Zamknij
REKLAMA

Fakty i mity na temat gospodarki odpadami

16:05, 04.06.2020 | Eneris
Skomentuj fot. Eneris
REKLAMA

Po co segregować, skoro wszystko z kolorowych pojemników trafia do jednej śmieciarki? Jak to jest z tymi bioodpadami - wrzucać je luzem do pojemnika czy w plastikowych workach? Skąd takie stawki za odbiór odpadów?

Te i wiele innych pytań wciąż krąży bez odpowiedzi, podważając tym samym sens sortowania odpadów w domu. W Światowy Dzień Środowiska, przypadający 5 czerwca, Koalicja 5 frakcji, której jednym z założycieli jest Eneris, a Urząd Miasta Piły i Altvater Piła członkami, podjęła wyzwanie obalenia najczęstszych mitów związanych z gospodarką odpadami. Wszystko po to by chronić to co najcenniejsze - środowisko i kurczące się zasoby naturalne.  

Segregacja odpadów nie tylko od święta
Mimo, że segregowanie odpadów jest powszechne i obowiązuje w całej Polsce od kilku lat, wciąż pojawiają się wątpliwości. Dotyczą one głównie sensu sortowania, np.:
• „Nie będę segregować, bo wszystko i tak zabiera jedna śmieciarka i znów się pomiesza”,
• „Po co oddzielać odpady, skoro i tak trafiają one jeszcze do instalacji, gdzie się je sortuje?”,
• „Czy moje segregowanie ma sens, skoro sąsiad wrzuca wszystkie odpady razem?”
Te i inne pytania lub stwierdzenia są powielanymi mitami, które wymagają sprostowania i wytłumaczenia.

- Prowadzone od kilku lat badania opinii na temat zachowań proekologicznych, zarówno te komercyjne, jak i rządowe, pokazują, że ponad 70% Polaków deklaruje segregowanie śmieci. To bardzo dobre wiadomości, ale wciąż docierają do nas, Koalicjantów, pewne wątpliwości związane z segregowaniem, a dokładnie z jego sensem. Dlatego właśnie Koalicja 5 frakcji przygotowała kolejny materiał edukacyjny, który obala najczęstsze mity na temat gospodarki odpadami i odpowiada na nie faktami. W krótkim filmie konkretnie wyjaśniamy m.in. dlaczego warto segregować w domu, odkrywamy tajemnice śmieciarek dwukomorowych czy tzw. biodegradowalnych worków na odpady. Udostępniając ten materiał robimy krok dalej - nie mówimy już jak segregować, tylko dlaczego jest to konieczne - podkreśla Magdalena Sułek-Domańska, inicjatorka Koalicji 5 frakcji i dyrektorka ds. komunikacji Eneris.

Prosty gest dla środowiska
Z okazji Światowego Dnia Środowiska warto podkreślić, że każdy może codziennie chronić środowisko poprzez m.in. oszczędzanie wody, energii, czy ograniczanie kupowania nowych produktów, zwłaszcza w wielu opakowaniach, ponowne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów albo dzielenie się nimi, a także właściwą segregację odpadów.

Nie trzeba przypominać, że dzięki segregowaniu ograniczamy ilości odpadów marnotrawionych na składowiskach, odzyskujemy surowce nadające się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. Dodatkowo zmniejszamy ilości odpadów szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi. Warto wiedzieć, że każda tona szkła z odzysku to 220 kg mniej wyemitowanego dwutlenku węgla przez hutę, a z 70 butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Te dane pokazują, że odpowiedzialny stosunek do odpadów ma wpływ na nasze codzienne życie.

- Niech dzisiejsze święto, a także doświadczenie szalejącej wciąż pandemii, izolacji, zmian organizacyjnych w domach i firmach, będzie okazją do jeszcze głębszej refleksji na temat tego jak żyjemy, pracujemy, ile zużywamy zasobów, czy to co mamy i kupujemy rzeczywiście jest nam potrzebne, a nade wszystko co się dzieje z zakupionymi produktami po ich wykorzystaniu, użyciu? Czy odpady przed wyrzuceniem są właściwie przygotowane, rozdzielone, czy potem są odpowiednio zagospodarowane, przetwarzane na nowe produkty? Tym razem w ramach działań edukacyjnych Koalicji 5 frakcji chcemy podkreślić, że segregowanie odpadów jest naszym obowiązkiem, jak przechodzenie na zielonym świetle, czy płacenie podatków. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmiana nawyków nie będzie natychmiastowa, ale jest niezbędna, bo zasoby planety się kurczą z dnia na dzień - podsumowuje Małgorzata Greszta, inicjatorka Koalicji 5 frakcji i Partner Zarządzający CSR Consulting.

Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day) został ustanowiony, aby zwrócić uwagę świata na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnieść świadomość ekologiczną, a także pobudzić ludzi do aktywnej działalności proekologicznej.

(Eneris)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

pilanin77659863pilanin77659863

5 0

Przeczytałem uważnie, ale nie dowiedziałem się skąd te złodziejskie stawki za odbiór odpadów. Ale nie muszę czytać, bo to wiadomo, że jeżeli na rynku jest monopol, to monopolista może sobie dyktować stawki z kapelusza. PRGOK, w którym pierwsze skrzypce gra prezydent Głowski (jako zastępca przewodniczącego Zgromadzenia, które jest organem stanowiącym i kontrolnym PRGOK), z radością te stawki przyklepie, bo przecież miasto Piła ma bodajże 40% udziałów w firmie Altvater, zajmującej się wywozem śmieci. Także nikomu, oprócz zwykłych mieszkańców, nie zależy aby stawki były niskie. Stawki mamy na najwyższym poziomie w skali całego kraju, biznes się kręci, a zwykli mieszkańcy nie mają wyjścia i muszą bulić. 23:06, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA