Zamknij
REKLAMA

Mazzoleum - wyjątkowy koncert jazzowy w RCK w Pile

10:03, 06.05.2019 | fp
Skomentuj
REKLAMA

11 maja w RCK w Pile odbędzie się koncert jazzowy "Mazzoleum". Wystąpią: Jarzy Mazzol (klarnety), Milo Kurtis (klarnet, perkusjonalia), Adeb Chamoun (perkusjonalia), Michał Szturomski (elektronika) oraz Trio Yatera w składzie: Alex Clov (saksofon), Liliana Zieniawa (perkusja), Piotr Wojnarowski (kontrabas).

Mazzoll jest uważany za jednego z najciekawszych obecnie klarnecistów w Polsce. Swoją konsekwentną praktyką przyczynił się do prawdziwego renesansu klarnetu na polskiej scenie muzyki improwizowanej, można też powiedzieć, że był pierwszym polskim basklarnecistą. Inspirował i nadal inspiruje całe pokolenia improwizatorów. Od lat jego sztandarowy utwór stanowi kompozycja "jeden dźwięk", opierająca się na około godzinnym, nieprzerwanym wykonaniu na klarnecie basowym najniższego dźwięku C, co jest możliwe przy użyciu techniki oddechu cyrkulacyjnego, którą Mazzoll opanował po mistrzowsku. Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki, jak i muzyki współczesnej; reprezentuje linię takich jazzowych klarnecistów, jak Goodman, La Porta, Giufree, Lacy. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu jako klarnecista i kompozytor. Jego dyskografia to ponad 20 albumów, a jeszcze w tym roku mają ukazać kolejne dwa.

Dimitrios "Milo" Kurtis jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych muzyków w Polsce. Swoją artystyczną karierę rozpoczął w 1969 roku, kiedy to założył legendarną formację Grupa w Składzie. Jest ona uznawana za kanoniczny zespół dla ruchu hippiesowskiego, ma także ogromny wkład w rozwój polskiej sztuki konceptualnej.

W 1975 roku wraz z Markiem Jackowskim założył duet Maanam (nazwa pochodzi od inicjałów twórców - M&M). Pierwsze koncerty zagrali w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie i Laboratorium Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Następnie koncertowali przez półtora roku w teatrach, uczelniach, galeriach sztuki. W latach 70. występował w całej Polsce w trio Tomasz Stańko - Tomasz Szukalski & Milo Kurtis. Również w 1975 roku dołączył do legendarnej grupy Osjan, z którą współpracuje do dziś.

W 1986 roku opuścił Polskę i na ponad dziesięć lat osiadł w USA. Występował w Kalifornii z miejscowymi zespołami i z Donem Cherry. Po śmierci Dona (1995) przyjechał do Polski, by w styczniu 1996 roku zorganizować przy pomocy Mariusza Adamiaka koncert dla Telewizji Polskiej "Tribute to Don Cherry". W tym wyjątkowym wydarzaniu wzięli udział członkowie zespołu Dona Cherry, Osjan i Tomasza Stańko. Zapis z koncertu ukazał się na CD.

Po powrocie do Polski dołączył ponownie do Osjana i włączy się aktywnie w polskie życie artystyczne. W trakcie współpracy z Osjanem zakłada swój zespół: Drum Freaks, do którego zaprasza wybitnych muzyków: Mateusza Pospieszalskiego, Apostolisa Anthimosa, Janusza "Yaninę" Iwańskiego i Piotra Iwickiego. Nagrywał m.in. Voo Voo i Izraelem. Jego wydawnictwo płytowe "Milo Records" wydało ponad sto pozycji, m.in. Tomasz Stańko Quintet, Komeda, Osjan, Drum Freaks Orkiestra Naxos i wiele innych.

Oprócz działalności stricte artystycznej, jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Kultury Greków Polskich, jedynego takiego przeglądu kultury zasymilowanej mniejszości greckiej w Polsce. Stworzył również we współpracy z MKiDN pierwszy tego rodzaju festiwal "Od Bikiniarzy do Hipsterów - dzieje kontrkultury w Polsce po II wojnie światowej".

Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Jako suport wystąpi zespół Krew i przyjaciele.

Bilety 35 zł.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA