Zamknij

Na naszych oczach popada w ruinę zabytkowy młyn

09:09, 19.12.2024 Aktualizacja: 09:09, 19.12.2024
Skomentuj fot. UMG Łobżenica fot. UMG Łobżenica

Dawny młyn wodny na Łobżonce wraz zabytkowymi spichlerzami to jedna z najbardziej charakterystycznych wizytówek Łobżenicy.

Prawdopodobnie powstał on na początku drugiej połowy XIX wieku, a przebudowany w 1907 roku zachował swój wygląd do czasów współczesnych. Dwupiętrowy spichlerz o konstrukcji drewniano-szkieletowej jest jeszcze starszy i pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.

W okresie międzywojennym obiekt należał do majątku w Ratajach, którego właścicielem był Niemiec Limburg-Stirum, jeden z inicjatorów budowy kolejki wąskotorowej.

Po drugiej wojnie światowej - aż do 2000 roku - młyn użytkowała Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska „Rolnik” w Łobżenicy. Potem całość (młyn, spichlerz i budynek gospodarczy) przeszła w ręce prywatne.

Niestety dziś zaniedbany i stopniowo popadający w ruinę budynek nie tylko stracił swój dawny urok, ale także stał się realnym zagrożeniem dla mieszkańców, którzy przechodzą koło niego chodnikiem.

- Brak odpowiedniej konserwacji oraz zaniedbania doprowadziły do jego obecnego, dramatycznego wręcz stanu. Popękane mury, zbutwiałe drewniane elementy czy dziurawy dach to tylko niektóre z widocznych problemów. To, co jeszcze jakiś czas temu mogło być wyłącznie problemem estetycznym, dziś stało się poważnym zagrożeniem. Fragmenty cegieł spadające z wysokości, osłabiona konstrukcja ścian i możliwość nagłego zawalenia się budynku stwarzają ryzyko tragicznego wypadku - czytamy na stronie łobżenickiego urzędu.

6 listopada br. Urząd Miejski Gminy Łobżenica zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pile z prośbą o podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie budynku.

Na działce ewidencyjnej nr 586 znajdują się budynki niemieszkalne, zlokalizowane bezpośrednio przy chodniku drogi wojewódzkiej nr 242. Obiekty te leżą na terenach objętych ochroną konserwatora zabytków.

- W naszej ocenie jeden z obiektów, przylegający bezpośrednio do ciągu pieszego, grozi zawaleniem i należy podjąć natychmiastowe prace związane z jego zabezpieczeniem. Stan techniczny wiaty znajdującej się na działce ewidencyjnej nr 585 również stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Należy nadmienić, iż budynki położone są na gruncie prywatnym. W związku z powyższym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał pismo celem podjęcia czynności zgodnie z posiadaną kompetencją do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Pile. W wyniku podjętych działań właściciel zabezpieczył wiatę znajdującą się na działce ewidencyjnej nr 585.  Postępowanie w przedmiotowej sprawie jest w toku. Z kolei efektem współpracy gminy Łobżenica z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu jest zamknięcie części chodnika znajdującego się przy budynku młyna - informuje miejscowy samorząd.

Wiadomo, że kilka lat temu właściciel obiektu, przedsiębiorca z Lipki, złożył wniosek o usunięcie spichlerza oraz budynku gospodarczego z gminnej ewidencji zabytków. Plan remontu miał dotyczyć tylko młyna. Konserwator zabytków nie wydał na to zgody.

Co ostatecznie czeka łobżenicki młyn? Na to pytanie nie ma na razie odpowiedzi.

(na podst. UMG Łobżenica)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%