Zamknij

Jak działa ścielarka do słomy?

12:19, 26.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:19, 26.01.2022
Skomentuj

Ścielarka do słomy to jedno z urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. Mimo, że nie korzysta z niej zbyt wielu rolników, z pewnością warto zwrócić na nią szczególną uwagę.


Ścielarka do słomy to jedno z urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. Mimo, że nie korzysta z niej zbyt wielu rolników, z pewnością warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Ścielarka zdecydowanie ułatwia wykonywania zadania, które pochłania bardzo dużo czasu w każdym gospodarstwie - czyli rozdrabnianie i rozrzucenie słomy. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego typu sprzętu.


Jak działają ścielarki do słomy? 

Ścielarki do słomy przede wszystkim rozrzucają słomę i z bali i z kostek. Zależnie od tego jaka jest ich wielkość i rodzaj, muszą być wyposażone w ciągnik o właściwej mocy. Ścielarki mogą być wyposażeniem wozu paszowego. Jest to oszczędniejsza i bardziej praktyczna wersja. Słoma zostaje załadowana za pomocą specjalnego ładowacza czołowego i następnie rozdrobniona w zbiorniku i wyrzucona przez specjalne okno. Zależnie od tego jaki model urządzenia się wybierze, słoma może trafiać na specjalną taśmę transportową lub na stół, z którego jest kierowany do wirnika. 

Z kolei ścielarki funkcjonujące jako samodzielne urządzenia, posiadają własny system załadunku. Ich działanie jest bardzo proste - wystarczy w specjalnej komorze umieścić balot i cofnąć ścielarkę w jego stronę. Zasobniki takich urządzeń mogą pomieścić od jednej do pięciu bel okrągłych lub kilka bel prostokątnych, wiele zależy od ich długości i wielkości. 


Dlaczego warto wykorzystywać ścielarki?

Ścielarki posiadają wiele znaczących zalet. Przede wszystkim są one multizadaniowe:

  • mogą rozwijać bele,
  • rozdrabniać słomę,
  • czy nawet pełnić role podajników do siana.

W gospodarstwie rolnym ich wykorzystanie ma naprawę duże znaczenie. 

Rozdrabnianie słomy jest przydatne przy wykonywaniu ściółki w różnych rodzajach hodowli. Dzięki ściółce zwierzęta mają warunki bardzo zbliżone do naturalny, co pozwala im na naturalną aktywność. Ścielarki są przydatne też w wyrobie brykietów. Nadwyżkę słomy w danym gospodarstwie, można wykorzystać do wykonania brykietu do użytku własnego lub na sprzedaż. Zastosowanie urządzeń tego typu jest więc bardzo szerokie. 


Modele ścielarek BVL

Szczególnie warte uwagi są ścielarki firmy BVL. W ofercie dostępne są zarówno ścielarki zintegrowane z wozem paszowym jak i samodzielne urządzenia. 

Ścielarka Turbo to model zintegrowany z wozem paszowym, może być ona montowana z przodu lub z tyłu wozu paszowego. Ciekawą propozycją jest także ścielarka Bedding - urządzenie samodzielne, które jest przeznaczona do ścielenia sieczką ze słomy, piaskiem, a także innymi mieszaninami. Dostępne są różne jej modele. 

Zupełnie innymi rodzajami urządzeń są ścielarki Tuchel. Wyróżniają się one większymi rozmiarami. Ścielarka E jest dodatkowo wyposażona w zamiatarkę legowisk. Jest ona samonapełniająca się i posiada duży zbiornik o pojemności 450 l, a także zgarniacz rusztu. Jej szerokość robocza to 1450 mm. Z kolei model F ma zbiornik o pojemności 160 l oraz szerokość roboczą 1450 mm. Dużym ułatwieniem jest bezstopniowa regulacja taśmy dozującej oraz mieszadła. 

Decydując się na zakup odpowiedniej ścielarki warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy w danej sytuacji lepiej sprawdzi się urządzenie ręczne czy zintegrowane z maszynami. W grę wchodzi także szereg dodatkowych cech i możliwości, które ułatwiają pracę w gospodarstwie.

Ceny ścielarek sięgają od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy zależnie od tego jak zaawansowany jest dany sprzęt. Cena ścielarki do słomy to miarodajny wyznacznik jej jakości, jednak nie trzeba sugerować się tylko nią. Urządzenie powinno być dobrze dopasowane do potrzeb i możliwości danego gospodarstwa. Za duża maszyna może się okazać totalnie bezużyteczna w mniejszych ogrodach, może się także nie zmieścić w oborze lub w stajni czy okazać niewłaściwa dla konkretnego modelu ciągnika. 

Warto zapoznać się z dostępnymi modelami ścielarek i zdecydować na zakup tej, która najlepiej się sprawdzi w danym gospodarstwie i pozwoli usprawnić codzienne prace i przy tym zaoszczędzić czasu. 

Przeczytaj również: Co jest lepsze siano czy sianokiszonka

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%