Spotkanie upamiętni to przełomowe wydarzenie w dziejach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterek, których historie często pozostają nieznane szerszej publiczności.
Wykład Iwony Kamińskiej-Lech przybliży sylwetki kobiet, które odcisnęły swoje piętno na tej ważnej kartce historii, zaś projekcja filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Siłaczki” przypomni ich odwagę, poświęcenie i determinację - bo Powstanie Wielkopolskie to także ich historia.
Z okazji 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego warto przypomnieć nie tylko o bohaterstwie powstańców, ale także o niezatartej roli, jaką w tym zrywie odegrały kobiety. Choć ich wkład w walkę o wolność często pozostaje w cieniu, to bez ich zaangażowania - zarówno na froncie, jak i w codziennej pracy na rzecz powstańców - historia Powstania Wielkopolskiego nie byłaby pełna.
Powstanie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku i zakończyło sukcesem dla Polaków, miało wiele wymiarów - to nie tylko militarne zmagania, ale także działania organizacyjne, logistyczne i informacyjne, w których kobiety miały swoje nieocenione miejsce.
- Dzięki odwadze i determinacji wiele kobiet niosło pomoc rannym, pełniło funkcje sanitariuszek, kurierek, a także aktywnie wspierało powstańców w przygotowaniach do walki. Niektóre z nich organizowały transport broni, inne dbały o morale żołnierzy, a jeszcze inne prowadziły działalność wywiadowczą - mówi Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej.
Wstęp wolny.
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz