Do wiodących zasad, które przyświecają nowo budowanym obiektom mieszkalnym, należy zmniejszenie do minimum poboru energii. Zakład ZODAN poprzez precyzyjny montaż elementów budynku na każdym etapie prac i staranne wykończenie wszystkich detali, oferuje domy energooszczędne, których użytkownicy mogą mieszkać w zgodzie z naturą, a zarazem w otoczeniu ekologicznym i energooszczędnym. Ponadto dzięki technologiom innych branż, w nowym domu można zastosować rozwiązania wspomagające niskie koszty eksploatacji.
Dziś wszyscy zwracamy uwagę na ekologię i energooszczędność, a jeszcze bardziej na oszczędność, która wiąże się z widocznym rezultatem finansowym. Ale skąd właściwie wzięło się pojęcie energooszczędności?
Już dużo wcześniej, zanim wprowadzono normy i standardy współczesnego budownictwa, otaczająca nas przyroda zaczęła ?buntować się? przeciwko ludzkim działaniom. Zainicjowano zatem prace nad ustawodawstwem, którego przepisy zachęcałyby do podejmowania rozwiązań proekologicznych. W Polsce nie dokonano w tej mierze radykalnych zmian, jednak wprowadzono standardy budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Wiążą się z nimi normy określające graniczne wartości współczynnika przenikania ciepła, jakim powinny odpowiadać poszczególne warstwy konstrukcji domu oraz zastosowane elementy. Dopiero za kilka lat, a dokładnie od 2021 roku, europejskie standardy zobligują nas do zaostrzenia przepisów prawa budowlanego, których wymogiem jest wyłącznie budowa domów energooszczędnych.
W przypadku nowego budownictwa, uwaga została skupiona przede wszystkim na niskich kosztach eksploatacji i czerpaniu energii ze źródeł odnawialnych. Stąd właśnie wprowadzono wiele korzystnych i dotowanych przedsięwzięć ze strony państwa i Unii Europejskiej, np. refundacje części kosztów na montaż paneli solarnych, częściowe refundacje i dotacje do budowy domu energooszczędnego, wspieranie rozwoju inwestycji ekologicznych, zarówno indywidualnych jak i samorządowych. Kierunek ten stał się modą i wiele publicznych jednostek i organizacji promuje dziś ekologiczne rozwiązania, stosując je w różnorakich dziedzinach życia.
*
W jakim celu promuje się energooszczędne technologie? Priorytetem jest, oczywiście, dbałość o środowisko naturalne i dążenie do zmniejszenia wydalania toksycznych odpadów i ubocznych produktów powstałych podczas procesów technologicznych. Kolejny argument to wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza odnawialnych, czyli tych, które natura daje nam nieodpłatnie, stanowiących przeciwwagę dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii, szkodliwych dla środowiska i o ograniczonych zasobach.
Domy energooszczędne i pasywne cieszą się dużym uznaniem, ale od czego zacząć i jak budować, aby sprostać tym niełatwym wymaganiom?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż budynki energooszczędne to nie tylko sposób wykonania, ale szereg, wydawałoby się nieistotnych, wyborów mających w finale stworzyć jak najlepiej funkcjonujący system gospodarstwa domowego. Na wstępie należy więc rozważyć podstawowe cechy budynku, takie jak kształt, usytuowanie i naświetlenie, które zostaną zawarte w dokumentacji projektowej. Mając na uwadze niski pobór energii, powinien to być dom o zwartej bryle i odpowiednim usytuowaniu względem stron świata. Obniżeniu kosztów eksploatacji sprzyja zabudowa piętrowa, choć wygodniejszą formę stanowi parterowy budynek. Istotne znaczenie ma wielkość budynku ? ten o cechach energooszczędności powinien mieć zwartą bryłę i być niewielkich rozmiarów, co znacząco wpływa na ilość zużywanej energii. Z kolei przy usytuowaniu domu zakłada się, by jak najwięcej energii słonecznej mogło dotrzeć do wnętrza w postaci ciepła i oświetlenia; tutaj dobrym sposobem jest montaż naświetli okien. Na pobór energii nie jest też obojętny układ pomieszczeń ? naturalne światło powinno mieć możliwość dotarcia do części domu, które są eksploatowane przez większość dnia.
Na dostępnych przykładach projektów nie da się nie zauważyć niezwykłych rozwiązań infrastruktury, które cechuje nowoczesny wygląd. Zachwycić może np. połączenie klasycznego stylu z odrobiną nowoczesności. Nie widzimy problemu w łączeniu obu stylów. Drewno, z uwagi na jego ponadczasowy charakter, nadaje się do kreatywnego połączenia różnych rozwiązań architektonicznych, w efekcie czego możemy uzyskać niebanalny efekt wizualny. Oczywiście, nie jest regułą, że każdy dom wykonany przez ZODAN emanuje drewnianymi elementami, albowiem oferujemy również budowę domu pozbawionego widocznych elementów z drewna.
Zasadniczy wpływ na wysoki standard budowanych przez nas energooszczędnych domów ma zastosowanie sprawdzonych, niezawodnych materiałów oraz pełen profesjonalizm wykonania. Jeśli taka jest wola klienta, umożliwiamy zapoznanie się także z innymi materiałami budowlanymi, a fachowe doradztwo w tej kwestii z pewnością pozwoli dokonać wyboru najlepszych opcji.
*
Jak to się dzieje, że domy wykonane w technologii szkieletowej posiadają cechy budownictwa energooszczędnego? Tu krótkie wyjaśnienie: konstrukcja budynku zakłada wielowarstwową strukturę. Podłoga, ściany i dach budynku składają się z warstwy termicznej i akustycznej. Budynek wspiera się na drewnianym szkielecie złożonym z belek drewnianych, co zapewnia lekkość i wytrzymałość całej konstrukcji. Materiałem szczelnie wypełniającym przestrzenie między belkami jest wełna mineralna, która stanowi największą część izolacji budynku. Te wszystkie elementy i materiały przekładają się na najbardziej pożądaną funkcję izolowania termicznego ściany, dachu i warstwy poziomej przed utratą ciepła. Na energooszczędność wpływają także okna, których parametry mają duże znaczenie, szczególnie w przypadku zaplanowania ich znacznej powierzchni. W tej sytuacji warto dokonać wyboru produktu wyposażonego w dodatkowe elementy uszczelniające. Dom odpowiednio zabezpieczony przed utratą ciepła będzie gwarantował mniejsze zużycie energii, a tym samym przyczyni się do mniejszych kosztów użytkowania budynku.
Jeszcze bardziej na oszczędność energii wpłynie wyposażenie domu w systemy wspomagające. Szczególnie istotnym rozwiązaniem jest tutaj wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Polega ona na samoistnej wymianie powietrza z wnętrza budynku i stałym dostarczaniu świeżego.
O systemach ogrzewania wspomnieliśmy już w poprzednim artykule, tu więc wymieńmy choćby pompy ciepła i podłogowe ogrzewanie na całej powierzchni podłogi domu. Do zmniejszenia zapotrzebowania na energię przyczynić się mogą również panele solarne, a w zależności od ilości zamontowanych paneli zyskamy możliwość ogrzania wody w okresie wiosenno-letnim. Jeszcze inna ekologiczna metoda polega na poborze wody opadowej, którą możemy spożytkować na wiele różnych sposobów.
Materiał przygotowany przez:
Zakład Obróbki Drewna ZODAN z Wysokiej
28 lat doświadczenia w budowie domów drewnianych
www.zodan.pl
0 0
Same okna a dokładnie ich niewielkie by nie powiedzieć mizerne rozmiary dyskwalifikują te budynki jako energooszczędne. Należy łapać światło dzienne i promienie słoneczne w zimie.
Wyglądają ociężale i kojarzą się z bunkrami.
Mocno się promujecie państwo ale jeszcze musicie dużo popracować nad bryłami budynków. Zatrudnijcie dobrego architekta lub audytora.
0 0
Primo: po skrócie mgr nie stawiamy kropki!!! także żaden z Ciebie magister!
Secundo: mylisz domy energooszczędne z pasywnymi
0 0
Po części zgodzę się z mgr.inż w temacie mało atrakcyjnej, ociężałej bryły. Proponuję wycieczkę po Podlasiu, po Beskidach i zapoznanie się jak piękne mogą być drewniane domy
0 0
Kropkę po mgr dodałem przewrotnie nawiązując do nieco przewrotnej idei domów energooszczędnych z drewna na dodatek z takimi oknami.
Drewno ma niewielką bezwładność cieplną a więc niewielki potencjał akumulacji ciepła.
0 0
a ja to wszystko olewam......
0 0
te chatynki wygladaja jak budy dla psow,do kojca dobre.Wieksze psy mialyby komfortowe legowisko.Faktycznie jezdzac po kraju widzialem sporo ciekawych domow drewnianych o niebo atrakcyjniejszych.
0 0
Co do okien to polecam też okna od firmy Atos z Lublina. Są wysokiej jakości i w dobrej cenie.
0 0
Pompa ciepła to bardzo dobre rozwiązanie - polecam sprzęt od firmy Fonko. Jest niezawodny i niezwykle wydajny.