Latem 1967 roku z inicjatywy Ryszarda Kornaszewskiego, nakielanina z urodzenia, na bazie miejscowego Liceum Ogólnokształcącego powstał zespół młodzieżowy "Beatnicy" - pierwsza grupa big-beatowa z prawdziwego zdarzenia w Nakle nad Notecią. Zespół miał w repertuarze utwory popularnych wówczas zespołów: The Beatles, The Animals, The Rolling Stones, The Shadows. Tworzyli go: Ryszard Kornaszewski - gitara, organy, Edward "Kuba" Kielak - gitara, Jerzy Osetek - gitara basowa i Benedykt Nyka - perkusja.
„Beatnicy” po wielu koncertach w mieście i okolicy przetrwali do jesieni 1968 roku. Ich działalność - już pod egidą Powiatowego Domu Kultury - kontynuowała najbardziej wówczas znana w Nakle formacja „Błękitne Tony”, która od maja 1969 roku występowała w składzie: Ryszard Kornaszewski - organy, gitara basowa, gitara, kierownik zespołu; Ryszard Donten - gitara basowa, gitara; Karol Foleher - gitara solowa, gitara basowa; Benedykt Nyka - perkusja. Solistką zespołu była Zdzisława Kamińska, dziewczyna obdarzona głosem o ostrym zabarwieniu, przydatnym w formule mocnego uderzenia. W zespole grał też gitarzysta Wiesław Niespodziany (zginął w wypadku samochodowym), śpiewał Wojciech Król, bywało, że za perkusją zasiadał Edward Kielak, a przez kilka miesięcy Benedykta Nykę zastępował Andrzej Nowak, perkusista pierwszego składu osiecko-białośliwskiego zespołu „Włóczęgi”.
„Błękitne Tony” działały do lata 1971 roku (przemianowani później na ,,Kontredans”), odnosząc sporo sukcesów na giełdach piosenki i festiwalach muzyki młodzieżowej. Członkowie zespołu zrealizowali też własne kompozycje dla rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy („Twoje oczy”, „Pytanie”, „Kwiaty kwitną zawsze”). Szczególnie uzdolnionymi twórcami okazali się Ryszard Kornaszewski i Ryszard Donten.
Założyciel „Błękitnych Tonów” Ryszard Kornaszewski (rocznik 1951) jest od wielu lat mieszkańcem Warszawy. W swoim domowym archiwum zachował sporo pamiątek z tamtych czasów, także dźwiękowych. Benedykt Nyka wraz z rodziną mieszka w Niemczech, ale często przyjeżdża do rodzinnego Nakła, gdzie mieszka jego syn. Karol Foleher, założyciel i przez kilkanaście lat lider grupy „Włóczęgi”, zmarł w 2011 roku w Pile. W 2006 roku w Wyrzysku zmarł Edward Kielak - muzyczną tradycję po ojcu kontynuuje jeden z największych obecnie mistrzów polskiej harmonijki, Michał ,,Cielak” Kielak, dzisiaj mieszkaniec Bydgoszczy.
Sondaż: prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska wła
A prezes lubi chłopców i kakao.
xd
14:45, 2025-07-06
Quo vadis, Szymonie?
Antoni jak zwykle antytalent do wszystkiego musi dać głos szczyla politycznego, przylepy niejakiego Kwaśniewskiego. Antoniemu pozytywnie wyszła w robocie korupcja reklamowa meblarskiej firmy Forte. Opanuj się, spakuj manele i jedź gdzieś do Azji. Jest tyle pięknych miejsc.
ja
14:45, 2025-07-06
Stella zakończyła sezon
Beznadzieja.
Edziu
14:44, 2025-07-06
Znak zapytania nad budową S10?
PO PrOstu niech powiedzą, że nie mają pieniędzy a raczej je prze.... Wszystko dla nich jest be. Elektrownie atomowe, CPK . Nie wiem co z portem kontenerowym w Świnoujściu ?
emigracja_jacek_sopl
11:45, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz