Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać prawnika do sprawy kredytu we frankach?

11.18, 08.08.2022 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Kancelaria frankowa, kancelaria zajmująca się prowadzeniem spraw frankowiczów- okazuje się, że na rynku w ostatnim czasie przybyło bardzo wiele podmiotów o takiej właśnie specjalizacji. Jest to oczywiście odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony klientów- osób, które zaciągnęły w swoim życiu kredyt początkowo prezentujący się bardzo atrakcyjnie, ale jak się potem okazało- na niekoniecznie korzystnych dla siebie zasadach.


Działalność takiej kancelarii dedykowana jest więc frankowiczom, czyli osobom, które zobowiązały się do spłaty zadłużenia we frankach szwajcarskich. Prawdziwy boom na takie właśnie kredyty miał miejsce między 2002 a 2008 rokiem. Banki przyznawały wówczas takich kredytów całkiem sporo. Dobrze jest więc wiedzieć, że kancelarie dla Frankowiczów w praktyce dokonują wyliczeń poniesionych strat z tytułu niekorzystnej umowy kredytowej, pomagają w przygotowaniu pozwu, a także reprezentują klientów w sądzie. Dzięki jej działalności można w pełni profesjonalny sposób dochodzić swoich roszczeń. Można więc walczyć o swoje niekoniecznie specjalizując się w kwestiach prawnych. 


Sprawy frankowiczów coraz częściej trafiają do sądów 

Takich spraw jest coraz więcej w sądach- świadczy o tym zarówno ilość składanych przez frankowiczów pozwów jak i zapadających, prawomocnych wyroków- jest nawet 20 krotnie wyższa na przestrzeni ostatnich 3 lat. Wiąże się to zarówno ze wzrostem świadomości Polaków w kwestiach kredytowych, ale i z tym, że pojawiło się na rynku wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które podejmują się prowadzenia takich właśnie zagadnień. W takiej sytuacji po prostu jest się do kogo zwrócić ze swoim problemem- do kogoś, kto realnie oceni szanse na wygrany proces. Dobrze jest wiedzieć, że w praktyce można poszukiwać wsparcia w takich miejscach jak: 

  • Wyspecjalizowane kancelarie, które zajmują się TYLKO sprawami frankowymi. W kancelarii do dyspozycji są zazwyczaj zarówno adwokaci jak i radcy prawni. 
  • Podmioty nie będące kancelariami, które pełnią funkcję doradczą. Tutaj również mogą pracować adwokaci z dużym doświadczeniem. 


Wybór odpowiedniej kancelarii- od czego zacząć? 

Niektórzy zastanawiają się, w jaki sposób znaleźć tę właściwą kancelarię, która okaże się naprawdę skuteczna. Co prawda, wystosować pozew oraz reprezentować klienta w danej sprawie może tylko i wyłącznie jedna kancelaria, co nie oznacza, że zanim ją wybierzemy to nie możemy poznać oferty kilku różnych podmiotów. Dlatego też dobrze jest na starcie zacząć rozmowy z 2-3 kancelariami, które uda się nam znaleźć, przygotować sobie pytania, które im zadamy tak, aby później móc porównać odpowiedzi i samą ofertę. Warto mieć także na uwadze, że współpraca z kancelarią, z którą finalnie podpiszemy umowę może być długofalowa- sprawa może bowiem ciągnąć się czasem nawet przez kilka lat. Dlatego też warto wybierać świadomie i rozsądnie, bez pospiechu. 


Na co na pewno warto zwrócić uwagę dokonując wyboru? 

Można wyróżnić przynajmniej kilka istotnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Między innymi:

  • Honorarium kancelarii - na pewno nie jest to kwestia bez znaczenia, tym bardziej, że oprócz zapłaty dla kancelarii trzeba będzie jeszcze pokryć standardowe koszty sądowe. Można zwrócić uwagę na sposób rozliczeń z kancelarią, np. na to, czy za reprezentację w sądzie trzeba będzie dodatkowo płacić albo czy kancelaria pobiera tzw. "opłatę za sukces" po jednej części postępowania. 
  • Doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw - oczywistą kwestią jest to, że im większa specjalizacja tym większa wiedza. O odpowiednim doświadczeniu może świadczyć ilość osób w kancelarii, która specjalizuje się właśnie w sprawach frankowych. Pomocna jest też informacja o dotychczas wygranych sprawach frankowych oraz o tym, ile takich spraw już było prowadzonych przez kancelarię. Warto wiedzieć, że najlepsze Kancelarie Frankowe obecnie mają już ponad 300 wygranych spraw frankowych.
  • Renoma kancelarii - im większy i bardziej renomowany podmiot tym lepiej.
  • Udokumentowane sukcesy - warto odwiedzić stronę kancelarii i sprawdzić czy dokładnie opisuje i przedstawia swoje sukcesy, podaje sygnatury spraw, skany wyroków oraz opisuje przebieg sprawy. Wiele podmiotów obecnie na rynku nie ma realnych sukcesów i podaje na stronach wygrane innych kancelarii
  • Ranking Kancelarii Frankowych - w rankingach kancelarii frankowych możemy uzupełnić naszą wiedzę i sprawdzić np jak długo działa na rynku dana kancelaria frankowa. 


Współpraca z kancelarią- jak będzie wyglądać? 

Szalenie ważne jest, aby już na starcie ustalić, co będzie wchodziło w zakres pracy kancelarii. W przypadku spraw frankowych takich czynności może być wiele, np. analiza umów, pomoc w uzyskiwaniu wszelkich niezbędnych dokumentów z banku, przygotowywanie pozwu czy też reprezentacja w sądzie. Od tych ustaleń za pewne będzie zależało wynagrodzenie kancelarii. 

Może być też tak, że kancelaria zaproponuje, aby na początku wystosować do banku odpowiednią reklamację, jeszcze zanim wejdzie się na drogę sądową. Niektóre kancelarie rekomendują składanie reklamacji na zapisy abuzywne, niestety najczęściej taka reklamacja i tak kończy się odmową ze strony banku - jest to jednak próba ugodowego rozwiązania konfliktu. Jeśli zostanie tylko i wyłącznie ścieżka sądowa - trzeba ustalić jakie są roszczenia klienta. Konieczne jest zastanowienie się, co chcielibyśmy uzyskać poprzez walkę w sądzie. Może to być chęć uzyskania kwoty nadpłaconych rat lub kwoty unieważnionego kredytu frankowego. 

Podsumowując, znalezienie kancelarii specjalizującej się w sprawach frankowiczów wcale nie musi być trudne - takich podmiotów powstaje coraz więcej. Skoro więc mamy wybór- wybierajmy mądrze wcześniej analizując ofertę kancelarii, pracujących w niej specjalistów, doświadczenie i renomę takiego podmiotu. Przygotujmy się do rozmowy ze specjalistą poprzez konkretyzację własnych roszczeń. To na pewno zwiększy naszą szansę na sukces. 


Artykuł powstał przy współpracy z portalem https://biznesnews24.pl

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%