Zamknij
REKLAMA

Wzdłuż Noteci Leniwej

11:36, 13.07.2020 | fp
Skomentuj fot. MSz
REKLAMA

Noteć - 391 kilometrów, siódma pod względem długości rzeka w Polsce. Element Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, biegnącej od Antwerpii przez Holandię, Niemcy, Polskę, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej aż do Kłajpedy na Litwie. Część szlaku wodnego Wielka Pętla Wielkopolski. Jej pocięta kanałami i rowami dolina to potężny korytarz ekologiczny, umożliwiający migrację gatunków roślin, zwierząt i grzybów.    

Od czasu uruchomienia drogi wodnej Wisła-Odra ranga Noteci urosła do jednego z najważniejszych szlaków śródlądowych w Polsce. Po przebudowie w latach 1905-1915 rzeką kursowały barki o nośności ponad 500 ton. Na skanalizowanym odcinku Noteci wybudowano 14 śluz (a wraz z kanałem Bydgoskim i odcinkiem skanalizowanej Brdy 22). Wszystkie mają takie same parametry techniczne. Są napędzane ręcznie, jednokomorowe, długie na 57,4 m i szerokie na 9,6 m. Czas śluzowania wynosi ok. 25 minut.

Upadek żeglugi towarowej na Noteci rozpoczął się w latach 80. XX wieku. Stopniowo likwidacji uległy firmy żeglugowe, stocznie, porty, przystanie i infrastruktura transportowa.

Podążymy najbardziej urokliwym odcinkiem tzw. Noteci Leniwej, od Nakła do Ujścia.

Cały artykuł jutro w nowym numerze naszej gazety.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA