Zamknij

Święta Katarzyna patronuje białośliwskiej wąskotorówce

22:36, 26.11.2022 fp Aktualizacja: 13:08, 29.11.2022

Dzisiaj na stacji kolei wąskotorowej w Białośliwiu poświęcono figurę św. Katarzyny, patronki kolejarzy.

- Figura powstała z inicjatywy zarządu Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa - mówi rzecznik TWKP Radosław Olejniczak. -Za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Krajna nad Notecią" poprosiłem o kontakt z osobą, która mogłaby się takiego zadania podjąć. I tak wykonania rzeźby "Katarzynki" podjęła się pani Barbara Pikulik z Zakrzewa. Kapliczkę zbudowała firma "Iskierka" z Białośliwia, a postument wybudował mój tato Longin Olejniczak. W postumencie wmurowana została kapsuła czasu, w której opisana jest historia kolejki wąskotorowej oraz informacja o inicjatorach budowy figury.

Poświęcenia figury dokonał ks. kanonik Kazimierz Czynsz, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białośliwiu.

- Przepracowałem na kolejce  55 lat. Na początku na warsztacie, ale od zawsze chciałem jeździć na parowozie. To było moje wielkie marzenie i moja wielka miłość! I to się spełniło! Dzisiaj cieszę się, że doczekałem chwili, gdy mamy u nas, w Białośliwiu, figurę patronki kolejarzy - powiedział Tadeusz Nowak, najstarszy wiekiem członek Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa.

Od 2000 roku ratowaniem dziedzictwa blisko 128-letniej wąskotorówki zajmują się wolontariusze Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa. W 2009 roku majątek kolejki przejął Powiat Pilski, który przekazał go w administrowanie Powiatowemu Zarządowi Dróg w Pile. TWKP pełni rolę operatora.

Św. Katarzyna Aleksandryjska urodziła się ok. 282 n.e. w Aleksandrii w Egipcie jako córka króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat po tym, jak otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza lub Maksymina, żonę którego nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach. Odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie.

21 lipca 1981 roku NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjęła uchwałę, że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy. Św. Katarzyna patronuje też wielu innym osobom, których zawód związany jest z kołem (np. młynarzom) oraz m.in. mężatkom i dziewicom.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%