Zamknij
REKLAMA

Przykłady wag stosowanych w przemyśle

00:00, 22.02.2018 | .
Skomentuj

Pierwsze urządzenia do ważenia pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Najstarszymi modelami były wagi szalkowe, opierające się na mechanizmie równoważenia ciężaru obiektu. Obecnie technologie wykorzystywane w urządzeniach ważących są bardziej zaawansowane i precyzyjne, dlatego mogą być stosowane w różnych gałęziach przemysłu zarówno w leśnictwie jak i farmacji.

Funkcja wag laboratoryjnych

Urządzenia ważące umożliwiają jakąkolwiek pracę w laboratorium. Dzięki  bardzo precyzyjnym mechanizmom można dokładnie sprawdzić ciężar substancji i przygotować lek zgodnie z recepturą. W przypadku przemysłu farmaceutycznego nawet najmniejsze odchylenie masy produktu od normy może oznaczać niepowodzenie badań lub wpłynąć negatywnie na stan zdrowia pacjenta. Lek, który został przygotowany nieprecyzyjnie może wywołać nieprzewidziane skutki, dlatego tak ważne jest, by wagi wykorzystywane w laboratoriach były bardzo dokładne.

Rodzaje wag laboratoryjnych

W zależności od poziomu nośności i dokładności wyróżnia się pięć rodzajów wag laboratoryjnych (techniczne, analityczne, półmikroanalityczne, mikroanalityczne i ultramikroanalityczne). Poza wymienionymi urządzeniami ważącymi, w laboratoriach używa się również wago - suszarek do analizy wilgotności i pomiaru suchej masy. Obecnie najczęściej wagi laboratoryjne posiadają mechanizm elektroniczny i dokonują pomiaru skrętu włókna kwarcowego. Takie wagi są również stosowane w jubilerstwie, gdzie ciężar obiektu może być niewielki.

Każda waga wykorzystywana w laboratorium aptecznym musi być zalegalizowana. Sprawdzenia i potwierdzenia parametrów wagi dokonuje Urząd Miar lub dystrybutorzy z odpowiednimi uprawnieniami. Nowe urządzenia mają legalizację ważną 3 lata. Procesowi sprawdzenia parametrów podlegają wszystkie wagi nieautomatyczne, elektroniczne i mechaniczne.

Inne wagi przemysłowe

Urządzenia ważące są niezbędnym produktem w budownictwie, leśnictwie czy przy segregacji odpadów. W branży samochodowej są często używane do pomiaru masy transportowanego ładunku. Najczęściej stosowane są wagi najazdowe i zagłębione usytuowane na równi z jezdnią. Dzięki nowoczesnej technologii wykorzystywane wagi są precyzyjne i łatwe w użyciu. Dodatkowo firmy oferujące osprzęt ważący jak np. tamtrongroup.com/pl proponują w pakiecie platformę do zarządzania danymi z pomiarów, co ułatwia przetwarzanie i analizowanie informacji. Doświadczeni specjaliści doradzają w wyborze najlepszego systemu ważącego i zapewniają pomoc przy serwisowaniu sprzętu.   

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

ArturArtur

0 0

W halach przemysłowych czy też na magazynach przydatne jest również odpowiednie wyposażenie magazynowe. My zamawiamy je ze sklepu Skladuj24, w którym mają praktycznie wszystko i to dostępne od ręki. 10:36, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%