- Tematów dla dobra wspólnego jest mnóstwo. To m.in. ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, które konsekwencją są konkretne działania, z którymi włodarze miast, gmin i powiatów muszą się w tych niespokojnych czasach zmierzyć - mówił starosta pilski Rafał Zdzierela.
Uchwalona 5 grudnia 2024 roku ustawa ma na celu zapewnienie najwyższym organom władzy i administracji publicznej ciągłości w kierowaniu bezpieczeństwem narodowym, zarówno w czasach zagrożenia, jak i pokoju.
Jej celem jest stworzenie takiego systemu ochrony ludności, który będzie mógł przekształcić się w obronę cywilną. Ustawa dotyczy także ochrony ludzi, środowiska i własności przed wszelkimi rodzajami klęsk żywiołowych oraz katastrof spowodowanych przez człowieka.
- Na finansowanie ochrony ludności i obrony cywilnej w 2025 roku rząd zabezpieczył dodatkowe 5 miliardów złotych. To ogromne pieniądze! - podkreślił poseł Piotr Głowski.
- Zmieniamy finanse publiczne tak, by oddać samorządom to, co zostało im zabrane. Ale w rok nie da się oddać wszystkiego, co zostało im przez osiem lat zabrane. Alem to koniec z czasami, gdy przyjeżdżał polityk z tekturowym czekiem i mówił: ja wam to załatwiłem. Jest mnóstwo rzeczy do odrobienia. Także bardzo dalekich zaległości. Bo przez ostanie trzydzieści lat wszyscy byliśmy uśpieni, gdyż było bezpiecznie - mówił poseł Głowski.
W sprawach lokalnych jako pierwszy pojawił się temat budowy dróg ekspresowych S10 i S11.
- Od kilku miesięcy, gdy dzwonię do dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, słyszę, że wciąż przesuwane są daty graniczne dotyczące budowy odcinka S10 Piła-Wyrzysk - powiedział burmistrz Miasteczka Krajeńskiego Krzysztof Jacek Oświecimski.
- Fragment S11 między Złotkowem a Parkowem jest w trakcie budowy. W maju, czerwcu tego roku powinna zostać wydana decyzja środowiskowa na odcinek z Parkowa do Ujścia, a w trzecim kwartale na odcinek z Ujścia do północnego krańca Piły - wyjaśniał poseł Piotr Głowski. - Jeśli chodzi o dalszy odcinek S11, w stronę Jastrowia i Szczecinka, rząd Zjednoczonej Prawicy przepychał dokumenty „na rympał”. Jest pewne, jak amen w pacierzu, że będą - i to uzasadnione - odwołania. Ale żeby nie wstrzymywać inwestycji znaleźliśmy takie wyjście, by budować odcinek Jastrowie-Szczecinek, a z Jastrowia do Piły w następnej kolejności. Co do S10 wyłoniono wykonawcę budowy drugiej nitki obwodnicy Wyrzyska. Pojawił się problem między Piłą a Śmiłowem, a mianowicie gatunek sowy, który nie znosi hałasu. To nieco opóźniło ustalenie ostatecznego przebiegu tej ekspresówki. Do 2030 roku ta inwestycja powinna zostać zakończona.
Starosta Rafał Zdzierela zapewnił, że w tym roku zrealizowana zostanie budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej 1180P we wsi Miasteczko-Huby (z wyłączeniem odcinka „kolejowego”).
W dyskusji pojawiła się też kwestia - przez wiele lat „trudnych”, mówiąc delikatnie - relacji powiat - miasto Piła.
- Na szczęście ten dualizm mamy już za sobą - skwitował starosta Rafał Zdzierela.
- Ale to, niestety, miliony strat - dodał poseł Piotr Głowski.
W tym kontekście poseł odniósł się do planów utworzenia z Piły powiatu grodzkiego. - Zawsze byłem za tą opcją. Mieliśmy wyliczenia, że powiat bez Piły też by na tym zyskał.
Na spotkaniu poruszono też wiele innych tematów, m.in. przebudowa linii kolejowej Piła-Bydgoszcz, polityka senioralna, ochrona wód oraz hejt w sieci.
Na koniec starosta Rafał Zdzierela zaprosił ósmoklasistów i ich rodziców do odwiedzenia Powiatowych Targów Edukacyjnych Szkół Średnich (5 kwietnia w godzinach 10.00-14.00 w Hali Sportowej LOMS przy ul. Pola 11 w Pile) oraz przyszłe mamy i ich partnerów do udziału w XXIV Powiatowej Konferencji Promocji Zdrowia (7 kwietnia w godzinach 10.00-13.00 w kinie „Iskra” w Pile).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz