Dzisiaj przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowana została tabliczka informacyjna. To inicjatywa pilskiej Effaty.
Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy. Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie jako córka króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za patronkę uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła - to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w kościele katolickim 25 listopada.
- Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji panom Arkadiuszowi Zielińskiemu, Szymonowi Gutowi, Dariuszowi Peruckiemu i Filipowi Palczewskiemu - informuje Artur Łazowy ze Stowarzyszenia EFFATA.
0 4
Warto dopowiedzieć, że materiał do tabliczki został wykorzystany części od parowozu. 🙂
4 1
podróż się zaczyna 🤣