Zamknij

W Leżenicy-Kolonii uwili wieniec dożynkowy

19:11, 30.07.2023 Aktualizacja: 19:15, 30.07.2023
Skomentuj fot. z Kolonii: Zuzanna Wiesiołek fot. z Kolonii: Zuzanna Wiesiołek

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia uczestniczyli w warstwach robienia wieńca dożynkowego. To jedno z działań realizowanych przez Stowarzyszenie w ramach projektu pn. "Mieszkańcy Sołectwa Leżenica-Kolonia odkrywają tradycje swoich przodków", który uzyskał dofinansowanie w ramach Konkursu Wielkopolska Wiara edycja 2023 na mikrodotacje dla młodych organizacji pozarządowych.

SPS Leżenica-Kolonia powstało na początku bieżącego roku, a jego głównym celem jest kultywowanie tradycji łowickich przodków, którzy przybyli tutaj i osiedli się na tzw. Ziemiach Odzyskanych po II wojnie światowej.

Wieś łowicka wykształciła swoisty i niebywale oryginalny folklor. Było to szczególnie istotne w tradycyjnej społeczności wiejskiej, dla której jednym z ważniejszych obrzędów był obrzęd dożynkowy, będący podziękowaniem Bogu za pomyślne zbiory, a także okazją do radości i zabawy.

Z dożynkami wiąże się wiele obyczajów i tradycji. Dziś najbardziej rozpoznawalne i kultywowane jest wicie wieńca dożynkowego. Symbolizuje on plony i całoroczny wysiłek włożony w pracę na roli.

A jak wykonywane są dziś te wspaniałe symbole wdzięczności za plony? Jak wyglądają? W jaki sposób się do tego zabiera ich twórca? Właśnie na te pytania mieszkańcy wsi chcieli znaleźć odpowiedź i nauczyć się, w jaki sposób należy przygotować taki wieniec.

Warsztaty przygotowało i przeprowadziło KGW Wiktorówko (gmina Łobżenica), które plecie wieńce od wielu lat, a ich dożynkowe dzieła były wielokrotnie doceniane m.in. na świętach plonów gminnych i powiatowych.

Warsztaty odbyły się w dwóch częściach, w dwóch terminach i w dwóch lokalizacjach. Pierwsza część miała miejsce 9 czerwca w Wiktorówku, gdzie poznaliśmy zasady tworzenia wieńca dożynkowego, zostaliśmy poinstruowani kiedy i jak zbierać zboże, zioła i kwiaty na wieniec, jak je suszyć i co jeszcze należy przygotować. Zostaliśmy tam bardzo ciepło i serdecznie przyjęci, przy stole zastawionym własnoręcznie przygotowanymi potrawami.

Druga część warsztatów odbyła się 28 lipca w sołectwie Leżenica-Kolonia. W związku z brakiem świetlicy wiejskiej, warsztaty zorganizowane zostały w namiocie zakupionym z funduszu sołeckiego. Oczywiście zanim do tego doszło, mieszkańcy Leżenicy-Kolonii zbierali zboża, trawy i inne polne rośliny, przygotowali też konstrukcję do wieńca.

W warsztatach uczestniczyło łącznie ponad 20 osób, w tym sołtysi obu wsi: Franciszek Kapeja z Wiktorówka i Grzegorz Rosiński z Leżenicy-Kolonii. Obecna była także przewodnicząca KGW Wiktorówko Barbara Polewacz oraz prezes SPS Leżenica-Kolonia Justyna Rosińska.

Warsztaty dla obu grup były doskonałą okazją do wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń i umiejętności, integracji i zabawy. Co ważne, było to także spotkanie dwóch kultur: krajeńskiej i łowickiej.

Efektem warsztatów jest wspaniały wieniec dożynkowy, który po przyozdobieniu w kwiaty, warzywa i owoce, już 19 sierpnia będzie głównym elementem dożynek sołeckich, a 2 września zaprezentowany zostanie na dożynkach gminnych w Szydłowie.

Warto przypomnieć, że projekt SPS Leżenica-Kolonia pn. "Mieszkańcy Sołectwa Leżenica-Kolonia odkrywają tradycje swoich przodków" w konkursie na mikrodotacje został bardzo wysoko oceniony, uzyskując 13 miejsce na blisko 300 złożonych wniosków, z których tylko 84 otrzymało dofinansowanie. Pozyskane środki pozwolą rozwijać stowarzyszenie z korzyścią dla mieszkańców wsi, gminy i powiatu.

W ramach projektu, prócz warsztatów wieńca dożynkowego, odbędą się także: warsztaty rękodzielnicze, warsztaty edukacyjne - nauka pieśni ludowych, dożynkowe strojenie sołectwa. Zakupiony został także mały namiot, głośnik oraz materiały do warsztatów.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowefio - Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo na lata 2021-2030 w ramach Konkursu Wielkopolska Wiara edycja 2023.

[FOTORELACJA]1278[/FOTORELACJA]

(Agnieszka Matusiak, członek zarządu SPS Leżenica-Kolonia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%