Zamknij

W gotówce czy w banku - gdzie trzymać swoje oszczędności?

13:07, 16.02.2022 Aktualizacja: 13:08, 16.02.2022
Skomentuj

Pieniądze można przechowywać zarówno w banku, jak i w domu. Niektórzy odkładają gotówkę na lokatę lub konto bankowe, a inni - do przysłowiowej skarpety. Sprawdź, gdzie warto trzymać oszczędności, aby były w pełni bezpieczne!

Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe, dlatego warto wykorzystać wszystkie narzędzia, które mogą nam w tym pomóc. Gdzie trzymać oszczędności? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!


Czy warto trzymać oszczędności w domu?

Pomimo szerokiej dostępności lokat bankowych i kont oszczędnościowych, wiele osób wciąż trzyma swoje oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Takie rozwiązanie ma pewne zalety. Warto mieć w domu choć trochę pieniędzy „na czarną godzinę”. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić brakiem możliwości wypłacenia gotówki z banku np. w przypadku awarii bankowych systemów informatycznych, sieci internetowej czy przerwy w dostawie prądu. Domowe oszczędności mogą się nam przydać również w sytuacji, gdy w krótkim czasie będziemy potrzebowali większej kwoty gotówki (wiele banków wprowadza bowiem ograniczenia dotyczące wysokości wypłat z bankomatów).

Przechowywanie pieniędzy w domu ma jednak również swoje wady. Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że tradycyjne oszczędzanie, w przeciwieństwie do lokat czy kont oszczędnościowych, nie przynosi nam żadnych zysków. Zawsze trzeba liczyć się także z koniecznością pożaru czy włamania, w wyniku którego możemy stracić całe oszczędności. Chcąc trzymać gotówkę w domu, warto zaopatrzyć się w specjalny sejf, który stanowi skuteczną ochronę przed złodziejami.


Rachunki oszczędnościowe - zalety

Jeśli nie chcesz trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, otwórz konto oszczędnościowe w banku - http://lokatowy.pl/gdzie-trzymac-pieniadze-i-jak-dbac-o-oszczednosci/. To świetna alternatywa dla oszczędzania i przechowywania gotówki w domu. Z kont oszczędnościowych mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. W przypadku konta oszczędnościowego możemy swobodnie dysponować zgromadzonymi środkami. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w każdym momencie możemy wypłacić pieniądze bez ryzyka utraty odsetek. Przy wyborze oferty konta oszczędnościowego warto zwrócić uwagę m.in. na wysokość oprocentowania w skali roku, koszt wypłaty środków z rachunku oraz rodzaj kapitalizacji (miesięczna/dzienna).


A może lokata bankowa?

Zamiast konta oszczędnościowego możemy zdecydować się na lokatę bankową. Lokaty przeznaczone są dla osób fizycznych mających pełną zdolność do czynności prawnych. Założenie lokaty polega na zawarciu z bankiem umowy, na podstawie której klient powierza bankowi pewną kwotę pieniędzy na określony czas. Po upływie czasu obowiązywania umowy, bank zwraca klientowi środki finansowe wraz z procentem. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego, w przypadku zerwania umowy lokaty przed terminem, tracimy zgromadzone odsetki. W banku możemy otworzyć zarówno lokatę krótkoterminową (zakładaną na okres krótszy niż rok), jak i długoterminową (trwającą rok lub dłużej).

Banki oferują lokaty odnawialne (umowa zostaje przedłużona automatycznie) oraz nieodnawialne (środki wraz z odsetkami zostają przekazane na wskazany przez nas rachunek bankowy). Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej lokaty, warto zwrócić uwagę na rodzaj oprocentowania. Do wyboru mamy lokaty z oprocentowaniem stałym (które przez cały czas trwania lokaty nie zmieni swojej wysokości) i zmiennym (może być zmieniane w czasie trwania lokaty). Poszczególne lokaty mogą mieć również oprocentowanie nominalne (które nie bierze pod uwagę okresu kapitalizacji) lub efektywne (które uwzględnia okres kapitalizacji). Rzetelny ranking lokat bankowych znajdziesz w serwisie lokatowy.pl.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%