18 września o godzinie 18.00 księgarnia Buuki dla Ciebie w Atrium Kasztanowa w Pile odbędzie się spotkanie "Jelenie Czytają" - wspólne czytanie i rozmowa z Mikołajem Grynbergiem.
Wszyscy będziemy moderatorami czytania najnowszej książki "Poufne" oraz innych książek Mikołaja Grynberga - osobno, obok, wspólnie - jakkolwiek - otwartej rozmowy o rzeczach, które nie są łatwe. Zakładamy nieprzewidywalność, polemikę, bo i książki zachęcają do dzielenia się własnymi refleksjami.
W Pile gościem będzie także Piotr Forecki, politolog, pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Autor książek "Od Shoah do strachu. Spory o polsko-żydowską przeszłość" i "Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej".
fot. Justyna Dąbrowska
Planujemy transmisję online (szczegóły wkrótce facebooku).
Podczas wydarzenia w ramach działań "Jelenie Czytają" próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami - bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.
Mikołaj Grynberg - fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów "Dużo kobiet" (2009) i "Auschwitz co ja tu robię?" (2010). Wydał zbiory rozmów: "Ocaleni z XX wieku" (2012), "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i "Księga wyjścia" (2018), która zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza. Jego tom opowiadań "Rejwach" (2017) znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku ukazały się "Poufne, opowiadania", które można czytać osobno, bo każde z nich o innej postaci, razem tworzą opowieść o rodzinie oraz wielkiej i małej historii.
Autor od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019).
Wydarzenie organizowane zgodnie z wytycznymi dla imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Prosimy, w miarę możliwości, o wcześniejszą rezerwację; telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
Szczegółowe informacje o spotkaniach i książkach oraz rezerwacja w księgarniach: w Buuki dla Ciebie, Dom Księgarski MJL, tel. 67 67 215-63-53, email: [email protected] oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa. Iwona Belter, tel. + 48 603 040 892, email: agencja,[email protected], [email protected].
Rychu16:17, 13.09.2020
A łosie?
wydział zatrudnienia16:26, 13.09.2020
Zapytajcie mamusię naczelnego, byłą wydawczynessę ulotki faktypilskie.pl.
lm - strumień światł08:29, 14.09.2020
Żeby deliberować o Jedwabnem, trzeba ekshumować zwłoki ofiar, zbadać przyczynę ich śmierci. Bez tego wszelkie rozważania są śmieciowe, jak robota Jana Tomasza Grossa.
Toruń: zmarła 24-latka zaatakowana w parku Glazja przez
w "humanitarny" sposób powinien zostać wykastrowany i paradnie w pełnej okazałości,( a raczej jego braku), powinien zostać wypuszczony do swoich, ku poskromieniu zapędów u pozostałych 'krewmiaków'. Tylko do tego się to coś może jeszcze nadawać.
wenezuqpa
23:51, 2025-07-01
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Dopóki na tym portalu kierowanym przez naczelnego i wydawcę dzieła faktypilskie.pl, Mariusza Józefa Szalbierza urodzonego 12 października 1962 roku w Wyrzysku (pesel: 62101208811), syna ojca nie w pełni dookreślonego, będą tkwiły uparcie artykuły, felietony, wypracowania, wypociny zajmujące się szarym żuczkiem Rzeczypospolitej, Liga Obrony Cnoty będzie aktywnie zwalczać Mariusza Józefa Szalbierza, wroga Janusza Lemanowicza i jego rodziny w kraju i za granicą od Wellington, Vancouver, Heleny, do Nowego Jorku i Florydy.
Liga Obrony Cnoty
21:29, 2025-07-01
"Patriotyzm" - ostatnie schronienie łajdaków?
Komuna nie ma ojczyzny, jest internacjonalistycznym bytem powołanym przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w "Manifeście Komunistycznym". Dlatego nie ma zdziwienia, że Antoni Styrczula, były już rzecznik komunisty Kwaśniewskiego, też jest mentalnym komunistą. Wszystko, co jest poza komuną, poczucie przynależności do narodu, są nie do zniesienia dla komuny. Stąd inwektywy, pomówienia, zniewagi wobec osób o nastawieniu patriotycznym.
jl
19:14, 2025-07-01
Wakacyjne paragony "grozy"
Najważniejsze jest nażreć się, żeby potem się wykasztanić i wypuścić gazy trawienne dla ubogacenia atmosfery austriackiej w dwutlenek węgla, metan i inne piardy gnuśne.
turystyka
16:41, 2025-07-01