Zamknij

Nowe władze Polskiego Związku Działkowców

08:15, 13.12.2024 Aktualizacja: 08:19, 13.12.2024
Skomentuj fot. Biuro Jednostki Krajowej PZD fot. Biuro Jednostki Krajowej PZD

180 delegatów uczestniczyło 180 delegatów (na 196 wybranych) uczestniczyło w XV Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Działkowców. Dokonano wyboru nowych władz związku a także uchwalono nowy statut organizacji.

Senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, od lat uznawany jest za przyjaciela działkowców. Od wielu lat wspiera funkcjonowanie oraz rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych, przykładając szczególną wagę do działań okręgowych. Nie zapomina jednak o działkowiczach także i w Senacie. Na przykład w minionej kadencji m.in. skutecznie składał poprawki dotyczące działkowców i ROD, w tym te dotyczące objęcia Ogrodów specjalną taryfą cen za energię elektryczną w czasach radykalnych wzrostów kosztów używania źródeł energii.

Dzięki poprawkom senatora Adama Szejnfelda Rodzinne Ogrody Działkowe w całej Polsce uzyskały prawo do tańszej energii elektrycznej, z limitem 250 kWh na działkę w cenach z 2022 roku. Poprawki te przyjęto jednogłośnie w Senacie i uchwalono w Sejmie jako część ustawy o ograniczeniu cen energii na 2023 rok.

Krajowa Rada PZD jednomyślnie wybrała na funkcję prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, a także zdecydowała o wyborze pozostałych członków Krajowego Zarządu PZD: Zdzisława Śliwy na funkcję wiceprezesa PZD, Izabeli Ożegalskiej na funkcję sekretarza PZD, Piotra Gadzikowskiego na funkcję skarbnika PZD, Leszka Buckiego, Edward Galusa, Ewy Gaickiej, Grzegorza Kurczuka, Jana Miszkiela i Piotr Piątka - na członków KZ PZD.

Przyjęty podczas zjazdu nowy statut PZD jest odpowiedzią na współczesne wyzwania, z jakimi mierzy się ogrodnictwo działkowe w Polsce i stanowi krok w stronę jego dalszego rozwoju.

Najważniejsze zmiany dostosowujące PZD do współczesnych wyzwań to m.in.:

  • Łatwiejszy dostęp do środków publicznych: wprowadzenie nowych mechanizmów wspierających jednostki PZD w zdobywaniu funduszy na rozwój ROD, inwestycje w infrastrukturę oraz poprawę warunków dla działkowców.
  • Szkolenia obowiązkowe dla nowych działkowców: zapewnienie nowym członkom odpowiedniej wiedzy i przygotowania do korzystania z działek oraz działania w Związku, co pozwoli ograniczyć negatywne zjawiska i podnieść standardy w ROD.
  • Wydłużenie kadencji organów do 5 lat: zapewnienie większej stabilności organów PZD, co pozwoli na efektywniejsze planowanie, realizację projektów oraz wykorzystanie doświadczenia ich członków.
  • Lepsze wsparcie dla jednostek w trudnej sytuacji: usprawnienie działania organów komisarycznych, zapewniając bardziej skuteczny nadzór i pomoc dla jednostek zarządzających z problemami.
  • Posiedzenia zdalne i głosowania elektroniczne: zwiększenie efektywności procesów decyzyjnych i zapewnienie ciągłości działań, szczególnie w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania.
  • Zmniejszenie liczebności organów ROD: uproszczenie struktury organizacyjnej, co pozwoli na bardziej dynamiczne podejmowanie decyzji i lepszą efektywność działań.
  • Stabilizacja opłat ogrodowych: zlikwidowanie konieczności corocznego uchwalania opłat, które po zatwierdzeniu będą obowiązywać aż do wprowadzenia zmian, co zwiększy stabilność finansową ogrodów.

- Przyjęte rozwiązania, takie jak Jednostki Rejonowe, czy wprowadzenie zdalnych posiedzeń i głosowań, są dowodem na elastyczność i otwartość związku na zmiany. To krok w stronę efektywniejszego zarządzania i jeszcze lepszej współpracy z samorządami oraz społecznościami lokalnymi - mówił Senator Szejnfeld podsumowując działania całego zarządu i członków Polskiego Związku Działkowców.

Prezes PZD, Eugeniusz Kondracki, podkreślił, że przyjęcie nowego statutu ma kluczowe znaczenie dla związku.

- Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na potrzeby naszych członków i mają na celu umocnienie pozycji związku oraz ogrodnictwa działkowego w Polsce - powiedział prezes.

Wszyscy goście w ciepłych słowach wypowiadali się o działalności Związku, podkreślali jego ogromną rolę w ochronie środowiska i przyrody, deklarowali wsparcie dla dalszej działalności i rozwoju PZD oraz ROD.

Najważniejszą dla środowiska działkowców informację przedstawił Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii: 5 grudnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostanie opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie planów ogólnych gmin, którą podpisał, o co od roku bardzo aktywnie walczyli działkowcy.

(na podst. Biuro Jednostki Krajowej PZD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%