Zamknij
REKLAMA

"Analogie" Moniki Polak w muzeum przy Browarnej

09:41, 05.12.2019 | fp
Skomentuj
REKLAMA

6 grudnia w Galerii Muzeum S. Staszica w Pile otwarta zostanie wystawa malarstwa Monika Polak, zatytułowana "Analogie".

Marta Polak: - Przedstawione obrazy to forma odpowiedzi na pytania stawiane sobie podczas procesu tworzenia. W wersji finalnej, zwrócone są ku odbiorcy i same stają się dlań pytaniami. Pozwala to na wytworzenie się swoistego dialogu.

Eksplorowanie technologii malarskiej, eksperymenty z tworzywami sztucznymi i wykorzystywanie zjawisk fizycznych nie tylko umożliwiają uzyskanie organicznych struktur obrazu, ale także pozwalają mi jako artystce wejść w rolę badacza-naukowca. Etapy i metody pracy naukowej często przypominają mi bowiem proces twórczy. Kolejno dokonywane próby i obserwacje prowadzą do określenia schematu działania i jego powielania, celem osiągnięcia efektu, którym w ostateczności jest dzieło. Sam proces kreacji obrazu pozostaje niejawny, a obraz staje się odrębnym tworem intencjonalnie podanym odbiorcy.

Język abstrakcji staje się dla mnie narzędziem do subtelnej manipulacji podmiotem ciała - tego rozumianego wieloaspektowo. Badania prowadzone nad mechanizmem ciała żywego oraz jego złożonością, skupiają się na skali mikro, przywołując jednocześnie w swojej formie świat makro - w tym ciała niebieskie, a także kosmos. Wartością która łączy obie te skale jest ekstensja ludzkiej percepcji. To co jest widziane z ludzkiej perspektywy, wydaje się znane i bliskie, jednak dzięki obrazom uzyskanym przez specjalistyczny sprzęt, okazuje się tak naprawdę odległe i obce. Takie formy obrazu najbardziej nas intrygują, chociażby ze względu na różnorodność i niedostępność. W skali mikrometra będą to mikroorganizmy lub komórki, a przekroczenie ich rzeczywistego rozmiaru do nadrealnego, powoduje pewne zatarcie granic spostrzeżeniowych obu światów. To dla odbiorcy pozostawione zostaje rozstrzygnięcie tej interpretacji, o ile konieczne dla kogoś jest określenie jednej klarownej odpowiedzi. Połączenia, powtarzające się analogie, a także przemiany mają szansę odbyć się na naszych oczach i pomóc dostrzec fascynującą oraz nieskończoną złożoność świata.

Ekspozycja będzie czynna do 5 stycznia 2020 roku.

Monika Polak, wrocławianka, to absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na specjalizacji tkanina artystyczna. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku malarstwo. Obecnie doktorantka w macierzystej uczelni. Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Francji, Czechach, Tajlandii. W roku 2016 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia oraz dwukrotnie Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia (2015 i 2016).

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MoniaMonia

0 0

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25 21:31, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA