Zamknij

Pamięć o zbrodni w Górach Wysokich jest ciągle żywa

08:40, 24.10.2022 SP Wysoka
Skomentuj

Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego upamiętniła 83. rocznicę bestialskiego mordu mieszkańców Wysokiej i okolic w Górach Wysockich.

Namalować ból, wyrzeźbić rozpacz,
przez zamknięte powieki, obserwować świat,
drutem kolczastym umysł skrępować,
i rzucić się w otchłań minionych lat…

Każda Mała Ojczyzna ma swoich bohaterów. Najważniejszym zadaniem potomnych jest zachowanie pamięci o nich i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. O naszych bohaterach pamiętają ich rodziny, ale czas płynie nieubłaganie. Rosną młode pokolenia, a świat wyciąga po nie ręce. Jeśli odejdą ze swych stron bez zaszczepionej w pamięci  troski o historię Małej Ojczyzny, to wkrótce zapomną o swoich korzeniach, ludziach i lokalnych pamiątkach. Dlatego tak ważne jest uroczyste wspólne wspominanie minionych wydarzeń.

Początek II wojny światowej to szczególny czas okrutnej zemsty Niemców za działalność niepodległościową w latach 1918-1919. 17 października to szczególny dzień w dziejach Wysokiej. W październiku i listopadzie 1939 roku na podstawie wyroku z wrogość wobec Niemców organizacja Paramilitarna Selbstschutz, tzw. samoobrona, w brutalny sposób zamordowała 19 mieszkańców miasta i okolic. W skład tej organizacji wchodzili Niemcy z danych miejscowości i tam działali. To właśnie ta grupa w nocy 17 października 1939 r. wywiozła z domów w Wysokiej w Góry Wysockie w dwóch grupach 19 obywateli miasta i okolic (18 Polaków i jedną  Żydówkę). Zanim dokonano egzekucji, skazańcy sami kopali sobie doły, które posłużyły im za mogiły.

Dlatego spotkaliśmy się z pełną świadomością w kościele pw. NMP Różańcowej w Wysokiej, a następnie przemaszerowaliśmy na cmentarz parafialny, aby oddać hołd 19 ofiarom, które zostały bestialsko zamordowane przez hitlerowców. Niemcy pod osłoną październikowej nocy wyprowadzili niewinnych mieszkańców w Góry Wysockie, 1,5 km na południowy zachód od miasta.

Pamięć o tej zbrodni jest ciągle żywa w świadomości mieszkańców naszej ziemi. Dlatego spotykamy się co roku, aby przywołać na chwilę pamięć o ludziach, których już nie ma, a którzy swoim życiem i przelaną krwią otworzyli drogę do obecnej rzeczywistości.

W niedzielnej uroczystości upamiętniającej to wydarzenie wzięli udział burmistrz Miasta i Gminy Wysokiej Artur Kłysz, przewodniczący Rady Powiatu w Pile  Kazimierz Wasiak, radna powiatu Ewa Ramusiewicz, proboszcz ks. Paweł Zalewski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Waldemar Nijak, szanowne delegacje, rodziny pomordowanych, parafianie.

Apel Poległych przygotowała młodzież  ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego pod okiem pań Jolanty Boruckiej-Nijak i Joanny Seweryn, a za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Lucyna Kalczyńska, która odśpiewała wraz z chórem szkolnym piosenkę "Moja Wysoka", do której tekst napisał pan Marian Bohn.

(SP Wysoka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%