Zamknij
REKLAMA

Rodzice bronią przedszkola przy Witaszka. "Chcemy rozmawiać z prezydentem Głowskim!"

19.21, 18.01.2023 fp Aktualizacja: 21.06, 18.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola nr 1 w Pile spotkali się dzisiaj z dziennikarzami w sprawie zapowiedzi likwidacji placówki.

Przypomnijmy: 19 grudnia ubr. w Regionalnym Centrum Kultury w Pile odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z rodzicami i pracownikami Publicznego Przedszkola nr 1 w Pile poświęcone - jak to określono - zmianom w funkcjonowaniu miejskich jednostek oświatowych.

Kilka dni później rodzice skierowali do prezydenta Piły Piotra Głowskiego (i do wiadomości radnych) swój sprzeciw wobec planów likwidacji placówki przy Witaszka.

Kolejne spotkanie odbyło się 13 stycznia br. Tego dnia rodzice dowiedzieli się, że od nowego roku szkolnego w przedszkolu nie będą już funkcjonowały dwa obecne oddziały przedszkolne, a w budynku (po adaptacji bądź budowie od podstaw) powstałby w przyszłości publiczny żłobek. Dla ich dzieci miałoby się znaleźć miejsce w trzech nowych oddziałach, m.in. przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich.

- Nie po to dawałam swoje dziecko do tego przedszkola, by teraz miało chodzić do wielkiego budynku z podstawówką. To są malutkie dzieci. Tu mają spokój, ciszę, bezpieczeństwo - mówi matka przedszkolaka z placówki przy Witaszka.

- Od początku szukaliśmy w tej sprawie kompromisu z władzą, ale władza nie szukała kompromisu z nami - twierdzi inny rodzic. - Po pierwszym spotkaniu wydawało się, że można taki kompromis osiągnąć. Zaproponowaliśmy stopniowe wygaszanie działalności przedszkola, aż do opuszczenia go przez ostatni rocznik. Pan Sebastian Dzikowski, dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu, powiedział, że to pomysł godny rozważenia. A na styczniowym spotkaniu wiceprezydent Szewc zgasił nas już na dzień dobry komunikując, że decyzja została podjęta i przedszkole będzie zlikwidowane.

- Tak przekazana wiadomość mnie zaniepokoiła i zdziwiła, bo temat likwidacji przedszkola nie stanął jeszcze na forum Rady Miasta. Przecież to ostatecznie radni będą podejmować w tej sprawie decyzję - zwraca uwagę Grzegorz Płachta, radny z listy Prawa i Sprawiedliwości. - Odniosłem jednak wrażenie, że decyzja o sposobie zagłosowania zostanie przekazana radnym Klubu Koalicji Obywatelskiej i to, jak sądzę, tonem nieznoszącym sprzeciwu. Oznaczałoby to, że mechanizmy demokratyczne na naszym szczeblu samorządowym, niestety, szwankują. Warto przypomnieć, że to właśnie Rada Miasta jest organem stanowiącym i kontrolnym, co stanowi ustawa o samorządzie gminnym, a prezydent tylko - albo aż - wykonuje powierzone do realizacji uchwały. Chyba że traktuje się radnych jedynie jak kwiatek do kożucha…

- Padł argument, że przedszkole nie było przez lata remontowane - mówi Tomasz Słoboda, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Piły. - Tymczasem wiele miejskich placówek oświatowych przeszło termomodernizację, a akurat na to przedszkole środki się nie znalazły. Generalnie na spotkaniu zabrakło dialogu, pan wiceprezydent nie chciał się wsłuchać w głos rodziców.

- Na pewno przedszkole wymaga termomodernizacji. Tego już rodzice sami nie zrobią, choć zrobili bardzo wiele: remontowali, malowali, sadzili drzewka, kupowali pomoce dydaktyczne, rolety, nawet dywany. Każdy kto wejdzie do przedszkola zauważy, jak ono dzięki temu wygląda - mówi jedna z matek.

- Odwiedziłam je, bez zapowiedzi. Jestem mile zbudowana atmosferą, jaką tam zastałam. Piękny wystrój, czyściutko, na każdym kroku widać dbałość. Poza tym to przedszkole to historia, a historia powinna być dla nas ważną rzeczą - podkreśla radna PiS Gabriela Milska (przedszkole powstało w 1966 roku jako placówka zakładowa Przedsiębiorstwa Poszukiwań Nafty i Gazu).

- Jak sobie pan prezydent wyobraża dołączenie dzieci do placówki przy Konopnickiej czy oddziałów w Szkole Podstawowej nr 5? Gdzie chce je pomieścić? - pyta Emilia Piechocka, reprezentująca w Radzie Miasta Piły bezpartyjne Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe.

- Przykro to stwierdzić, ale obecne władze Piły nie są w stanie niczym pozytywnym mnie zaskoczyć  - wyznaje ojciec przedszkolaka. - Nie wierzę, gdy mówią, że będziemy mogli wysłać nasze dzieci do przedszkola, jakiego będziemy chcieli. Przecież inne przedszkola nie są z gumy.

Radny Grzegorz Płachta: - Przemawiają do mnie argumenty podniesione przez rodziców. Przedszkole składające się z dwóch oddziałów (ok. 50 dzieci) i z profesjonalnej kadry pedagogicznej ze względu na swój kameralny charakter cechuje się indywidualnym podejściem do każdego dziecka. W przypadku molochów ta sytuacja może zostać zachwiana. Również emocjonalne podejście rodziców do przedszkola i jego funkcjonowania wyrażające się w osobistym zaangażowaniu, a nawet w partycypowaniu w kosztach funkcjonowania tej jednostki, jest godne podziwu. Ta przedszkolna społeczność tworzy specyficzny klimat, klimat wręcz rodzinny. A co do zapowiedzi powstania żłobka - pomysł ciekawy, ale szkopuł w tym, że ma zostać zrealizowany z pieniędzy zewnętrznych, które jeszcze nie ma. Czyli: najpierw likwidacja, a potem się zobaczy. To chyba nie jest właściwa kolejność.

- Szukamy cały czas kompromisu. Poglądy polityczne zostawiliśmy w szufladzie - podkreśla ojciec przedszkolaka. - Chodzi nam tylko o dobro naszych dzieci. Nie powinno się szukać oszczędności ich kosztem. Chcemy rozmawiać, ale nie widać dobrej woli po drugiej stronie. Na tych spotkaniach nie było od początku jasnych argumentów, było za to dużo sprzeczności, panowie z Urzędu Miasta gubili się w faktach. Jako wyborcy czujemy się bardzo zawiedzeni tym, że prezydent Głowski osobiście z nami nie rozmawia. Ci, którzy wyrazili swoje opinie na profilu społecznościowym pana prezydenta, zostali zablokowani, a ich komentarze usunięto. Władza wywodząca się z ugrupowania, które ma w nazwie słowo "obywatelska", powinna głos społeczeństwa szanować. To przykre, że tak nie jest. Naszym problemem zainteresowali się jedynie radni opozycji.

- Nie chcemy robić polityki, to inicjatywa w pełni społeczna. Tak tworzy się społeczeństwo obywatelskie. Ci ludzie chcą decydować o rozwoju miasta, a w tym przypadku o losie swoich dzieci - zaznacza radny Grzegorz Płachta.

Rodzice liczą na to, że jeszcze przed zaplanowaną na 31 stycznia sesją Rady Miasta Piły uda im się spotkać z prezydentem Piotrem Głowskim.

- Gdyby to okazało się niemożliwe, apeluję do przewodniczącej Rady Miasta o nie ujmowanie tego punktu w porządku obrad. Wciąż jestem pełen nadziei, że uda się jakiś konsensus wypracować - mówi radny Grzegorz Płachta.

(fp)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (21)

XX

15 21

Jeszcze coniektóre puste łby się nie nauczyły, że PO, to partia likwidatorów. Nie będzie ani żłobka, ani przedszkola nawet w szkole nie zrobią. Tak głosowaliście, to teraz macie. 20:25, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pilanin42631pilanin42631

14 20

cyt. 1: temat likwidacji przedszkola nie stanął jeszcze na forum Rady Miasta
cyt. 2: decyzja została podjęta i przedszkole będzie zlikwidowane

Tak właśnie działają piewcy demokracji spod znaku PO. Oni są tak samo demokratyczni jak demokratyczna była NRD. W skali kraju decyzję podejmuje Tusk, a w sprawach naszego grajdoła Głowski. Reszta ma tylko podnosić rękę kiedy trzeba. To w istocie bardzo smutne. 22:37, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzamanSzaman

15 18

Jakaś dziwna schizofrenia ogarnęła Głowskiego, likwiduje przedszkola a jednocześnie za 8 milionów z kredytu buduje betonowo-plastikowy plac zabaw. Gdzie tu logika, gdzie rozum.
Wypadała by w końcu temu panu podziękować w wyborach za zawłaszczenie Piły 07:27, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ogarnijcie sie ludziOgarnijcie sie ludzi

14 19

Zadziwiacie mnie ludzie .Czego Wy jeszcze nie rozumiecie ? Nie rozumiecie,że peowce tak już mają ? Likwidacja to ich DNA. Ile można Wam pokazywać fakty i tłumaczyć. Toż to pospolici likwidatorzy. Zlikwidowali Wam strzelnice, zlikwidują dworzec PKS, chcieli ludziom zlikwidować wielki parking na ul.Okólnej ale ludzie się postawili i nie dali rady ( na razie). Teraz kolej na przedszkole. Ciekawe co będzie następne. Ten sam proceder był w skali całego państwa za ich nie rządów. Od jednostek wojskowych, poprzez dworce kolejowe, posterunki policji, linie PKSu które prowadziły przez małe wsie. Było powszechne zwijanie państwa. Karuzele Vatowskie i wywalanie ludzi z mieszkań w kamienicach. A kto to powiedział jak nie platfusowy minister ,że Polska do d.pa i kamieni kupa ? Kiedy w końcu do Was to dotrze,że to partia działająca na szkodę ludzi ? 08:40, 19.01.2023

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

SkutiSkuti

7 4

Dobrze że brat komendanta głównego policji mianowanego przez PiS jest w mafii vatowskiej i to ci nie przeszkadza?
Że policja polityczna PiS robi show na wysięgniku bo ktoś będzie z domu krzyczał prawdę, albo że komendant przemyca broń z Ukrainy, albo że nurkowie z Hiszpanii oglądają jak podłożyć ładunek pod rurociąg . To jest tylko ten tydzień z udziału twojego idealnego państwa prawa i sprawiedliwości? 15:58, 20.01.2023


Ogarnij się Ogarnij się

4 7

Nie głosowałem na PIS. Zatkało? Dlaczego Wy platfusy już tak macie, że jak ktoś Was atakuje to musi być jakiś zwolennik PIS? Dlaczego Wy ciągle tylko ten PIS i PIS. Jedyny punkt Waszego programu to antypis. Dlatego nie wygracie kolejnych wyborów bo się nimi tylko zajmujcie . Trzymać tak dalej 👍 16:56, 20.01.2023


SkutiSkuti

7 4

A dlaczego jak ktoś narzeka na PiS to musi być za PO. Już tak macie nakazane przez przekaz dnia z tvpis? 17:16, 20.01.2023


Do SkutiDo Skuti

5 7

Mafia VATowska to była za PO dlatego oni mówili że piniendzy nie ma i nie bendzie. Tych ciężarówek nie wolno było nam kontrolować. 18:18, 20.01.2023


SkutiSkuti

7 4

Ciekawe z jaka partia teraz rządzi i okrada nas na vacie? Czyż to nie jest braciszek komendanta głównego policji z nadania PiS? 19:02, 20.01.2023


PrawnikPrawnik

5 7

Do Skuti. Nie wiem czy pseudonim SKUTI to nazwa psa czy osoby wciągniętej na członka PO.
Synku, nim zabierzesz glos pochwal się wykształceniem i sukcesami w życiu skoro tak pięknie ziejesz wiedzą. Dla Polski najważniejsza jest niepodłeglosć a reszta spekulantów i szkodników politycznych to tani bohaterowie. Nie brnij chłopie i sobie odpuść.
19:17, 20.01.2023


SkutiSkuti

8 2

O Prawnik tak do ciebie w przedszkolu mówili?
Może coś merytorycznie powiesz a nie rzucasz obelgami? Coś mi to przypomina , chyba wzory z Tvpis. 08:18, 21.01.2023


PretensjePretensje

13 1

Do polityków, że coś dla ciebie nie chcą zrobić, to tak samo jakbyś gadał do zepsutego bankomatu, że nie chce ci wypłacić twoich własnych pieniędzy. 10:54, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArturArtur

12 16

Czemu komentarze rodziców są usuwane i blokowane na miejskim FB?
Czy urzędnicy z UM w Pile maja takie prawo, oraz tak prywatnie, czy im nie jest wstyd wykonywać takie polecenia?
11:03, 19.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BoBo

6 12

Taka jest cenzura, że o POlitykach tak jak i o umarłych możesz się wypowiadać tylko dobrze albo wcale. 11:44, 19.01.2023


pilanin2462112pilanin2462112

7 13

Czemu są usuwane? Bo tak właśnie działa demokracja w wydaniu PO-wskim. A zobaczycie, co się będzie działo po objęciu przez nich władzy. 17:42, 19.01.2023


IwonaIwona

11 13

Nas rodziców to już prawie wszędzie poblokowano byśmy nie mieli możliwości walki i nasze prawa i dobro dzieci. Tak samo prezydent na swoim FB poblokowal i pobudował komentarze niewygodne dla niego 18:02, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pp

5 8

to jest jeszcze jeden z wielu argumentów by wzrosła dzietność w Polsce :/ 20:20, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cccccc

10 11

Jeżeli to prawda, że Szewc jeszcze przed głosowaniem radnych stwierdził, że decyzja o likwidacji już zapadła, to jest to skandal i jednocześnie potwierdzenie, że rada miasta to organ fasadowy. 22:27, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mama   dwulatkaMama dwulatka

6 8

Wkoncu będzie kolejny żłobek w naszym mieście. Widać kto chce utrzymywać prywatne żłobki które teraz narzucają cenę i są monopolistami. Brawo . 06:31, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

CiekawyCiekawy

5 8

A jeśli tam znowu powstanie jakiś twór ze szkła w lini z poprzednim? Ciekawe jaki deweloper tym się interesuje i kto koło tego chodzi 15:24, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ma już go dość Ma już go dość

1 1

Głowski walczymy z PiSem pomagamy ludzia jak możemy a ty zamykasz przedszkole??? Chłopie pomysł albo podaj się do dymisji 15:10, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%