Zamknij

Oto plany inwestycyjne MWiK na lata 2020-2022

22:28, 22.02.2020 Aktualizacja: 22:30, 22.02.2020
Skomentuj

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile przestawiła plany inwestycyjne na najbliższe trzy lata.

Na terenie gminy Piła zostanie zrealizowane 19 zadań na łączną kwotę blisko 24 mln złotych. Wśród nich znajdują się takie, których celem jest poprawa zaopatrzenia w wodę - wymiana rurociągów, rozbudowa istniejących sieci kanalizacyjnych i zwiększenie możliwości odbioru ścieków sanitarnych czy wód opadowych. Ważnym projektem jest wybudowanie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na istotne obniżenie kosztów funkcjonowania stacji uzdatniania wody.

Plany inwestycyjne Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przedstawili prezydent Piotr Głowski i Mariusz Bednarczyk, prezes zarządu spółki MWiK.

- W infrastrukturze wodociągowo-kanalizacyjnej w Pile mamy bardzo dobrą sytuację. Jest to efekt konsekwentnej realizacji poprzednich, ambitnych planów inwestycyjnych, które pozwoliły na uzyskanie stopnia wodociągowania miasta w granicach ponad 99%, a jeśli chodzi o skanalizowanie miasta to zbliżamy się do tych 99%, wg ostatnich danych jest to 98,7%. To oczywiście nie powoduje, że spółka zamierza obniżyć swoje zaangażowanie inwestycyjne. Kwota przeznaczona na inwestycje i modernizacje w latach 2020-2022 osiągnie poziom nieomal 24 milionów złotych. Ta kwota i zakres przewidzianych robót to efekt przemyślanego kompromisu pomiędzy potrzebami miasta i jego mieszkańców a możliwościami Spółki. W moim przekonaniu proponowany plan inwestycyjny jest wyważony i optymalny - mówi Mariusz Bednarczyk, prezes zarządu spółki MWiK.

Wśród najważniejszych zadań związanych z siecią wodociągową w planie pojawiła się wymiana starego, wysoce awaryjnego rurociągu na ulicy Młodych. Nakład na te prace to około 690 tysięcy złotych. Kolejna inwestycja z tej kategorii planowana jest wzdłuż ulicy Przemysłowej, na terenach zielonych w okolicach Gwdy. Celem prac jest poprawa zaopatrzenia w wodę, a więc rozbudowa sieci na terenach przyległych do dzisiejszego PKS, Urzędu Celnego, dawnego Philipsa oraz terenów, które zostały wydzielone jako działki dla kolejnych przedsiębiorców.

- Dodatkowo wodociąg przy ul. Przemysłowej zostanie wpięty do istniejących rurociągów, także zasilanie będzie w tzw. pętli, czyli z dwóch kierunków. Zawsze do tego dążą pilskie wodociągi, by zamykać sieci w pętle, ponieważ daje nam to bezpieczeństwo zaopatrzenia. Gdy nastąpi awaria na jednym końcu sieci, zawsze możemy zasilić to miejsce z drugiego końca. To droższe rozwiązanie, ale przy zbiorowym zaopatrzeniu w wodę liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, ciągłość i jakość tego zaopatrzenia - uważa prezes Mariusz Bednarczyk.

W tym przypadku inwestycja dotyczy uzbrojenia nowych terenów, wartość prac określona została na około 300 tysięcy złotych.

W kategorii dotyczącej sieci kanalizacji sanitarnej prace będą odbywały się w obrębie ulic Jastrzębiej, Przepiórczej i Ceramicznej - będzie to zarówno uzbrojenie nowych terenów, jak i wymiana części starych rurociągów. Nakłady finansowe to ponad 3 mln 600 tysięcy złotych, w ramach czego konieczne będzie położenie 3,5 km nowych rurociągów i budowa dwóch przepompowni.

- Prowadzimy rozmowy z właścicielami okolicznych terenów, ponieważ są to grunty nie tylko gminne. Chcemy, podobnie jak w innych częściach miasta, doprowadzić do uporządkowania przestrzeni, by tereny przemysłowe nie mieszały się z terenami mieszkaniowymi. Ten wyraźny podział jest obecnie projektowany. Mamy zamiar przygotować obszar tak, by był w pełni uzbrojony, by w przyszłości nie kopano tam studni czy szamb, tylko wprowadzając nowych przedsiębiorców czy mieszkańców podłączano ich do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych - mówi prezydent Piotr Głowski.

Kolejna inwestycja dotyczy ulicy Kamiennej wraz z sięgaczami. W tym roku zakończą się tam prace, których koszt to 1 mln 500 tysięcy złotych. Prace prowadzone będą także przy ulicach Krzywej i Długosza. To duża inwestycja, polegająca na uzbrajaniu nowych terenów. W latach 2021/2022 przeprowadzony zostanie pierwszy etap, na który przeznaczone zostanie 1 mln 200 tysięcy złotych.

W kwestii kanalizacji deszczowej czwarty etap prac poprowadzony zostanie na Koszycach. To ostatni etap zmian w tym rejonie, który zwiększy możliwość odbioru wód opadowych. Koszt to 650 tysięcy złotych, a zadanie będzie realizowane w ciągu 3 lat.

Ostatnia, niecodzienna, a warta poruszenia kwestia, to budowa farmy fotowoltaicznej. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosły (porównując lata 2018 i 2019 to 31%), stąd pomysł na stworzenie infrastruktury, która pozwoli MWiK generować oszczędności. Stacja uzdatniania przy ulicy Wawelskiej jest największym odbiorcom energii w całej spółce, stąd idea by postawić tam instalację o mocy 280 kWp, która powinna zapewnić około 60% energii. Nakłady finansowe na to zadanie wyniosą 1 mln 730 tysięcy złotych.

Wszystkie plany inwestycyjne zostaną przedstawione Radzie Miasta na najbliżej sesji.

(UM Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%