawłowo, Radziejów, Korsze, Gudziki, Lichnowy, Iłża, Tomaszów, Tyszowce). W budowie są kolejne farmy, które przyniosą kolejne 478,4 MW mocy (Budzyń, Dobrzyca, Wielkopolska, Ujazd, Warta, Konary, Przykona). Ponadto pod szyldem Ocean Wind (wspólne przedsięwzięcie EDP Renewables i ENGIE) przygotowywany jest projekt budowy na Bałtyku morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 369,5 MW.

(msz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ww

2 0

,,nie bój wyłączą ci !"🤣 11:27, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytakPytak

0 0

Czy kto liczył, jak zmniejszenie energii wiatrów przez jej pobranie do napędu wiatraków wpływa na światowy bilans zasobów wszystkiej energii zgromadzonej w *%#)!& powietrza? 12:21, 15.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

erratorerrator

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


tu jest pytanie!tu jest pytanie!

0 0

Leman🤣👍👎💩💩, ty – jak wszyscy wiedzą – masz dużo czasu na hejtowanie. Skoro tak lubisz pisać/bluzgać, to może przypomnij wszystkim historię mafii narkotykowej włosko-łódzkiej z udziałem twego nygusa, który schrzaniając zmienił imię, nazwisko i nawet kraj zamieszkania. To może być ciekawa historia, prawda stary umysłowy pokrako? Chętnie twe wypocino-wypierdziny poczytają w Pile, Wałczu, Łodzi i NYC, a niewykluczone, że i w Montanie. 12:45, 15.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%