Wielkanoc nosi wiele symboli kultywowanych w polskich domach od pokoleń. Do najbardziej rozpoznawalnych zaliczyć można palmy oraz jajka.
Zarząd województwa wielkopolskiego organizując konkurs zachęca Koła Gospodyń Wiejskich do kultywowania tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi, identyfikacji i promowania regionalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym regionalnych produktów i potraw.
Celem konkursu jest zachęcenie Kół Gospodyń Wiejskich do dalszej aktywności w zakresie pielęgnowania i popularyzowania tradycji związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, poszerzenie wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm wielkanocnych oraz przekaz wartości i tradycji ludowej.
Ponadto konkurs sprzyja popularyzacji lokalnych dań stanowiących dziedzictwo kulinarne Wielkopolski. Koła Gospodyń Wiejskich korzystając z lokalnych receptur i tradycji mogą zaprezentować przed szeroką publicznością swoje unikatowe i nigdzie niespotykane potrawy oraz wyjątkowe zdolności plastyczne przy wykonaniu Wielkanocnych palm.
- Ten konkurs to okazja do kultywowania licznych tradycji związanych z okresem wielkanocnym. Konkurs daje także możliwość integracji, wymiany pomysłów oraz inspiracji przez Koła Gospodyń Wiejskich by na naszych stołach przywrócić dawne zwyczaje i potrawy. Jego odbiorcami są Koła Gospodyń Wiejskich, które swoimi talentami zdobniczymi i kunsztem kulinarnym zawsze pozytywnie zaskakują, nie mając sobie równych - mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach: potrawa wytrawna, potrawa na słodko oraz palma wielkanocna. W ramach kategorii potraw poddane ocenie zostaną: sposób prezentacji potrawy, walory smakowe i zapachowe oraz związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Z kolei w kategorii palm ocenione będą: jakość, estetyka wykonania, trwałość konstrukcji, kreatywność oraz związek z regionem i jego tradycją. Przy czym wysokość palmy wielkanocnej nie może być mniejsza niż 50 cm.
Finał konkursu, który odbędzie się w sobotę 22 marca w Pile, jest wspaniałą okazją do integracji lokalnej społeczności, która może poznać tradycje z innych stron Wielkopolski. Zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski w ramach licznych konkursów jest ogromne. Często blisko sto kół uczestniczy w poszczególnych wydarzeniach organizowanych przez samorząd województwa wielkopolskiego i dowodzi chęci promocji lokalnego folkloru, potrzeby wspólnego spędzenia wolnego czasu oraz rywalizacji.
Na autorów najlepszych potraw wytrawnych, słodkich oraz palm wielkanocnych czekają atrakcyjne nagrody.
1 0
Już ja wam kur.. zrobię święta. ave satan
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz