Zamknij
REKLAMA

Wystawa retrospektywna Eugeniusza Repczyńskiego

13:01, 06.09.2019 | BWAiUP
REKLAMA
Skomentuj

Biuro Wystaw Artystycznych i usług Plastycznych w Pile zaprasza na wernisaż wystawy prac Eugeniusza Repczyńskiego, artysty malarza związanego z Piłą od II połowy lat 60. Będzie to wystawa retrospektywna z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej.

Eugeniusz Repczyński urodził się w 1938 roku w Obornikach Wielkopolskich. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - malarstwo i architekturę wnętrz w pracowniach Tymona Niesiołowskiego, Stanisława Borysowskiego oraz Józefa Kozłowskiego (1960-1965). Po studiach osiadł w Pile. Pracował jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym, następnie w Pilskim Domu Kultury jako instruktor plastyki. Był pierwszym profesjonalnym plastykiem przybyłym na stałe do Piły. W PDK zajmował się ponadto amatorskim ruchem artystycznym, okolicznościowo scenografią, wykładał historię sztuki i popularyzował zagadnienia urządzania wnętrz mieszkalnych. Równolegle zaangażował się non profit na rzecz Związku Polskich Artystów Plastyków, którego członkiem jest od 1965 r. Pełnił funkcje w Zarządach Okręgu ZPAP w Poznaniu, później Oddziału w Pile. Był inicjatorem wystaw, plenerów, konkursów i innych działań na rzecz budowy i integracji pilskiego środowiska artystów plastyków.  Od 1974 r. podejmuje działalność artystyczną w wolnym zawodzie. Realizuje się w szeroko rozumianej sztuce użytkowej: malarstwie ściennym, architekturze wnętrz, grafice użytkowej, wystawiennictwie, sztuce kościelnej, krytyce artystycznej. W latach 1990-1994 piastował urząd Plastyka Miejskiego w Pile.

Fundamentem działalności E. Repczyńskiego było i jest malarstwo sztalugowe. Tu odnosi sukcesy, zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich, uczestniczy w licznych wystawach konkursowych, poplenerowych, a przede wszystkim indywidualnych, w kraju i za granicą.

Jego prace widoczne są także w przestrzeni miasta - jest m.in. twórcą charakterystycznych elementów zdobniczych na paru budynkach użyteczności publicznej (Zespół Szkół Muzycznych im. F. Chopina, Dom Towarowy „Merkury” Piła - mozaika elewacyjna - projekt i współpraca artysty plastyka Eugeniusza Ćwirleja, neon „Piła wita!” na wieżowcu przy ul. Wodnej i inne) oraz autorem malarstwa ściennego i tablicowego oraz licznych malatur we wnętrzach (kościół parafialny w Krajence - renowacja malarstwa ściennego oraz malatury wnętrza (współpraca z artystą plastykiem Andrzejem Podolakiem); kościół parafialny pw. Św. Stanisława Kostki w Pile - opracowanie i projekt malatury wnętrza; Szpital Specjalistyczny przy ul. Rydygiera w Pile - kaplica - malarstwo tablicowe oraz Droga Krzyżowa; Dom Kultury w Zakrzewie - malarstwo ścienne; Bank Pekao Piła - malarstwo ścienne oraz tablicowe; Markot „Stokrotka” w Pile - sgraffito; Pomnik Katyński Piła - projekt oraz konsultacje realizacyjne; Sala Miejska (hall) Piła - cykl obrazów abstrakcyjnych).

Zapraszamy do Galerii BWAiUP w Pile w piątek 13 września na godzinę 19.00.

(BWAiUP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MoniaMonia

0 0

Cześć Panowie :) ,Mam na imie Monika i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu/monika25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)...
15:40, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone