Święto rycerzy św. Floriana z gminy Wysoka rozpoczęła uroczysta msza święta na placu przy OSP. Następnie odbył się uroczysty apel, połączony z podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem hymnu państwowego.
Powód, iż gospodarzem święta było Stare, był ważny: finisz rozbudowy remizy o nowy garaż.
Naczelnik Grzegorz Węgrzyn przedstawił rys historyczny jednostki. Jej początki sięgają 1946 roku, kiedy to przy miejscowym PGR-ze sformowana została Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna. W 1985 roku ZOSP nabyła budynek gospodarczy, który w czynie społecznym zaadaptowano na remizę. Na początku lat 90. dawną stodołę przerobiono na funkcjonującą do dziś świetlicę wiejską.
Pierwsza dekada XXI wieku kończyła się widmem likwidacji jednostki, jednak wybrany w 2011 roku nowy zarząd postawił sobie za cel jej aktywizację i postawienie w stan gotowości. Udało się i po zgromadzeniu sprzętu, umundurowania oraz przeszkoleniu od 2018 roku druhny i druhowie OSP Stare czynnie uczestniczą w działaniach ratowniczo-gaśniczych, ratując ludzkie życie, zdrowie i mienie.
- Przez lata jedynym autem w OSP Stare był Żuk z 1990 roku. Dwa lata temu spełniło się to, o czym nawet nie śmieliśmy marzyć - tabor jednostki wzbogacił się o fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GLBM Iveco Daily. W ślad za tym ruszyły prace związane z rozbudową remizy. Dziś otwieramy nowy budynek, a za rok świętować będziemy 80-lecie istnienia jednostki - zapowiedział naczelnik Węgrzyn.
[FOTORELACJA]1806[/FOTORELACJA]
Poświęcenia nowego obiektu dokonał ksiądz Mirosław Krupiński, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Głubczynie. Na ścianie garażu zawisł krzyż oraz obraz z wizerunkiem świętego Floriana.
- Dziękuję wam za codzienny trud, za waszą służbę, która nie jest łatwa, ale jakże jest potrzebna. Dziękuję za wasz profesjonalizm, zaangażowanie i współpracę samorządem. Za to, że jesteście gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. Wierzę, że wracając z każdej akcji możecie śmiało powiedzieć, że spełniliście dobrze swoją misję. Dziękuję za to, że jesteście! - mówił do strażaków burmistrz Wysokiej Artur Kłysz.
- Życzę wam wszystkiego, co najlepsze. Przede wszystkim sił, byście mogli jak najlepiej służyć naszej małej ojczyźnie. Ta służba to chluba, ale i zobowiązanie. Strażacy z naszej gminy wywiązują się z tego zobowiązania w stu procentach - podkreślił Stanisław Grzybowski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wysoka.
Obecnie jednostka OSP Stare zrzesza ponad 30 druhów. 14 z nich legitymuje się przeszkoleniem niezbędnym do czynnego uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Po części oficjalnej nastąpiła część festynowa. O pyszną strawę dla ciała zadbały panie z KGW Stare. A kto będzie chciał spalić trochę kalorii, będzie mógł to uczynić podczas zabawy tanecznej, który zakończy dzisiejszy Gminny Dzień Strażaka w Starem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz