Zamknij

20 lat Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile

09:32, 22.06.2020 PUSS, artykuł promocyjny Aktualizacja: 09:33, 22.06.2020
fot. PUSS w Pile fot. PUSS w Pile

W tym wyjątkowym pod wieloma względami roku 2020 obchodzimy jubileusz 20-lecia Państwowej Uczelni Stanisława Staszica, która od 2000 roku wniosła swój wkład w rozwój społeczno-gospodarczy regionu jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile.



 

OFERTA DYDAKTYCZNA
20 lat temu Uczelnia rozpoczęła kształcenie na 5 specjalnościach studiów licencjackich i inżynierskich. Dziś oferuje studia na 11 kierunkach i 25 specjalnościach technicznych, medycznych i społecznych, prowadzonych na poziomie studiów licencjackich i inżynierskich, ale także magisterskich.


ABSOLWENCI
Profil kształcenia przygotowuje do podjęcia pracy bezpośrednio po studiach, co jest tym łatwiejsze, że proces dydaktyczny w PUSS obejmuje nie tylko kształcenie teoretyczne, ale i wielotygodniowe studenckie praktyki zawodowe, dając wyraz założeniu, że "zawodowa znaczy praktyczna".

O skali Uczelni świadczą przede wszystkim absolwenci. Ich liczba sięga dzisiaj 10 tysięcy. Są oni doskonale przygotowani do dalszych studiów, a nade wszystko - jako specjalistyczna kadra, gotowa do pracy na stanowiskach inżynierskich, medycznych, ekonomicznych i nauczycielskich. Ich możliwości potwierdzają niezależne rankingi krajowe oraz sami pracodawcy.

BAZA DYDAKTYCZNA
W 2000 roku zajęcia odbywały się w dwóch budynkach, obecnie kampus akademicki ma imponujący kształt - 9 budynków dydaktycznych, w których znajdują się m.in. najnowocześniejsze Centrum Symulacji Medycznych, Centrum Fizjoterapii, Auditorium Maximum, hala sportowa.

PUSS w Pile zawdzięcza temu zaliczenie do grona największych uczelni publicznych północnej Wielkopolski oraz do największych państwowych wyższych szkół zawodowych w skali całej Polski.

Jednym z ważniejszych obszarów rozwoju Uczelni jest WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA. Od 2007 roku PUSS w Pile uczestniczy w Programie Erasmus+, który umożliwia międzynarodową mobilność, czyli wyjazdy w celach edukacyjnych studentów, kadry dydaktycznej i administracyjnej.

Dzięki Programowi studenci mogą zrealizować za granicą nawet 1/3 zajęć dydaktycznych. PUSS w Pile prowadzi współpracę międzynarodową w ramach wszystkich realizowanych kierunków studiów z 39 uczelniami w 19 krajach - od Hiszpanii po Turcję.

Od 2018 roku studenci i pracownicy Uczelni mogą korzystać z wyjazdów do nowych państw i uczelni, z którymi zawarte zostały umowy bilateralne: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Rosji. Kolejnym sukcesem jest otwarcie możliwości współpracy z uczelniami w Kolumbii i Kambodży.

Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica Pile zajęła w rankingu "Perspektyw" w 2018 roku pierwsze miejsce w kategorii "międzynarodowa wymiana studentów - przyjazdy", a także drugie miejsce w kategorii "międzynarodowa wymiana studentów - wyjazdy" wśród państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce.


STUDENCI I ŻYCIE AKADEMICKIE
W PUSS w Pile poważnie traktowane są dokonania studenckiej samorządności. Głos Samorządu Studenckiego ma duże znaczenie w działaniach Uczelni. Stanowi on ciało opiniodawcze, współdecyduje o rozdziale środków na pomoc materialną dla studentów. Samorząd reprezentuje także interesy społeczności akademickiej na spotkaniach z władzami miasta i powiatu pilskiego, na ogólnopolskich forach studenckich, konferencjach oraz w Parlamencie Studentów RP.

Działania samorządu studenckiego, dzięki dojrzałości organizacyjnej, docierają nie tylko do społeczności akademickiej, ale także do mieszkańców miasta. To dzięki Samorządowi organizowane są takie akcje, jak: otrzęsiny studenckie, od roku akademickiego 2003/2004 - wybory Miss i Mistera PUSS, czy największe święto studenckie w mieście - JUWENALIA. Dotychczas na juwenaliową scenę studentom udało się zaprosić m.in. takie zespoły, jak: Bracia, Zakopower, Vavamuffin, Big Cyc, Video, Ras Luta, The Cuts, Kamila Bednarka, Happysad, donGURALesko, Enej, Strachy na Lachy.

Od 2018 roku Samorząd Studencki organizuje Spotkania Integracyjne dla Studentów Pierwszego Roku Studiów "ADAPCIAK", podczas których na terenie kampusu akademickiego PUSS w Pile odbywają się m.in. rozgrywki sportowe pomiędzy studentami i kadrą Uczelni, a nowi studenci z kraju oraz studenci programu Erasmus+ mogą lepiej poznać PUSS w Pile, jej władze i atmosferę. Dzięki takiej formie integracji Samorząd Studencki pozyskał kolejnych, kreatywnych członków.

W roku akademickim 2019/2020 Samorząd po raz pierwszy w historii, wraz z Uczelnianym Centrum Sportu i Rekreacji, zorganizował SPARTAKIADĘ STUDENCKĄ.


MISTRZOWIE SPORTU
Sport - zabawa - atmosfera: pod takim hasłem przebiegają studenckie imprezy i zawody sportowe w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Uczelniane Centrum Sportu i Rekreacji wraz z trenerami Klubu Uczelnianego AZS i członkami Samorządu Studenckiego, tworzą programy aktywności fizycznej studentów. Najważniejszy z nich to udział studentów w programie Akademickich Mistrzostw Polski.

W roku akademickim 2019/2020 Uczelnia była organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w Judo, na których Tomasz Drzewiecki, student III roku fizjoterapii, wywalczył złoty medal i tytuł Akademickiego Mistrza Polski w wadze do 90 kg.

Wysiłek i wyrzeczenia studentów, bez których nie byłoby sukcesów sportowych, są dostrzegane i honorowane przez Rektora i przedstawicieli lokalnego świata biznesu, fundujących stypendia sportowe.

Czwórka naszych najlepszych sportowców została nominowana do programu Narodowa Reprezentacja Akademicka: Paula Kułaga, Katarzyna Wiszniewska, Adam Stodolski - członkowie kadry narodowej w judo oraz Susane Lachele - członkini kadry narodowej w lekkiej atletyce.

Obszerny program Akademickich Mistrzostw Polski realizowany w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile sprzyja rozbudzaniu pasji sportowych i integracji środowiska akademickiego nie tylko północnej Wielkopolski. Wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych i organizacyjnych jest powierzenie PUSS w Pile przeprowadzenia Akademickich Mistrzostw Polski w Judo także w roku 2020.


FESTIWALE NAUKI W PILE
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile od 2007 roku jest inicjatorem i organizatorem Festiwali Nauki, które należą do najcenniejszych inicjatyw społeczno-kulturalnych, podejmowanych zarówno na rzecz integracji środowiska akademickiego, jak i całej społeczności lokalnej i regionalnej.

Od samego początku PUSS w Pile dokłada starań, by społeczności lokalnej zaprezentować atrakcyjne zagadnienia i zjawiska np. historyczne i antropologiczne oraz umożliwić spotkanie z wyjątkowymi Gośćmi. Od lat zapraszane są więc na Festiwale interesujące osobowości i autorytety świata nauki i kultury miary profesora Jana Miodka, Bogusława Wołoszańskiego, Michała Ogórka, Leszka Mazana i Mariusza Szczygła, Kapitana Krzysztofa Baranowskiego, Tomka Michniewicza, Roberta Makłowicza oraz wielu innych.

Interesującej tematyce i sposobie prezentacji festiwalowych przedsięwzięć organizatorzy zawdzięczają rosnącą popularność tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Imprezy te gromadzą co roku coraz większe grupy zainteresowanych najbardziej aktualnymi osiągnięciami nauki w atrakcyjnej formie. Ich wartość stanowią przede wszystkim wykłady popularnonaukowe, pokazy, wystawy i inne przedsięwzięcia, odbywające się pod wspólnym hasłem "Nauka z przymrużeniem oka". Obrazują one i wyjaśniają w przystępny sposób skomplikowane zagadnienia nauk społecznych, przyrodniczych, medycznych i inżynierskich. Znakomitym tego przykładem jest współpraca z Centrum Nauki Kopernik (2015) oraz wspólne zorganizowanie Festiwalu Nauki z Radą Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk (2017).

W 2019 roku wszystkie wydarzenia podporządkowane zostały hasłu ENERGIA. W tematykę tę doskonale wprowadził publiczność pierwszy gość Festiwalu - Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, który w niezwykle barwny sposób opowiedział o ciemności dnia i światłach nocy.

Najważniejsze przedsięwzięcia uczelniane oraz imprezy o charakterze naukowym i artystycznym, otwarte dla publiczności z miasta i regionu, odbywają się w nowoczesnej sali seminaryjno-widowiskowej AUDITORIUM MAXIMUM PUSS w Pile, z widownią na 460 miejsc.


 

CHÓR AKADEMICKI PUSS w Pile WSPANIAŁĄ WIZYTÓWKĄ UCZELNI
Uczelnia posiada własny chór, który jest elementem tradycyjnego kanonu kultury akademickiej. Chór Akademicki PUSS w Pile od samego początku za wysoki poziom wokalny zdobywał szerokie uznanie nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Warto wymienić festiwale z jego udziałem na europejskich arenach: występy na Costa Barcelona w Hiszpanii, w Wiedniu, Toskanii, w Alba Julii w Rumunii oraz w Ołomuńcu w Czechach. Na szczególne uznanie zasługuje także wyjątkowe tournée w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku. W 2017 roku Chór miał przyjemność uczestniczyć w Letnich Spotkaniach chóralnych w czeskiej Pradze.

Od 2013 roku Chór PUSS w Pile jest również gospodarzem i organizatorem Wielkopolskiego Festiwalu Chórów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. W ostatnich latach koncerty odbywają się w szczególnej formie - jako przegląd utworów chóralnych różnych epok pod tytułem IMPRESJE.

Wśród najnowszych osiągnięć chórzystów jest Złoty Dyplom, zdobyty w sierpniu 2019 roku na Festiwalu Chórów w Paryżu.

(PUSS, artykuł promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%