Z tej okazji do liceum przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich słynny polski kajakarz i podróżnik Aleksander Doba.
Wszyscy zgromadzeni w szkolnej auli zostali przywitani piosenką ?Każdy swoją gwiazdę ma?, zaśpiewaną przez Monikę Bujak, tegoroczną maturzystkę z klasy IIIc.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęło przemówienie dyrektora szkoły Lucyny Góra-Mrotek, która powitała zaproszonych gości: Kazimierza Wasiaka -Przewodniczącego Rady Powiatu w Pile wraz z radną Zdzisławą Bosak, prof. zwycz. dr. hab. Stanisława Lorenca ? dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr. Pawła Owsiannego - zastępcy dyrektora ZOD, Hannę Król-Synoradzką - dyrektora Gimnazjum Publicznego im Jana Pawła II w Łobżenicy, a także gimnazjalistów, grono pedagogiczne, młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy. Szczególnie serdecznie pani dyrektor przywitała Aleksandra Dobę - Podróżnika Roku 2015 według National Geographic. Burza oklasków, jaka rozległa się w sali, świadczyła o niezwykłym szacunku dla niezwykłego gościa.
Lucyna Góra-Mrotek przypomniała, że liceum w Łobżenicy ? szkoła z ponad 67- letnią tradycją ? zawsze stawia czoło nowym wyzwaniom, by swoją ofertę edukacyjną uczynić jeszcze bardziej atrakcyjną dla młodych ludzi. Dyrektor mówiła o innowacjach edukacyjnych realizowanych obecnie ? współpracy z jednostkami wojskowymi: 12. Komendą Lotniska w Mirosławcu i 1. Batalionem Logistycznym Ziemi Nakielskiej w Bydgoszczy (zajęcia przysposobienia wojskowego) oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Staszica w Pile (zajęcia z edukacji z ratownictwa medycznego). Podkreśliła, że młodzież może wybierać dodatkowe zajęcia zgodnie ze swoim zainteresowaniami.
- Mimo tego, iż jesteśmy małą szkołą, uczniowie mają otwarte drzwi do wszystkich uczelni w kraju ? dodała pani dyrektor.
Główną częścią uroczystości było podpisanie porozumienia przez prof. zwycz. dr. hab. Stanisława Lorenca, dr. Pawła Owsiannego oraz dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy.
- Jakie korzyści daje szkole podpisanie porozumienia? Zakres współpracy obejmuje m.in. możliwość udziału pracowników Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w realizowaniu treści dydaktycznych z zakresu nauk o Ziemi i nauk przyrodniczych, patronat naukowy nad realizacją przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy projektów i prac badawczych związanych z procesem dydaktycznym w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych?. Poza tym młodzież będzie także uczestniczyć np. w wykładach, ćwiczeniach terenowych i laboratoryjnych organizowanych przez Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny ? wyjaśnia dyrektor Lucyna Góra-Mrotek.
Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim, którzy wsparli szkołę w realizacji ważnego przedsięwzięcia, jakim jest podjęcie współpracy z kolejną placówką edukacyjną. W dowód uznania uczniowie LO wręczyli kwiaty prof. Stanisławowi Lorencowi i dr. Pawłowi Owsiannemu. Dyrektor szkoły podziękowała także ? za życzliwe wsparcie inicjatywy ? staroście pilskiemu Franciszkowi Tamasowi oraz Jolancie Lubińskiej - dyrektorowi wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Pile.
Prof. Stanisław Lorenc przypomniał historię Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jego dokonania, podkreślając, że jest to jedna z najlepszych uczelni w Polsce.
- Obecnie żyjemy w takich czasach, że uczelnie ?wędrują? do studenta? ? przyznał profesor dodając, iż wierzy, że dzięki podpisanemu porozumieniu młodzież będzie mogła realizować swoje marzenia.
Przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak wyraził dumę z faktu, że jest absolwentem łobżenickiego liceum.
- Utożsamiam się ze wszystkim, co się tu dzieje ? zapewnił. ? Dzięki porozumieniu młodzi ludzie zyskują kolejną szansę, by się realizować i odnajdywać swoje życiowe drogi.
Uczennica klasy IIa Oliwia Trzaskawka w imieniu uczniów klas Ia i IIa, realizujących w zakresie rozszerzonym biologię i geografię, opowiedziała zebranym o zajęciach prowadzonych w ramach projektu edukacyjnego ?Nasze wody - obiekt w realiach społeczności miejscowych?. Wspominała ? na poważnie i na wesoło ? wyprawę do rezerwatu ?Kuźnik? i pobyt w laboratoriach Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM, na zajęciach prowadzonych przez dr. Pawła Owsiannego. Uchyliła także rąbka tajemnicy związanej z realizacją kolejnych działań projektowych.
?Człowiek daje świadectwo swej wielkości, gdy bierze się za bary z siłami rządzącymi światem? ? tymi słowami Juliusza Kleinera, które przypomnieli prowadzący uroczystość Jagoda Dudek z klasy IIa i Norbert Wyrobek z klasy IIa, rozpoczęła się kolejna część spotkania. O swoim życiu i pasji podróżniczej opowiedział Aleksander Doba, pierwszy człowiek, który przepłynął Ocean Atlantycki (i to dwukrotnie). Pan Olek okazał się niezwykle skromną osobą, mającą wielki dar opowiadania. Wszyscy z zachwytem słuchali opowieści podróżnika o długich przygotowaniach do wielkiej wyprawy (a właściwie dwóch wypraw), np. o projektowaniu kajaka, który pozwoli na bezpieczne podróżowanie po bezkresnych wodach Atlantyku. Wspominał także dobrych ludzi z kraju i różnych zakątków świata, którzy ze wszystkich sił pomagali mu w realizacji marzeń.
Aleksander Doba w niezwykle barwny sposób mówił o swoich wyprawach po wodach oceanu, o ?spotkaniach? z rekinami, ptakami, sztormami, trąbami powietrznymi, o chwilach radosnych i trudnych.
Podróżnik Roku 2015 wzruszył wszystkich pokazując koszulkę, którą założył, gdy dotarł do upragnionego celu ? widniała na niej: napis POLSKA oraz godło ? biały orzeł.
W podziękowaniu za przybycie do łobżenickiej szkoły uczniowie wręczyli gościowi kwiaty i świąteczny upominek.
Uroczystość zakończyła się pięknym śpiewem Marty Jóźwiak ? uczennicy klasy IIa. To jednak nie był koniec wrażeń, gdyż po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej i drugiej wyruszyli ? już w zimowej aurze ? na spływ kajakiem po rzece Łobżonka.
Ten historyczny dzień ? podpisanie porozumienia i spotkanie z Aleksandrem Dobą ? postanie na zawsze w naszej pamięci. Warto ? jak pisał Józef Korzeniowski (Joseph Conrad) ? ?Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem - i tak zawsze aż do końca?.
Maria Mitek
Exit poll: w drugiej turze wyborów Trzaskowski - 30,8
Jak myślicie kto głosował za ideologią, tylko ideologia
Ha ha
09:32, 2025-05-19
Exit poll: w drugiej turze wyborów Trzaskowski - 30,8
Nie kompletny ten artykuł
Donald
09:23, 2025-05-19
Exit poll: w drugiej turze wyborów Trzaskowski - 30,8
Bardzo możliwe, że rano się okaże, że to jednak Nawrocki wygrał I turę. Biorąc pod uwagę jeszcze wyniki Mentzena i Brauna, wygląda na to, że jeszcze Polska nie zginęła...
Vamos Polska
22:26, 2025-05-18
Majowe Fakty Pilskie. Zapraszamy do lektury!
rumuński alfons przegrał👍
hehehe
20:23, 2025-05-18