Otwarcia zebrania dokonał prezes jednostki druh Jerzy Chmielewski, który przywitał zaproszonych gości: mł. bryg. Rafała Mrowińskiego ? Komendanta Powiatowego PSP w Pile, mł. kpt. Pawła Kamińskiego ? Naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego i BHP PSP w Pile, druha Andrzeja Jankowskiego ? Dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu i jednocześnie członka naszej jednostki, druha Krzysztofa Fojta ? członka Zarządu Głównego ZOSP RP, druha Igora Łososia ? Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP, Pana Eugeniusza Cerlaka ? Burmistrza Łobżenicy, Radnych Rady Powiatu oraz panią Annę Jankowską ? Sekretarz Zarządu Miejsko ? Gminnego ZOSP RP.
Następnie uczczono minutą ciszy wszystkich zmarłych strażaków oraz ich bliskich. Następnie jednogłośnie wybrano na przewodniczącego zebrania druha Andrzeja Jankowskiego, przyjęto program zebrania oraz wybrano Komisję uchwał i wniosków w składzie: druhna Anna Kaczmarek ? przewodnicząca, druh Sebastian Sieg ? sekretarz, druh Wojciech Klapa ? członek.
W dalszej części spotkania odczytano sprawozdanie z działalności OSP za rok 2013, sprawozdanie finansowe, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz projekt planu działalności i plan finansowy na bieżący rok. Prezes OSP Jerzy Chmielewski przedstawił także listę osób, biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, listę zakupionego sprzętu oraz przebytych szkoleń.
W roku ubiegłym Ochotnicza Straż Pożarna w Łobżenicy uczestniczyła 53 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 11 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń ? 41 razy, alarmy fałszywe 1 raz. W zdarzeniach udział wzięło 22 strażaków. Najwięcej razy w akcjach uczestniczyli: Siuda Wojciech ? 43 razy, Pacholczyk Tomasz ? 38 razy i Czerczak Mateusz ? 32 razy.
W roku sprawozdawczym nasza jednostka wzbogaciła się między innymi w miernik wielogazowy MultiPro, detektor prądu przemiennego AC HotStick, aparat nadciśnieniowy ODO wraz z butlami kompozytowymi, przyczepę do pontonu, zestaw hydrauliki siłowej LUKAS (wyważarka do drzwi, nożyce do pedałów, pompka ręczna), przenośny zbiornik brezentowy na wodę, prądownice wodne TURBOJET oraz elementy umundurowania.
Druhowie w roku ubiegłym wzięli udział w szeregu szkoleń m.in. Szkolenie CNBOP PiB ? System dopuszczeń sprzętu i umundurowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, Szkolenie podstawowe dla strażaków-ratowników OSP część I i część II, Szkolenie doskonalące dla jednostek KSRG z zakresu współdziałania z LPR.
Kolejnym punktem Walnego Zebrania było odczytanie przez skarbnika OSP druhnę Krystynę Muzolf sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej, którego dokonał druh Dariusz Orchowicz. Zwrócono w nim uwagę na sprawę komorniczą, która zakończona została w całości.
Walne zebranie było bardzo dobrą okazją do wręczenia odznaczeń za wieloletnią działalność w szeregach jednostki. Wyróżnieni zostali druhowie: Celkowski Edmund (65 lat), Pufal Bogdan (60 lat), Bosak Tadeusz (60 lat), Stuba Józef (45 lat), Graj Henryk (45 lat), Grudziński Zbigniew (35 lat), Grzegorek Tadeusz (30 lat), Nowak Edmund (30 lat), Chmielewski Jerzy (30 lat), Kotarak Andrzej (30 lat), Stańczyk Piotr (30 lat), Siuda Wojciech (25 lat), Sieg Sebastian (10 lat), Graj Bartosz (5 lat), Rybarczyk Mirosław (5 lat).
Po ceremonii wręczenia odznaczeń nastąpiła dyskusja nad sprawozdaniami, w której poruszono m.in. sprawę członków, którzy zalegają z opłaceniem składek członkowskich.
Następnie Walne Zebranie jednogłośnie udzieliło absolutorium Zarządowi OSP za rok sprawozdawczy.
W kolejnej części przedstawiono plan działalności oraz plan finansowy na rok bieżący. Podczas dyskusji druh Andrzej Jankowski poruszył temat Jednostek Operacyjno-Technicznych oraz gorący w ostatnich tygodniach wątek świadectwa dopuszczenia na samochód pożarniczy Man zapewniając, że łobżenickie GBA takie świadectwo posiada. Druh Siuda natomiast przedstawił listę 21 czynnych członków, którzy zostaną wysłani na badania lekarskie i w przypadku pozytywnych wyników otrzymają ubezpieczenie imienne. Druh naczelnik przypomniał również o konieczności nieustannych szkoleń oraz samodoskonalenia.
Po wystąpieniu naczelnika, głos zabrał Burmistrz Łobżenicy Eugeniusz Cerlak, który przypomniał, że wszyscy strażacy w gminie Łobżenica są ubezpieczeni i w razie wypadku każdy strażak otrzyma jednorazowe odszkodowanie. Ze względu jednak na stale rosnący zakres działań strażaków, burmistrz planuje ubezpieczyć imiennie dodatkowo 20 osób z OSP Łobżenica oraz po 8 osób w OSP Dźwierszno i OSP Luchowo. Włodarz gminy poruszył także kwestię samochodu ratowniczego Lublin III oraz jego ciągle pogarszającego się stanu technicznego. Ku naszej uciesze Burmistrz zapewnił, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby w projekcie budżetu zabezpieczone zostały środki finansowe na zakup nowego lekkiego samochodu do ratownictwa technicznego oraz podwyższenie stawek ekwiwalentu.
Burmistrz poinformował, że nie ma zastrzeżeń do Zarządu OSP oraz podkreślił wysoki poziom realizowanych działań, szybki czas wyjazdu do zdarzeń oraz zaznaczył, że OSP Łobżenica jest wiodącą jednostką w gminie. Na koniec swojego wystąpienia włodarz podziękował strażakom i ich rodzinom oraz życzył wszystkiego najlepszego na cały rok.
Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Pile mł. bryg. Rafał Mrowiński, który zaznaczył, że ochotnicza straż niewiele różni się od straży zawodowej. - Mamy ten sam cel: ratowanie życia ludzkiego, na akcji różnimy się tylko kolorem hełmu ? mówił.
Komendant oznajmił, że w dzisiejszych czasach straż pożarna tylko z nazwy, 30% zdarzeń w powiecie pilskim w roku ubiegłym to pożary, a prawie 70% to inne miejscowe zagrożenia takie jak wypadki komunikacyjne, ratownictwo medyczne czy usuwanie skutków anomalii pogodowych. Zaznaczył jak ważne są ciągłe szkolenia zwłaszcza z podstaw udzielania pierwszej pomocy. Pan Brygadier podziękował za udział w największej i najtrudniejsze akcji ostatnich lat na terenie powiatu pilskiego ? pożarze hal produkcyjno-magazynowych firmy Hjort Knudsen w Wysoczce i podkreślił, że jest mu przykro z tego powodu, że łobżenicki Jelcz ucierpiał podczas działań. Chciałby jednak aby w miarę jak najdłużej utrzymywać go w ciągłej gotowości bo jest bardzo dobrym zabezpieczeniem wodnym dla miasta jak i całej gminy. Na koniec życzył strażakom wszystkiego co najlepsze w bieżącym roku.
Druh Bogdan Pufal mówił o tym, że raz w roku wszyscy strażacy mogliby ubrać się w mundury galowe, zadał też pytanie, kto zajmuje się samochodem pożarniczym Jelcz 315, który cały rok stoi pod gołym niebem w Luchowie. Na to pytanie odpowiedział włodarz gminy informując, że pojazd wystawiony jest na sprzedaż z kwotą równą jego wycenie.
Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP druh Łosoś poinformował o planowanych uroczystościach i wydarzeniach strażackich w gminie w roku bieżącym. Są to między innymi Ogólnopolski Turniej Pożarniczy, dzień skupienia strażaków w Górce Klasztornej (10 maja), zawody sportowo-pożarnicze (14 czerwca), 60-lecie założenia OSP Izdebki, festyn strażacki w Kościerzynie Małym, powiatowy przegląd kronik oraz konkurs plastyczny. Na koniec druh podziękował za współpracę i życzył dalszych sukcesów.
Zebranie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez druhów OSP Łobżenica.
(kp)
0 0
No, no chłopaki widać że rozwijacie się w dobrym kierunku. Oby tak dalej! Dzięki Wam wiem że mogę spać spokojnie!!! :)
Pozdrowienia dla całej jednostki :)
0 0
Jestem pod wrażeniem szybkości wyjazdów,czy to dzień czy noc zawsze to trwa do 5 minut maksymalnie,brawo chłopaki
0 0
co tam słychać w prywatnej remizie